Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Môžu mať elektromobily vážny dopad na trh s ropou?

Elektomobil
6. decembra 2016 Zdroj Forbes Tlačiť

Aj keď majú viaceré nevýhody, pravdepodobne im patrí budúcnosť. Ako a kedy ovplyvnia trh s ropou?

Nástup elektromobilov predstavuje nezvratný trend, ktorý by mohol okolo roku 2050 úplne zmeniť celý trh s ropou. Investori by sa preto mali vyhnúť dlhodobým investíciam do komoditných fondov s expozíciou na ropu.

Elektromobily sa začali vyrábať aj pre masy

Ak chcete byť majiteľom auta na elektrický pohon, už si tak hlboko do vrecka siahať nemusíte. Začiatkom roka získalo vozidlo Tesla Model 3 počas niekoľkých týždňov zhruba 400 tisíc predobjednávok. Keď si uvedomíme, že v roku 2015 sa predalo globálne zhruba pol miliónov elektromobilov, tak je jasné, prečo bolo toto číslo prekvapujúce.

Reakciou na veľký záujem bolo samozrejme to, že na parížskom autosalóne mnoho automobiliek oznámilo svoju aktuálnu stratégiu pre segment elektromobility. No aj tak je dobré držať sa pri zemi.  I keď má v médiach veľkou publicitu, zatiaľ zostáva trh s elektromobilmi stále extrémne malý. Na svete dnes jazdí asi miliarda automobilov, z toho ku koncu roka 2016 budú elektromobily tvoriť iba dva miliónov vozidiel, čo predstavuje slabé 0,2 percentá z celkového globálneho vozového parku.

Tieto čísla potvrdzujú, že bez ohľadu na mediálnu atraktivitu nemajú zatiaľ elektromobily v krátkom období silu výrazne ovplyvniť dopyt po rope. A treba tiež zobrať na vedomie, že nad kúpou elektromobilu začnú súčasní spotrebitelia väčšinou premýšľať až pred koncom životného cyklu súčasného automobilu.

Pre silný nárast predaja je potrebné, aby cena vozidiel na elektrinu začala klesať. Teraz prichádza na rad práve Tesla Model 3 či Chevrolet Bolt. Tieto modely s predajnou cenou okolo 35 tisíc dolárov cielia na širšie masy spotrebiteľov.

Naozajstná revolúcia nastane pravdepodobne okolo roku 2022

Pre výrazný pokles cien elektromobilov je nutné, aby klesli aj ceny batérií. Práve tie totiž predstavujú najdrahšiu súčasť tohto typu vozidla. Dobrá správa je, že rovnako ako v prípade každej  technológie, i tu funguje efekt krivky učenia – čím viac batérií sa vyrobí, tým rýchlejšie klesá ich jednotková cena.

Nepriame dôsledky vidíme už dnes

Ozvena možných dopadov očakávaného nárastu počtu elektromobilov rezonuje trhom s ropou ale už dnes. Veľa krajín OPEC si kladie otázku, či ich nerastné bohatstvo bude mať za dvadsať, tridsať rokov rovnakú hodnotu, ako má v súčasnosti.

A či pre nich nie je výhodnejšie vyťažiť ropu za 50 dolárov za barel dnes a tieto peniaze investovať do nových technológií, než za päťdesiat rokov ťažiť ropu za dvadsať dolárov za barel. Elektromobily totiž môžu znížiť dopyt po tomto nerastnom bohatstve až o 10 miliónov barelov denne.

K téme

Témy

elektromobilyTesla

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Svet

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

16oct6:30Finančné riadenie pre účtovníkov II.6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie

16oct6:30Finančné riadenie pre účtovníkov II.6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie

16oct6:30Finančné riadenie pre účtovníkov II.6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X