Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dlh voči sociálnej poisťovni v roku 2018

Dlh voči sociálnej poisťovni
Dlh voči sociálnej poisťovni
17. januára 2018 Tlačiť

Zmeny zákona so sociálnom poistení od 1. 1. 2018 sa dotkli aj dlžníkov Sociálnej poisťovne. Dlh voči Sociálnej poisťovni je pre poistenca nepríjemnou záležitosťou. Ak ju podcení alebo zanedbá, môže dospieť až do štádia exekúcie. Suma, do ktorej Sociálna poisťovňa nepredpíše dlžné poistné, sa od januára 2018 zjednocuje so sumou nedoplatku na poistnom, do ktorej vzniká nárok na dávku nemocenského poistenia. Ide o sumu 5 eur.

Hraničná suma 5 eur sa vzťahuje aj na predpisovanie penále a na uloženie povinnosti vrátiť neprávom vyplatené dávky.

Zmeny sa týkajú aj splátkového kalendára pre osoby, ktoré sa stali dlžníkmi poisťovne z dôvodu, že poistné, pokuty a penále nezaplatili vôbec alebo z dôvodu, že ich zaplatili v nižšej sume ako mali.

Splátkový kalendár môže byť dlžníkovi povolený aj v prípade, že v danom čase dlžník už nie je povinný odvádzať poistné, predlžuje sa doba, na ktorú možno povoliť splátky z 18 mesiacov na 24 mesiacov a rozširujú sa  dôvody, pre ktoré bude môcť Sociálna poisťovňa povoliť splátky dlžných súm.

Ako dlhu voči Sociálnej poisťovni predísť?

Platiť poistné včas

Pre zamestnanca a zamestnávateľa vzniká povinnosť platiť poistné vznikom právneho vzťahu, napríklad pracovného pomeru, dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, či vznikom funkcie, z ktorej plynie právo na príjem zo závislej činnosti.

Samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) je povinná platiť poistné na sociálne poistenie od 1. júla kalendárneho roka (resp. od 1. októbra kalendárneho roka), ak mala za predchádzajúci kalendárny rok príjem z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti vyšší ako 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu (k 1. júlu 2017/1. októbru 2017 je táto hraničná suma 5 298,00 eur a k 1. júlu 2018/1. októbru 2018 je táto hraničná suma 5 472,00 eur). Povinnosť platiť poistné vzniká SZČO tiež opätovným nadobudnutím právneho postavenia SZČO, ak za posudzovaný kalendárny rok mala príjmy vyššie ako zákonom stanovená hranica.

Dobrovoľne poistená osoba má povinnosť platiť poistné na dobrovoľné poistenie v období, v ktorom je na toto poistenie prihlásená.

Dôležité je tiež si plniť prihlasovacie, odhlasovacie a oznamovacie povinnosti voči Sociálnej, keďže za ich neplnenie vám hrozí pokuta.

Splatnosť pre zamestnávateľa – v deň určený na výplatu príjmov, ktoré sú vymeriavacím základom zamestnanca. Ak je výplata týchto príjmov pre jednotlivé organizačné útvary zamestnávateľa rozložená na rôzne dni, poistné je splatné v deň poslednej výplaty príjmov zúčtovaných za príslušný kalendárny mesiac. Ak nie je taký deň určený, poistné je splatné v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné. Pri nepravidelných príjmoch a príjmoch zúčtovaných po zániku právneho vzťahu je poistné splatné do 8. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bol príjem zúčtovaný. Pri dohodách o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru s nepravidelným príjmom je poistné splatné do 8. dňa druhého kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom právny vzťah zanikol. Ak bol príjem zúčtovaný po tejto lehote splatnosti, poistné je splatné do 8. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bol príjem zúčtovaný.

Splatnosť pre SZČO – do 8. dňa kalendárneho mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac. Konkrétne splatnosti na rok 2018 nájdete v odvodovom kalendári.

Splatnosť pre dobrovoľne poistenú osobu – do 8. dňa kalendárneho mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac. Konkrétne splatnosti na rok 2018 nájdete v odvodovom kalendári.

Ak odvádzateľ uhrádza poistné s oneskorením, Sociálna poisťovňa mu predpíše penále vo výške 0,05 % z dlžnej sumy za každý deň omeškania odo dňa splatnosti poistného do dňa, keď bola dlžná suma poukázaná na účet Sociálnej poisťovne.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Platiť poistné v správnej výške
  • Správne identifikovať platbu poistného variabilným, špecifickým a konštantným symbolom
  • Ako postupovať keď už dlh máte?
  • Ako vznikne dlh?
  • Ako sa zistíte či máte dlh?
  • Čo sa deje s vašim dlhom?
  • Aké následky má nezaplatenie alebo oneskorené zaplatenie dlhu?
  • Ako požiadať o splátkový kalendár?
  • Čo robiť, ak je dlh v exekučnom konaní?

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Témy

odvody do sociálnej poisťovne 2016Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

25feb7:30Najdôležitejšie zmeny v pracovnoprávnej oblasti pre rok 2019 vrátane rekreačných poukazov7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

28feb7:30DAŇOVÉ PRIZNANIE 2018: Daň z príjmov PO a zmeny v zákone DZP od 1.1.20197:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

06mar7:30INTRASTAT v roku 2019 od A do Z7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo,Clo a logistika,Doprava,Logistika,Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X