Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

4 zručnosti, ktoré vás nenaučia na žiadnej univerzite

Čerstvá absolventka v talári
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
20. mája 2016 Zdroj Forbes Tlačiť

Koniec školského roka sa pomaly blíži a sociálne médiá sa plnia fotkami úspešných absolventov a hrdých rodičov. Čo sa však bude nasledovať potom? Na túto otázku budú hľadať odpoveď čerství absolventi, ktorí sa budú snažiť uplatniť na trhu práce.

V rukách síce budú mať diplom, avšak reálny pracovný svet je trochu iná šálky kávy. Potvrdzujú to aj štatistiky, ktoré hovoria o tom, že až 70 % vysokoškolákov je presvedčených o tom, že počas štúdia sa naučili zručnosti, ktoré im pomôžu uspieť v „reálnom svete“. V porovnaní s týmto údajom, menej ako tretina zamestnávateľov súhlasí s uvedeným presvedčením. Pravdou však ostáva, že niektoré profesionálne zručnosti sa na vysokej škole naozaj nenaučíte.

Tieto štyri zručnosti, ktoré vás nenaučia na žiadnej škole, sú vysoko cenené v pracovnom prostredí naprieč rôznymi pozíciami a odvetviami:

1. Budovanie siete a vzťahov

To, koho poznáte a aký vzájomný vzťah máte vybudovaný, je oveľa dôležitejšie, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Nadväzovanie profesionálnych vzťahov a ich následné budovanie v čase je zručnosťou, ktorá je vysoko cenená práve z toho dôvodu, že až 85 % osobného úspechu prichádza vďaka „ľudskému inžineringu“.  Tento zahŕňa osobnosť človeka, jeho schopnosť efektívne komunikovať, rokovať a úroveň emocionálnej inteligencie. Len 15 % pritom predstavujú samotné technické znalosti.

2. Nastavenie reálnych kariérnych cieľov

Stanovenie cieľov s realistickými termínmi je dôležité v akomkoľvek povolaní, kde neexistuje nikto, kto by vám jasne zadefinoval, čo je potrebné urobiť a v akom časom horizonte. Stanovenie cieľov je tiež hodnotná vlastnosť pre osobný vývoj a rast človeka. Na otázku o tom, kde sa vidíte o 5 rokov, bude musieť hľadať odpoveď takmer každý absolvent, ktorý sa zúčastní pracovného pohovoru.

3. Stanovenie priorít

Schopnosť efektívnym spôsobom analyzovať každú zadanú úlohu a správne ju zaradiť v rebríčku dôležitosti je zručnosť, bez ktorej sa nikdy nepohnete ďalej. S touto zručnosťou je úzko spojená schopnosť dokázať v správnej chvíli povedať „nie“. V návale rôznych úloh je nevyhnutné vedieť správne odlíšiť dôležité zadania od tých ostatných a podľa toho stanoviť ich prioritu.

4. Využiť spätnú väzbu na nápravu

Na vysokej škole rozdajú učitelia opravené testy s komentármi. Študenti však málokedy prerobia projekt v závislosti od navrhovaných riešení. Je to pritom to, čo musia ľudia v akejkoľvek kariérnej oblasti robiť: keď dostanú spätnú väzbu, analyzovať ju a na základe toho vykonať príslušné zmeny. Môže to byť ťažké najmä v prípade, keď sa sami s navrhovanými zmenami nestotožňujú. Súčasťou každej práce je však aj to, aby ste sa naučili dať vaše ego bokom. Nezáleží pritom ani na tom, či pracujete ako tradičný zamestnanec alebo ste majiteľom vlastného biznisu. Základom každého pracovného úspechu je počúvať vášho šéfa, klientov, zákazníkov a naučiť sa zobrať danú spätnú väzbu do úvahy.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

absolventiúspechzručnosti

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

27jan7:30Základné ekonomické minimum7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažérske zručnosti,Manažment

28jan7:30Kolektívne zmluvy - obsah, kolektívne vyjednávanie, postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

28jan7:30Kolektívne zmluvy – obsah, kolektívne vyjednávanie – postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X