Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Máte 30, 40, 50 rokov? Tu sú nové znamenia úspechu

Minulosť
Thinkstock
8. februára 2016 Zdroj www.forbes.com Tlačiť

Nepodľahnite zastaralým predstavám, ako by mal váš život vyzerať, aby ste si mohli povedať, že ste úspešní. Nestresujte sa tým. Modely toho, ako  sa v určitom veku žilo predtým a dnes, sa menia.

Podmienky, v ktorých žijú obyvatelia rôznych krajín sveta, sú  samozrejme špecifické a skúsenosť jedných nie je automaticky prenositeľná na ďalších, ale vzhľadom k tomu, ako sa náš svet vďaka technológiam stále viac zmenšuje, to už tak kategoricky neplatí. Ako sa menia generačné očakávania u dnešných ľudí?

Ako sa žilo vtedy a ako sa žije teraz

Tridsiatnici predtým: Takmer desať rokov ste zadaní a od tej doby budujete rodinu.

Tridsiatnici dnes: Práve zisťujete, kým v dospelosti ste, a ste radi za to, že ste neuviazli tam, kde ste boli pred desiatimi rokmi.

Štyridsiatnici pretým: Kúpili ste väčší dom v peknej štvrti, kde už pár rokov žijete.

Štyridsiatnici dnes: Radšej sa presťahujete do centra mesta, kde predpokladáte, že to žije viac než na predmestí, a vôbec vám nevadí, že bývate v podnájme.

Päťdesiatnici predtým: Ste na hranici vašich zlatých čias. A nie ste zároveň ďaleko od „prázdneho hniezda“.

Päťdesiatnici dnes: Oživujete svoju kariéru po prepustení z práce a zároveň oživujete svoj život po rozvode.

Všetky tieto životné etapy majú dnes spoločné to, že v nich neustále poznávame a rozvíjame sami seba, namiesto aby sme slepo nasledovali to, čo robili generácie pred nami.

V každej z týchto etáp máme vzácnu príležitosť k tomu, aby sme si vytvorili ten druh života, ktorý odpovedá našim hodnotám a snom. Máme voľnosť. Ale samozrejme s voľnosťou prichádza i úzkosť a obavy. Ale nebojte sa, cesta ku šťastiu je otvorená. Čo znamenalo spokojnosť predtým, už dnes nefunguje.

Ako vieme, že staré hodnoty už súčasníkov nelákajú? Stačí sa pozrieť na pár štatistík.

Zatiaľ čo podstatou starých modelov úspechu bolo zaobstarať si vlastné bývanie na predmestí, dnes sa stále viac ľudí sťahuje do centier miest a majetkové pomery príliš neriešia. Potvrdzujú to aj čísla zverejnené v New York Times: „Počet vysokoškolsky vzdelaných ľudí vo veku 25–34 rokov žijúcich v okruhu štyroch kilometrov od mestských centier sa od roku 2000 zvýšil o 37 %.

Veľa zmien prekonali tiež predstavy o partnerstve a rodičovstve. Priemerný vek prvého manželstva bol v Amerike v roku 1960 u ženy 20 a u muža 22 rokov. Dnes sa toto číslo pohybuje medzi 27 a 29 rokmi a kontinuálne rastie. Okrem novej skutočnosti, že manželstvo sa dnes uzatvára i medzi rovnakými pohlaviami, sa samotná predstava o manželstve zmenila v tom, že už len málo z nás si myslí, že manželstvo je skvelá vec, do ktorej sa musíte vrhnúť hneď, akonáhle je vám 20. A ešte na celý život.

Najnovšie do hry vstupuje i ekonomická a sociálna nezávislosť žien. V posledných 35 rokoch študovalo na amerických univerzitách viac žien než mužov. A miera nezamestnanosti žien a mužov bola v posledných rokoch na rovnakej úrovni, u žien dokonca niekedy i nižšia. Stephanie Coontz, expertka na zmeny genderových rolí z Evergreenskej štátnej univerzity k tomu povedala: „Pre väčšinu vzdelaných žien, ktorým bude 30, znamená tento vek predovšetkým dospieť, dokončiť si vzdelávanie, usadiť sa a založiť rodinu.“

V minulosti sa mnoho manželstiev uponáhľalo kvôli spoločenskej nutnosti. Dnes sa v Amerike 40 percent detí rodí mimo manželský záväzok (v niektorých európskych štátoch je toto číslo dokonca i vyššie) a 61 percent Američanov takto narodené deti schvaľuje.

Starý model bol o stabilite a o zhode. Dnes tieto hodnoty už nehľadáme. V spoločnosti sa udialo mnoho zmien, ktoré už nechceme meniť.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

Chcem začať podnikaťúspech

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

29nov7:30Výkon činnosti stavbyvedúceho a vedúceho montéra 7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

29nov7:30Reálne posúdenie finančných tokov firmy7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažérske zručnosti,Manažment

29nov7:30Výkon činnosti stavbyvedúceho a vedúceho montéra 7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X