Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

50 najvplyvnejších mysliteľov v biznise, ku ktorým si chodia po radu mocní

Michael Porter
Michael Porter www.forbes.com
3. decembra 2015 Zdroj www.forbes.com Tlačiť

Ich mená nie sú populárne, ako sú napríklad Steve Jobs, Richard Branson alebo Jeff Bezos, faktom ale je, že myšlienky týchto ľudí ovplyvňujú chod ekonomiky i rozhodnutia vlád po celom svete. Patria totiž do rebríčka 50 najvplyvnejších mysliteľov v biznise pre rok 2015, ktorý vydala renomovaná poradenská spoločnosť CrainerDearlove.

Zoznam Thinkers50, ktorý sa vydáva od roku 2001, dostal prezývku Oscar vo filozofii managementu a namiesto celebrít v biznise dal postupne priestor kandidátom, ktorí majú jasne formulovaný manažérsky prístup či filozofiu a obvykle ich vysvetľujú v knihe či sérii kníh.

Ak poznáte vetu: „Podstatou stratégie je fakt, že musíte dať limity tomu, čoho sa snažíte dosiahnuť“, asi tušíte, že tohtoročným víťazom rebríčka je Michael Porter, 68 ročný americký ekonóm a profesor na Harvard Business School. „Otec modernej biznis stratégie“ je expertom v oblasti konkurencieschopnosti a jeho rady využívajú desiatky spoločností i národných vlád po celom svete.

Druhé miesto obsadil iný profesor na Harvarde a zároveň jeden z najpredávanejších autorov manažérskych titulov Clayton Christensen. Kniha 63 ročného ekonóma The Innovator’s Dilemma sa dnes považuje za klasiku a prináša myšlienku „disruptivnej inovácie“.

Christensen, ktorý v priebehu troch rokov čelil infarktu, rakovine a mŕtvici a všetko to prežil, napísal tiež podnetnú knihu How will Your Measure Your Live (Čím zmeriate svoj život) alebo ako môžu ľudia dať svojim životom význam. Napríklad tak, že sa namiesto krátkodobých výhier sústredia na dlhodobé ciele, že namiesto po diplomoch pôjdu po skúsenostiach a schopnostiach alebo že v momente, keď nájdu vlastnú cestu, sa jej budú bez výnimiek držať.

Na tretej priečke je dvojica profesorov na INSEAD, ekonomickej škole s pobočkami vo francúzskom Fontainebleae, Singapure a Abú Dhabí. Ocenení ekonómia W. Chan Kim a Renée Mauborgne napísali bestseller Blue Ocean Strategy, kde vysvetľujú, že každý podnik ľahšie dosiahne vyššieho zisku tak, že bude vytvárať nový dopyt v nesúťaživom trhu („modrom oceánu“), namiesto aby súperil s konkurenciou na ostatných trhoch.

Medzi menami, ktoré by ste mali poznať, sa objavil i kanadský technologický guru Don Tapscott (4. miesto). Ten sa preslávil ako spoluautor knihy Wikinomics: How Mass Collaboration Changes Everything a jeho najnovší výskum se zaoberá tým, ako by mohol internet prispieť k riešeniu globálnych problémov v porovnaní s tradičnými štruktúrami, ako sú OSN či národne vlády.

Úspešní ľudia sa stanú veľkými lídrami, keď sa naučia presunúť pozornosť od seba na ostatných.“ Toto sú slová Marshalla Goldsmitha, 66 ročného kouča vrcholových manažérov, ktorý sa umiestnil na piatej priečke.

Je spoluautorom viac než 30 kníh vrátane bestselleru The Leader of the Future, ktorý bol preložený do 25 jazykov.

V prvej desiatke je tiež Linda A. Hill, na zozname tretí profesor na Harvarde, ktorá vo svojej  knihe Being the Boss z roku 2011 opísala, ako sa pomocou riadenia troch oblastí – seba, networku a tímu – stanete lepším šéfom. Jeden citát za všetky: „Keď ste povýšení, cítite veľkú úzkosť, pretože nechcete, aby ľudia vedeli, že vaše povýšenie bola chyba.“

Ocenenie získal i Roger Martin, bývalý dekan fakulty managementu na univerzite v Toronte, ktorý prišiel v knihe Playing to Win: How Strategy Really Works s priekupníckou ideou „integratívneho myslenia“. Tá obhajuje stratégiu spočívajúcu vo vyvažovaní dvoch protichodných modelov, namiesto toho, aby ste zvolili len jeden, je podľa Martina lepšie zvážiť každý z nich, vziať z nich to najlepšie a prísť s kreatívnym riešením.

Za novátorské myslenie sa umiestnila i Herminia Ibarra, profesorka na INSEAD, ktorá sa zaoberá zmenou kariérnej dráhy. V západnom svete si totiž väčšina ľudí myslí, že pred vlastnou akciou a konkrétnym plánom na zmenu musí najskôr odhaliť svoje pravé ja.

Ibarra vo svojej knihe Working Identity: Unconventional Strategies for Reinventing Your Career z roku 2003 ukazuje, že realita je trochu iná. „Naše myšlienky o zmene sa mení s tým, ako sa meníme my sami,“ píše. Alebo: „Najväčšou chybou, ktorú ľudia robia v snahe zmeniť kariéru, je odkladanie prvého kroku, pokiaľ sa vnútorne nerozhodnú pre cieľové miesto.“

Herminia Ibarra
www.forbes.com

Na deviatu priečku sa dostala profesorka na Columbia Business School Rita McGratha prvú desiatku uzatvára Daniel Pink, ktorý bol v minulosti hlavným autorom prejavov viceprezidenta USA Ala Gorea a napísal päť bestsellerov preložených do 34 jazykov. „Jedna z vecí, ktoré dokážu najlepšie predpovedať mieru konečného úspechu v predaji, nie je prirodzený talent, alebo dokonca znalosť oboru, ale spôsob, akým vysvetľujete svoje zlyhania a odmietnutia,“ píše v jednej z nich.

K téme

Témy

Chcem začať podnikaťmanažéripráca a kariéraúspech

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Koučing

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

27jan7:30Základné ekonomické minimum7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažérske zručnosti,Manažment

28jan7:30Kolektívne zmluvy – obsah, kolektívne vyjednávanie – postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

28jan7:30Kolektívne zmluvy - obsah, kolektívne vyjednávanie, postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X