Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Najbohatší ľudia na svete stratili za deň desiatky miliárd. Môžu za to americké akciové trhy

najbohatší ľudia planéty
14. júna 2017 Autor PejaZdroj www.bloomberg.com Tlačiť

Najbohatší ľudia planéty prišli o 35 miliárd dolárov. Stačil na to len jeden deň 500 najbohatších ľudí sveta v dôsledku politickej situácii v USA prišlo do nemalé peniaze.

Americké akciové trhy zaznamenali najväčší prepad počas jedného obchodného dňa za posledných osem mesiacov potom, čo z poznámok dnes už bývalého šéfa FBI Comeyho vyšla najavo snaha prezidenta Trumpa o ovplyvňovanie federálneho vyšetrovania v prípade poradcu pre národnú bezpečnosť USA Michaela Flynna.

Môže za to Trump

Problém nastal po tom, čo sa na povrch dostali informácie o tom, že sa americký prezident Donald Trump, snažil o ovplyvňovanie federálneho vyšetrovania v prípade poradcu pre národnú bezpečnosť USA Michaela Flynna. Trump, druhý najvplyvnejší muž na svete podľa magazínu Forbes, tak spôsobil, že sa americké akcie prepadli najviac za posledných osem mesiacov.

Donald Trump trumpgate
Donald Trump spôsobil pokles amerických akciíSITA/AP

Bill Gates

Podľa informácií, ktoré priniesol Bloomberg Billionaires Index, taký Bill Gates prišiel o celú miliardu dolárov. Akcie Microsoftu prepadli o 2,8%, čo predstavuje najväčší prepad za takmer rok.

Zaujímavosťou je, že Gates sa prvýkrát stretol s počítačom po skončení šiestej triedy základnej školy, keď nastúpil na súkromnú strednú školu Lakeside School. Práve tu sa začal učiť programovať a v sedemnástich rokoch získal za svoj program na tvorbu školských rozvrhov 4200 dolárov.

Bill Gates najbohatší na svete
Bill Gates štúdium na Harvarde nedokončilSITA/AP

Po strednej škole nasledovalo štúdium na Harvarde, kde Gates začal študovať v roku 1973. Tam sa spolupodieľal na tvorbe programovacieho jazyka Altair Basic pre počítač Altair 8800. V roku 1975 spolu so spolužiakom Allenom založil firmu Micro-Soft. Ako tretiak však štúdium prerušil a začal sa venovať podnikaniu. Koncom 70. rokov Gates predal spoločnosti IBM licenciu na operačný systém.

najbohatší ľudia na svete
Najbohatší ľudia sveta prišlo o miliardy dolárovwww.bloomberg.com
 • podľa informácií časopisu Forbes daroval v roku 2004 sponzorský dar pre volebnú kampaň Georgea Busha
 • zúčastnil sa majstrovstiev sveta zmiešaných párov v bridži
 • v roku 1994 kúpil Leicesterský kódex, zbierku prác Leonadarda da Vinciho
 • s manželkou založil Nadáciu Billa a Melindy Gatesovcov, ktorá rozdeľuje peniaze na boj s chorobami, prevenciu pred AIDS a na univerzitné štipendiá

Jeff Bezos

Spoluzakladateľ Amazon.com Jeff Bezos stratil ešte viac – akciové trhy spôsobili, že prišiel o 1,7 miliardy dolárov. Jeff Bezos mal už od detstva technické nadanie a po strednej škole študoval fyziku na Princetone. Prešiel však na informatiku, kde patril k najlepším v ročníku. Počas štúdia bol členom rôznych študentských organizácií, napríklad aj organizácie pre výskum vesmíru.

Keď v roku 1986 doštudoval, začal pracovať na Wall Street ako informatik. V roku 1994 založil vo svojej garáži spoločnosť Amazon.com, ktorá sa zaoberala spočiatku len predajom kníh. Vďaka Amazonu sa z Bezosa stal miliardár, ktorý má dnes majetok v hodnote viac ako 84 miliárd dolárov.

Jeff Bezos zakladateľ Amazon
Zakladateľ Amazonu začínal v garážiSITA/AP
 • v roku 2000 založil spoločnosť Blue Origin, ktorá podniká v oblasti vesmírnej turistiky
 • v roku 2013 kúpil denník The Washington Post
 •  v roku 2016 sa objavil v malej úlohe vo filme Star Trek: Do neznáma, kde stvárnil mimozemského dôstojníka

Mark Zuckerberg

Najviac na situáciu doplatil piaty najbohatší človek na svete Mark Zuckerberg. Spoluzakladateľ Facebooku prišiel až o dve miliardy, keďže akcie sociálnej siete sa prepadli o 3,3 percenta. Aj Mark Zuckerberg študoval na Harvarde, kde sa venoval programovaniu a vytvoril viacero stránok podobných dnešným sociálnym sieťam. Inšpiráciou pre sociálnu sieť Facebook bol rovnomenný školský časopis.

Aby mohol vytvoriť Facebook, musel sa nabúrať do databázy študentov, za čo skončil pred disciplinárnou komisiou.

Projekt sa stal okamžite veľmi populárny na celej univerzite a v priebehu dvoch týždňov ho používala už polovica študentov. Rozšíril sa aj do univerzít Yale a Stanford a napokon do celých Spojených štátov a následne takmer do celého sveta.

mark zuckerberg piaty najbohatší človek na svete
Mark ZuckerbergSITA/AP

V roku 2006 dostal množstvo ponúk na kúpu Facebooku, no všetky odmietol, pretože mal so sieťou vlastné plány. Zo študentskej siete chcel spraviť sieť pre všetkých, a to sa mu aj podarilo.

 • hoci bol vychovaný ako Žid, tvrdí o sebe, že je ateista, no zaujíma ho budhizmus
 • Zuckerberg patrí k najmladším miliardárom
 • tvrdí, že naprogramovanie zdrojového kódu Facebooku mu trvalo asi dva týždne

Amancio Ortega

Dnes tretí najbohatší človek na svete začínal pracovať ako krajčír – ručne šil tričká pre výrobcu menom Gala v španielskom meste A Coruña. V roku 1972 založil Confecciones Goa, ktorá sa zamerala na šitie prešívaných županov. Ortega dal prácu tisíckam miestnych žien organizovaných v menších šijacích dielňach.

V roku 1975 si s manželkou otvoril obchod Zara, ktorý je dnes súčasťou skupiny Inditex, kde Ortega vlastní 59,29%.

Amancio Ortega zakladateľ Zara
Amancio Ortega žije v úzadíSITA/AP
 • o Ortegovi je známe, že sa drží v ústraní a žije jednoduchým životným štýlom
 • až do roku 1999 nebola zverejnená žiadna jeho fotografia
 • odmieta nosiť kravatu a zvyčajne nosí jednoduchý oblek pozostávajúci z modrého saka, bielej košele a sivých nohavíc, pričom žiaden z kúskov nie je značky Zara

Warren Buffet

Obchodovať začal koncom 30. rokov minulého storočia, keď sa americká ekonomika dostávala z Veľkej hospodárskej krízy. Ako syn burzového makléra mal od detstva nadanie pre obchod a už ako 6-ročný predával plechovky s Coca-Colou. V meste nakúpil balenie 6 plechoviek za 25 centov a po okolí ich predával po 5 centoch za kus.

Warren Buffet mal prezývku „Veštec z Omahy“. Dostal ju podľa toho, lebo vždy vedel, do čoho má investovať.

Keď mal 11 rokov, kúpil si svoje prvé tri akcie a ako 14-ročný objavil obchod s nehnuteľnosťami. Kúpil niekoľko hektárov pôdy za viac ako tisíc dolárov a prenajal ju miestnym farmárom. Následne začal s roznáškou novín a čoskoro mal pod sebou 50 pracovníkov.

Warren Buffet
Warren Buffet je známy aj ako Veštec z OmahySITA/AP

Ako 17-ročný sa dostal na univerzitu v Pennsylvánii, následne prestúpil do Nebrasky a neskôr do Columbia Business School v New Yorku. Tam sa naučil oceňovať majetok a chápať burze a investovaniu a následne pre svojho vyučujúceho Benjamina Grahama pracoval ako analytik.

Svoju kariéru naštartoval založením firmy Buffett Partnership a fungoval tak, že provízie bral len zo zisku. Zlom nastal v roku 1963, kedy začal investovať do textilnej firmy Berkshire Hathaway a o dva roky neskôr nad ňou prevzal kontrolu. Jej akcie začali stúpať a dostali sa z nuly na 150-tisíc za jednu akciu.

 • väčšinu svojho majetku určil Nadácii Billa a Mellindy Gatesovcov
 • jeho obľúbeným nápojom je čerešňová Coca-Cola
 • stále býva vo svojom dome v Nebraske, ktorý má hodnotu 30-tisíc dolárov
mark zuckerberg miliardár
Najviac stratil práve Mark ZuckerergSITA/AP

10 najbohatších ľudí planéty podľa agentúry Bloomberg

1. Bill Gates 89,6 miliárd dolárov
2. Jeff Bezos 84,1 miliardy dolárov
3. Amancio Ortega 83,6 miliárd dolárov
4. Warren Buffett 77 miliárd dolárov
5. Mark Zuckerberg 64,4 miliárd dolárov
6.
Carlos Slim
60,8 miliárd dolárov
7. Bernard Arnault 52,1 miliárd dolárov
8. Larry Page 48,1 miliárd dolárov
9. Charles Koch 47,8 miliárd dolárov
10. David Koch 47,8 miliárd dolárov

K téme

Témy

3Bill GatesDonald TrumpMark Zuckerbergnajbohatší ľudiatrumpgate

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Svet

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

27jan7:30Základné ekonomické minimum7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažérske zručnosti,Manažment

28jan7:30Kolektívne zmluvy – obsah, kolektívne vyjednávanie – postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

28jan7:30Kolektívne zmluvy - obsah, kolektívne vyjednávanie, postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X