Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Daňová povinnosť športovcov v roku 2017

Athlete kicking soccer ball in stadium
Thinkstock
12. apríla 2017 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Zákon o športe, ktorým sa výrazne zmenili podmienky zdaňovania príjmov súvisiacich so športom, je v platnosti od januára 2016.

Za ten čas si športovci a niektorí daňovníci, ktorých sa zákon týka, pomaly zvykli na zmeny v zdaňovaní. Finančná správa na druhej strane niektoré nejasnosti vysvetlila. Poďme sa pozrieť na to najdôležitejšie.

Nový zákon o športe, konkrétne jeho úplné znenie, nájdete tu.

Odporúčame ebook:

Kto sa považuje za športovca?

Z hľadiska zdanenia a odvodových povinností je najdôležitejšie určiť, o akého športovca ide. Zákon o športe rozlišuje tri základné typy:

 • profesionálny športovec,
 • amatérsky športovec,
 • neorganizovaný športovec.

Zdanenie a odvody sa týkajú len prvých dvoch kategórií. Ďalším dôležitým kritériom je, či sa športovec venuje individuálnemu alebo kolektívnemu športu.

Pri individuálnom výkone športu profesionálny športovec vykonáva šport ako samostatne zárobkovo činná osoba. Amatérsky športovec môže činnosť vykonávať na základe viacerých typov zmlúv. Vždy však musí byť splnená podmienka, že sa nejedná o závislú činnosť. Zmluvy, na základe ktorých môže amatérsky športovec vykonávať činnosť sú napríklad tieto:

 • zmluva o amatérskom vykonávaní športu,
 • zmluva o príprave talentovaného športovca,
 • bez zmluvy.

Výhodou zmluvy o amatérskom vykonávaní športu je, že sa môže jednať aj o závislú prácu, ak rozsah vykonávania športu počas jedného kalendárneho roka nepresahuje osem hodín v týždni, päť dní v mesiaci alebo 30 dní v kalendárnom roku.

V časti pre členov klubu vám ponúkame tieto informácie:

 • Vzorový príklad,
 • Závislá činnosť pri výkone kolektívneho športu,
 • Športový odborník – nová kategória v legislatíve,
 • Vznik informačného systému športu.

Príklad:

Peter sa jednorazovo zúčastnil víkendovej športovej akcie, kde sa s usporiadateľom dohodol na odmene 300 EUR. Dĺžka akcie nepresiahla 5 dní v mesiaci. Peter bude zdaňovať svoj príjem podľa § 6 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov ako príjem z inej samostatne zárobkovej činnosti.

Závislá činnosť

O závislú činnosť sa vo veľkej miere bude jednať pri výkone kolektívneho športu. V tomto prípade je športovec najčastejšie súčasťou športovej organizácie a výkon športovca bude pravdepodobne napĺňať znaky závislej práce:

 • športovec vykonáva činnosť na základe pokynov nadriadeného,
 • nadriadený kontroluje dodržiavanie pokynov,
 • činnosť je vykonávaná v mene športového klubu a v čase, ktorý športová organizácia určí.

Pri výkone závislej činnosti prebieha zdaňovanie klasickým spôsobom. Zamestnávateľ môže športovcovi vykonať ročné zúčtovanie alebo si športovec v prípade aj ďalších príjmov podá daňové priznanie. Samozrejme, má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane.

Rozdiel nastáva pri uplatnení zdravotných a sociálnych odvodov v daňovom priznaní alebo ročnom zúčtovaní. Štandardne platí, že zaplatené zdravotné a sociálne odvody znižujú daňový náklad a pri zamestnancovi ich zráža jeho zamestnávateľ.

V súlade s prechodným ustanovením v zákone o zdravotnom poistení, zamestnancom nie je v období od 1.1.2017 do 31.12.2018 fyzická osoba, ktorá odplatne vykonáva šport za športovú organizáciu na základe zmluvy o profesionálnom vykonávaní športu podľa § 35 zákona o športe.

Znamená to, že športovci s profesionálnou zmluvou o vykonávaní športu podľa § 35 zákona o športe sa na účely zákona o zdravotnom poistení nepovažujú v rokoch 2017 a 2018 za zamestnancov. Ak športovec s profesionálnou zmluvou o vykonávaní športu je poistencom podľa zákona o zdravotnom poistení a nie je zdravotne poistený z iného dôvodu, je povinný zdravotne sa poistiť ako tzv. samoplatiteľ.

Presne rovnaká situácia nastáva aj pri sociálnom poistení. Obdobným prechodným ustanovením boli profesionálni športovci vyňatí počas rokov 2017 a 2018 zo štatútu zamestnanca na účely sociálneho poistenia. Profesionálny športovec sa tak môže stať dobrovoľným poistencom a odvádzať odvody na sociálne poistenie.

Takýto daňovník má nárok na odpočet zaplateného poistného pri výpočte základu dane. Môže tak urobiť buď informovaním svojho zamestnávateľa pri vypracovaní ročného zúčtovania alebo tak urobí prostredníctvom daňového priznania.

Športový odborník

Športový odborník je nová kategória, ktorú do slovenskej legislatívy priniesol zákon o športe. Športovým odborníkom môže byť:

 • tréner a inštruktor športu,
 • fyzická osoba vykonávajúca odbornú činnosť v športe na základe odbornej spôsobilosti,
 • fyzická osoba vykonávajúca odbornú činnosť v športe na základe odbornej spôsobilosti určenej predpismi športového zväzu,
 • fyzická osoba vykonávajúca činnosť v športe, na ktorú sa v súlade s pravidlami súťaže a predpismi športového zväzu nevyžaduje odborná spôsobilosť.

Aj v prípade športového odborníka je dôležité zohľadniť závislosť práce a správne naformulovať dohodu medzi objednávateľom služby a športovým odborníkom.

Informačný systém športu

Novinkou, ktorú zákon o športe priniesol je aj vznik informačného systému športu. Ide o systém, v ktorom budú zhromažďované údaje o športovcoch, športových odborníkoch, sponzorstve a ďalšie informácie týkajúce sa športu na Slovensku. Z hľadiska zdanenia je podstatné to, že príjmy športovcov a športových odborníkov budú zdanené podľa § 6 len v prípade, ak športovec alebo športový odborník bude zapísaný v informačnom systéme športu. Ak fyzická osoba v takomto systéme zapísaná nebude, bude zdaňovať príjmy podľa § 8.

Základnou podmienkou, ktorá platí pre profesionálneho alebo amatérskeho športovca je, že musí byť zapísaný v zdrojovej evidencii za športovú organizáciu, pre ktorú vykonáva činnosť. To znamená, že aby športovec mohol športovú činnosť vykonávať, športová organizácia ho musí zapísať do jedného z modulov informačného systému športu.

Rovnaká podmienka platí aj pre športového odborníka, ktorý takisto musí byť zapísaný do modulu informačného systému, aby mohol vykonávať svoju činnosť.

Upozornenie Podnikam.sk:

Nakoľko informačný systém športu, ktorý spadá pod ministerstvo školstva ešte nie je úplne funkčný, v súlade s prechodným ustanovením v zákone o športe, vyplývajú športovým organizáciám pozmenené povinnosti. V súlade s predmetným ustanovením športové organizácie, ktoré sú povinné zverejniť údaje na webovom sídle, sú povinné zverejniť ich do 31. 3. 2016, pričom povinnosť zverejňovať údaje na webovom sídle športovej organizácie trvá do času, kým tieto údaje nebudú zverejňované v príslušných registroch IS športu. Športové organizácie a iné osoby, ktoré zadávajú údaje do IS športu, sú povinné doplniť údaje do jednotlivých registrov do troch mesiacov od oznámenia o funkčnosti príslušného registra.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

daňové povinnostiPrémiový obsahšportovcizákon o športe

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

29oct7:30IFRS komplexný kurz II.7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Medzinárodné zdaňovanie,žiadny

29oct7:30IFRS komplexný kurz II.7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:IAS/IFRS,Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Medzinárodné zdaňovanie,Účtovníctvo,žiadny

29oct7:30IFRS komplexný kurz II.7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:IAS/IFRS,Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Medzinárodné zdaňovanie,Účtovníctvo,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X