Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako odpovedať na otázku: Čo je vašou najslabšou stránkou?

Pracovný pohovor
Pracovný pohovor: Zdroj: Thinkstock
28. júla 2016 Zdroj Liz Ryan/Forbes Tlačiť

Tiež ste sa stretli s pracovným pohovorom, ktorý vám skôr pripomínal očistec? Kariérna koučka Liz Ryan vám v nasledujúcich riadkoch poradí, ako vhodným spôsobom zareagovať na hlúpe otázky.

Hľadáte si v súčasnosti prácu? Tak je viac než pravdepodobné, že sa stretnete s nekvalifikovanými a nepripravenými personalistami, podivnými a urážlivými úlohami či hlúpymi otázkami, po ktorých budete mať chuť sa zdvihnúť a odísť. Ak pôjdete na pohovor a všade okolo seba uvidíte náznaky vedúce k úvahám, že by ste nedokázali pracovať s tými a pre tých, ktorí vás spovedajú, mali by ste ihneď odísť.

Prečo? Títo ľudia si nezaslúžia váš čas. A zakaždým keď poviete NIE zlým veciam, pritiahnete tým k sebe správne veci. A tiež ľudí.

Vždy máte na výber zostať, alebo odísť, keď budete počuť hlúpe otázky ako: Čo je vašou najslabšou stránkou? V pohovoroch nájdete veľa hlúpych otázok, ale táto je asi tá najhlúpejšia. Kto vlastne môže tvrdiť, že nejaké slabé stránky máte?

Možno by sme boli všetci šťastnejší a zdravší, ak by sme sa prestali zaoberať svojimi bolesťami a slabosťami a zamerali sa na naše silné stránky. Môžete sa pokojne uraziť, keď vám personalista na pohovore vnúti svoj vlastný hodnotový systém otázkou: Čo je vašou najslabšou stránkou? Je to neskutočne hrubá a otravná otázka, a to i na osobu, s ktorou chodíte. Táto otázka je veľmi osobná.

Fakt, že ju toľkí z nás berú ako samozrejmosť a považujú za normálne, že sa vás celkom cudzí človek v obleku a kravate takto spýta, a ešte očakáva úprimnú odpoveď, naviac v de facto obchodnej konverzácii, teda prijímacom pohovore, je šokujúci.

Ak sa i napriek tomu rozhodnete zostať a na otázku odpovedať, tu je niekoľko príkladov, ako si s tým poradiť:

• Kedysi som si lámal  hlavu nad mnohými vecami, ktoré mi od prírody nešli, a pokúšal som sa zlepšovať vo veciach, ktoré som považoval za svoje nedostatky. Čím som starší, tým menej si lámem hlavu s vecami, ktoré mi nejdú a nikdy nepôjdu, a zameriavam sa na veci, ktoré mám rád a som v nich dobrý.

• Raz som skúsila hrať golf a šlo mi to úplne príšerne. Radšej chodím po horách alebo bicyklujem. A čo vy?

• Budem úprimná, slabosť mám pre tri veci: romantické filmy, sudoku a čokoládovú zmrzlinu.

• Ak budeme definovať „slabé stránky“ ako veci, v ktorých nie sme dobrí, potom sú ich doslova milióny – napríklad akákoľvek videohra, viazanie mušiek a mnoho ďalších činností. Ak budeme definovať „slabé stránky“ ako veci, na ktorých pracujem a snažím sa v nich zlepšovať, potom by tam patrila animácia. Nedávno som poprvýkrát skúšal skladať hudbu. A na čom práve pracujete vy?

• Slabá stránka? Nedokážem odolať tomu, keď mi niekto ponúkne naučiť ma niečo nové. Nemám jednoducho učenia dosť, bez ohľadu na to, čoho sa týka.

V piatich vzorových odpovediach si môžete všimnúť tieto tri veci:

1. Všetky z nich nenápadne útočia na samotný rámec – zameriavajú sa na otázku „Čo je vašou najslabšou stránkou?“ namiesto toho, aby na ňu odpovedali tak, ako sa to od nich vyžaduje.

2. Všetky odpovede hovoria o vašej osobnosti a uhle pohľadu.

3. Svojou formuláciou vyrovnávajú pomer síl medzi vami a osobou, ktorá s vami pohovor vedie. Tým, že odpoviete na tento pohovorový evergreen netradičným spôsobom, ponúkate druhej strane, aby sa vymanila zo svojej ohraničenej ohrady a pripojila sa k vám na vyššiu úroveň vedenia rozhovoru – tej ľudskej.

A to je dar, ktorý mu môžete predať, či už nakoniec prácu dostanete, alebo nie.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

prácapráca a kariéraPracovný pohovorúspech

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

27jan7:30Základné ekonomické minimum7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažérske zručnosti,Manažment

28jan7:30Kolektívne zmluvy – obsah, kolektívne vyjednávanie – postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

28jan7:30Kolektívne zmluvy - obsah, kolektívne vyjednávanie, postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X