Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Inovátorské firmy sú motorom ekonomiky

Inovátorské firmy sú motorom ekonomiky
Fotobanka Pixmac
24. augusta 2012 Tlačiť

Inovácie sú motorom ekonomiky a strategickou prioritou pre generálnych riaditeľov na celom svete. Klasické príbehy o tom, ako revolučné idey premenili tvár celých odvetví a vytvorili neuveriteľné bohatstvo, sa stávajú súčasťou učebníc: iPod od Applu, ktorý nahradil walkman od Sony, káva od Starbucks, ktorá vytlačila tradičné kaviarne, Skype, ktorý vďaka telefonovaniu zadarmo podkopal pozíciu starých telefónnych operátorov.

 

O mnohých veľkých inováciach ani nevieme

Niektoré príbehy ešte v učebniciach chýbajú. Možno sa tam dostane britský výrobca drogérie Reckitt Benckiser Group, ktorý nachádza nové spôsoby na odhaľovanie parazitov aj vďaka zákazníkom. Firma Intuitive Surgical zase testuje roboty, ktoré by mohli zachrániť život vojaka v Afganistane prostredníctvom pokynov lekára, ktorý ordinuje trebárs v New Yorku. Alebo firma Tancent Holdings, ktorá vyvinula najpopulárnejšiu čínsku platformu pre on-line správy. Používa ju sedemsto miliónov Číňanov.

 

Ako tieto spoločnosti využívajú nové nápady, produkty a služby, aby mohli vďaka nim vybudovať dynamický a lukratívny nový biznis? Počas posledných ôsmich rokov sledujeme najinovatívnejšie spoločnosti sveta a v knihe The Innovator´s DNA ukazujeme, že inovátori sa od bežných riaditeľov odlišujú niekoľkými špecifickými vlastnosťami. Nejde o nejaké genetické nadanie šťastných jedincov. Každý dokáže svoje konanie zmeniť tak, aby zvýšil kreativitu a svoju firmu postavil na základy ustavičných inovácií.

 

Prevratní inovátori majú podľa nás týchto 5 schopností

 

 1. Spochybňovať – vďaka tomu dokážu bojovať proti existujúcemu stavu a zvažovať, čo by sa dalo robiť. 
 2. Pozorovať – všímať si malé detaily, napríklad v správaní zákazníkov, dodávateľov či obchodných partnerov, vďaka ktorým si uvedomia, že biznis by sa mal robiť inak. 
 3. Komunikovať – sieť ľudí, s ktorými si vymieňajú názory, im umožňuje získať radikálne odlišné pohľady od rôznych ľudí. 
 4. Experimentovať – neúnavne skúmajú nové možnosti, skúmajú, ako možno „túto vec rozobrať a zložiť inak“. 
 5. Myslieť asociatívne – nachádzať spojenie medzi otázkami, problémami alebo myšlienkami, ktoré patria do nesúvisiacich oblastí.

 

Inovačná prémia

Predstavte si, že svoju spoločnosť vediete tak originálne, že investori zvýšia hodnotu akcií o 50 percent len preto, že od vás očakávajú zmeny – inovácie čiastkové aj prevratné. Najinovatívnejšie firmy majú spoločné výrazné zhodnotenie na trhu, ktoré sa dá odmerať. Spôsob, akým ho vyjadriť, sme nazvali „inovačná prémia“. Meranie sme zdokonalili v spolupráci s Michaelom McConnellom, poradcom z Credit Suisse, ktorý pracuje na investičnom indexe pre inovatívne spoločnosti HOLT. Inovačnú prémiu definujeme ako podiel trhovej hodnoty spoločnosti, ktorý nie je možné odvodiť z cash flow z predaja súčasných produktov na súčasných trhoch. Inými slovami, ide o prémiu, ktorú akciový trh pririekne spoločnosti preto, že investori očakávajú, že na burzu príde s ďalším balíkom akcií, na nové trhy s novými produktmi a získa nové zdroje príjmov.

Rebríček 100 najinovatívnejších spoločností sveta nájdete na forbes.com/innovative-companies. Podobných rebríčkov existuje viac, väčšinu však zostavovatelia vytvárajú na základe hlasovania manažérov – ide teda o súťaže popularity, navyše založené na výsledkoch z minulosti. Naša metóda sa spolieha na investorov, ktorí hlasujú peňaženkami.

V rebríčku nájdete známe firmy ako Amazon, Apple či Google, alebo Salesforce.com, prevratnú cloudovú firmu, ktorej sociálna aplikácia Chatter spája najlepšie prvky Facebooku a Twitteru a vytvára priestor na firemnú spoluprácu. Operačný systém da Vinci za 1,5 milióna dolárov od Intuitive Surgical sa zasa stáva bežným vybavením operačných sál. Chirurgovia vďaka nemu používajú trojdimenzionálnu vizualizáciu a štyri robotické ramená, ktoré pracujú s presnosťou, akú väčšina chirurgov nedosiahne. Výsledkom sú menšie jazvy, menej omylov, kratšie časy rekonvalescencie a zníženie nákladov na nemocničnú liečbu. Úplne opačným príkladom inovácie je zasa Hindustan Lever, indický predajca spotrebného tovaru, ktorý sa vďaka sieti marketérok – tisícok chudobných žien z roľníckeho prostredia stal v 135-tisíc dedinách najpopulárnejšou značkou Indie.

Každá z týchto spoločností má v sebe akýsi inovačný kód. Nájdete ho v jej zamestnancoch, procesoch aj filozofii. Čo musí bežná firma v týchto oblastiach urobiť, aby sa dočkala inovačnej prémie? Základnú zmenu myslenia vedúcich manažérov, zmeny vo fungovaní tímov, ktoré riešia inovačné projekty a zmenu filozofie celej firmy, tak, aby kládla dôraz na inovácie ako úlohu pre každého zamestnanca. Lídri, ktorí úplne chápu, ako z inovácie urobiť základ firemnej kultúry a získať silnú, pozitívnu inovačnú prémiu, sú zriedkaví.

 

Zoznam TOP 10 inovátorských firiem sveta 

 1. Salesforce.com – inovačná prémia 75,1%
 2. Amazon.com – inovačná prémia 58,9%
 3. Intuitive Surgigal – inovačná prémia 57,6%
 4. Tencent Holdings – inovačná prémia 52,3%
 5. Apple – inovačná prémia 48,2%
 6. Hindustan Unilever – inovačná prémia 47,7%
 7. Google – inovačná prémia 44,9 %
 8. Natura Cosméticos – inovačná prémia 44,5%
 9. Bharat Heavy Elecricals – inovačná prémia 43,6%
 10. Monsanto – inovačná prémia 42,6%

 

Inovačná prémia – kalkuluje sa ako miera, o koľko investori zvýšili hodnotu akcií inovatívnej spoločnosti na burze oproti hodnote existujúceho podnikania firmy. Najprv zistíme cash flow spoločnosti z existujúceho predmetu podnikania, odhadovaný rast v tomto podnikaní a vypočítame súčasnú čistú hodnotu (NPV) z týchto hotovostných tokov. Porovnáme ju s trhovou kapitalizáciou. Spoločnosti, ktoré majú kapitalizáciu vyššiu ako NPV, majú v akciách inovačnú prémiu. Členovia rebríčka musia dosahovať trhovú kapitalizáciu vyššiu ako 10 miliárd dolárov, najmenej jedno percento aktív musia investovať do výskumu a vývoja a musia aspoň sedem rokov zverejňovať výročné správy. Pozor, metóda nekoreluje s následnými ziskami investorov.

Zdroj: Forbes, ISSN: 1338-2527, Január 2012, str. 44-48lm

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Trendy a inovácie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

27aug6:30Od rozhodnutia o umiestnení stavby po kolaudáciu6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

04sep6:30Obchodné právo nielen pre podnikateľov6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

05sep6:30Ako na interný mini-audit firmy a zlepšiť ekonomické hospodárenie6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X