Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo nás môžu naučiť piloti bojových lietadiel o podnikaní? Budete prekvapení

Pilot, letec, lietať
Thinkstock
14. septembra 2016 Zdroj www.forbes.com Tlačiť

Tie najlepšie skúsenosti pre osobný rozvoj a funkčné pracovné návyky nazbierate na najmenej očakávaných miestach. Verili by ste, že vás letecký výcvik môže naučiť, ako lepšie viesť ľudí?

Je to tak. Ako píše na webe Fastcompany pilotka a novinárka Kim Green, piloti sa totiž v krízových okamihoch musia spoľahnúť len sami na seba a v každý kritický okamžik platí – koľko máte skúseností, takú máte pravdepodobnosť, že problém zvládnete. Môžete byť úžasný inžinier, poznať motor do poslednej súčiastky, vedieť všetko o aerodynamike, ale aký ste pilot, sa ukáže, až keď vám prestane ísť motor alebo sa dostanete do búrky a budete si musieť poradiť.

Preto sa piloti cvičia v krízovom managemente. Premýšľajú, čo všetko môže zlyhať a učia  sa naspamäť postupy v prípadoch núdze.

V podnikaní je to podobné. I biznismeni sa stretávajú s finančnými krízami, zlými PR, niekedy ide i o život a zdravie. A taktiež v podnikaní vás preverí až prvá veľká kríza. Takže – čo vás môže letectvo naučiť o krízovom manažmente?

1. Majte plán pre prípad krízy

Väčšina organizácií nerada uvažuje o negatívnych udalostiach. Ale keď ste v riadiacej pozícii, ľudia od vás očakávajú vedenie a vy musíte v krízy zachovať pokoj. Inštinkt nestačí, udržať rozvahu vyžaduje pristupovať k problémom s rozumom a rozmyslom – inými slovami byť pripravený dopredu. Premýšľajte o možných krízových situáciach a urobte si zoznam, čo počas nich urobiť najskôr. Keď máte naučený postup, tak vás prvé kroky môžu upokojiť do tej miery, že budete schopní problém vyriešiť. Keď viete, čo robiť, nie je čas na obavy a paniku.

2. Predstierajte to a ono to príde

Pre väčšinu ľudí znamená heslo Fake it till you make it predstieranie kompetencie, ktorú v tú chvíľu  nemajú, pokiaľ ju nezískajú. Vaša dôvera by sa ale mala rovnať vašim schopnostiam. Keď sa len snažíte oklamať svojich kolegov a zamestnancov, predstieraním aktivity, väčšinou problém nevyriešite. Ale keď viete, čo a ako a len predstierate, že nemáte strach, môžete si zachovať nad situáciou kontrolu a zvládnuť krízu istou rukou.

3. Plánujte dopredu a nenechajte sa prekvapiť

Nikto, ani piloti, sa nerodia  s nadprirodzeným pokojom tvárou v tvár prekvapeniu. Je však ľahšie zostať pokojný, keď viete, čo asi príde. Piloti si proste správanie v prípadoch núdze dopredu opakujú a nacvičujú toľkokrát, že sa z toho stane skoro rutina.

Piloti nemajú radi prekvapenia, a tak sa na ne dôkladne pripravujú. Lietanie väčšinou nie je tak vzrušujúce, ako sa ľudia nazdávajú. Takže letci majú veľa času na to, predstavovať si počas rutinného letu pod jasnou oblohou, čo by sa všetko mohlo pred doletom stať a ako by na to reagovali.

K téme

Témy

manažériúspech

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Krízový manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

27jan7:30Základné ekonomické minimum7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažérske zručnosti,Manažment

28jan7:30Kolektívne zmluvy – obsah, kolektívne vyjednávanie – postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

28jan7:30Kolektívne zmluvy - obsah, kolektívne vyjednávanie, postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X