Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Osem investorov sveta radí ako na to

Investori radia ako na to
Jim Breyer
7. marca 2012 Tlačiť

Osem z najbohatších investorov sveta uviedlo pre časopis Forbes informácie o svojich najlepších a najhorších rozhodnutiach, obľúbených firmách a internetovej bubline. Aké sú teda ich skúsenosti?

 

8 najbohatších investorov radí

 

Reid Hoffman – Greylock PartnersZakladateľ siete LinkedIn podporil internetové spoločnosti Groupon, Zynga, Facebook, Flickr či Digg. Z Greylock Partners pumpuje peniaze do nových firiem ako business angel.

 

 

 

 

 

Paul Madera – Meritech Capital PartnersZakladateľ private equity firmy Meritech Capital Partners financoval aj Facebook, momentálne sa špecializuje na elektronický obchod a polovodiče.

 

 

 

 

 

 

 

 

Marc Andreessen – Andreessen HorowitzZázračné dieťa investícií na webe. Niekdajší zakladateľ firmy Netscape podporoval Groupon, LinkedIn, Zyngu, Twitter, Skype a samozrejme Facebook.

 

 

 

 

 

Peter Fenton – Benchmark CapitalMenchmark Capital, v ktorom je partnerom, podporoval portál eBay. Fenton pracoval aj na investičnom fonde Accel Partners, v súčasnosti je členom správnej rady Twitteru.

 

 

 

 

 

 

 

Bob Chandra – Bessemer Venture PartnersJeho investičná spoločnosť je najstaršou svojho druhu v Spojených štátoch, funguje od roku 1911.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mike Maples – Floodgate FundSpoločnosť podporuje viaceré sociálne médiá ako Twitter, Digg či Sharethrough.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peter Barris – New Enterprise AssociatesNEA vďaka nemu dosiahne jednu z najvyšších návratností v segmente – z investície do zľavového portálu Groupon.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jim Breyer – Accel PartnersVlastní jednopercentný podiel vo Facebook (jeho Accel Partners 10-percentný), vo fondoch v Číne a USA má 2 miliardy dolárov. Sedí v správnych radách Wal-Martu, Dellu či Facebooku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ktorá vaša investícia bola najlepšia?

HOFMANN: Prostredníctvom LinkedIn som chcel zmeniť svet tak, že každému umožním, aby mal lepšiu kontrolu nad svojou kariérou. Facebook je ďalšia jasná voľba, pretože sa zhodnotil vďaka globálnemu vplyvu.

MADERA: To bude Facebook. Keď som sa v začiatkoch spoločnosti rozprával s Markom Zuckerbergom, povedal mi, že si ho predstavuje ako prvé miesto, kam sa človek pozrie, keď si ráno zapne počítač a posledné predtým, ako ho večer vypne. V podstate to dosiahol.

FENTON: Twitter, bez váhania. Naozaj zmenil spôsob, ako sa ľudia správajú. Bol jednou zo spločností, ktoré sa objavia raz za kariéru, pri ktorých „nie“ nie je odpoveďou.

CHANDRA: Ja som najviac hrdý na (indickú energetickú spoločnosť) Orient Green Power. Neviem o nijakej inej spoločnosti, ktorá sa dostala od nápadu cez ziskovosť až po prvotnú emisiu na burze za tri a pol roka. Návratnosť našej investície bola asi 20-násobná. A okrem toho pomáha svetu, je najväčšou spoločnosťou v Indii v oblasti čistej energie.

 

Ktorá dobrá investícia vám unikla?

MAPLES: Zynga. To bola dosť veľká rana, pretože zakladateľ (Mark Pincus) sa na mňa obrátil v týždeň, keď som bol príliš zaneprázdnený a unavený. Nedával som taký pozor, ako som mal.

CHANDRA: (výrobca akumulátorov) Al 23. mal som už nachystaný návrh zmluvy a oni boli pripravený ju prijať. Bol som však veľmi nervózny preto, ako rýchlo veľkí americkí výrobcovia ako Ford a GM začínali vyrábať eletromobily. Myslel som si, že rokovania trvajú pridlho a proces je príliš drahý.

FENTON: Najviac ma hnevá, že som sa nedohodol s YouTubom. Mal som možnosť investovať, ale odradil ma postoj médií k nelicencovanému obsahu na stránke.

 

 

Ktorého podnikateľa by ste najradšej podporili?

BARRIS: Nesmierne rešpektujem Jeffa Bezosa (zakladateľa Amazon.com). To je chlap, ktorý sa nielenže stal priekopníkom v novom segmente, ale dokonca v takom, o ktorom si mnohí mysleli, že je mŕtvy. Vydržal, a dnes je kráľom. Úctyhodné.

 

CHANDRA: Ak by išlo o spoločnosť, tak Twitter. Nielen preto, že bude mať určite veľký úspech. Aj preto, že počas udalostí v Egypte a Tunisku mal veľkú moc pri šírení informácií a podpore demokracie.

 

 

Žijeme v súčasnosti uprostred ďalšej technologickej bubliny?

FENTON: Určite je tu nepomer medzi odhadom hodnoty firiem, ktoré nie sú na burze, a ich finančnými pomermi. Naozaj si však myslím, že existujú tri-štyri spoločnosti, ktoré budú mať o tri až päť rokov cenu viac ako 50 miliárd dolárov.

MAPLES: Myslím, že v zásade nie. V internetovej horúčke v roku 1999 hrala úlohu masová hystéria. Verili aj najväčší skeptici. V súčasnosti sa každá firma chce stať skvelou, a niektoré spoločnosti sú nadhodnotené.

ANDREESSEN: Nie. Ani trochu. Podľa mňa, keď nikto o bubline nehovorí, vtedy na trhu je. Keď o nej hovoria všetci, tak nie je.

BARRIS: Keď sa pozriete na celý sektor rizikového kapitálu, či už ide o podporu čistých technológií, polovodičov, firemného softvéru alebo dátových analýz, nevidím bublinu v stanovovaní cien. Ide o reálne spoločnosti s reálnymi príjmami, reálnymi maržami a udržateľným biznisom.

BREYER: Vždy je nejaká bublina, či už v Silicon Valley alebo v Číne. Myslím, že Facebook má šancu, že sa stane mimoriadne úspešnou firmou, ale musí prejsť testom času. Orientovať sa v prostredí bublín patrí k základom tohto biznisu.

 

 

Kto bol vaším najväčším mentorom?

BARRIS: Kariéru som začal v malej kancelárií v General Elektric. Môj šéf sa volal Greg Liemandt, jeho priamym nadriadeným Jack Welch. Títo dvaja mali najväčší vplyv na moju kariéru.

ANDREESSEN: Jim Clark a Jim Barksdale (Andreessenovi niekdajší partneri v Netscape).

HOFFMAN: Nemám jedného mentora, mám celú sieť. Vo svete sa orientujem vďaka iným, vďaka odbornosti rôznych ľudí. Ak potrebujem pohľad niekoho, kto úžasne vyrástol z mladíka na skvelého generálneho riaditeľa, stretnem sa so zakladateľom Facebooku Markom Zuckerbergom. Ak sa chcem zorientovať vo vývoji softvéru, napríklad v otvorenom obsahu, poradím sa s bývalým generálnym riaditeľom Mozilly Johnom Lillym. O popularite na webe hovorím so zakladateľom sociálnej siete Tagged Gregom Tsengom a jeho partnerom Johannom Schleierom-Smithom.

BREYER: Moja mama. Je skvelá, vyzná sa vo veciach, je mi veľkou učiteľkou. V biznise mi v Acceli radia Arthur Patterson a Jim Swartz. Nesmierne veľa som sa naučil od Leeho Scotta z Wal-Martu, Ikeho Perlmuttera z Marvel Entertainment a od Marka a Sheryl Sandbergergovcov z Facebooku. A od Michela Della.

MADERA: Bandel Carano z Oak Investment Partners. Ako kontrariánsky ekonomický analytik zažil všetky hospodárske cykly. Za tie roky mal na mňa veľký vplyv.

MAPLES: O investovaní ma veľa naučili Dave Marquart z August Capital alebo Kathryn Gouldovaá z Foundation Capital.

CHANDRA: Už dlhší čas som partnerom v obchode s Johnom Doerrom, so (spoluzakladateľom Sun Microsystems) Vinodom Khoslom a (partnerom v Sequoia Capital) Pierrom Lamondom. Od nich som sa naučil, ako sa stať veľkým venture kapitalistom.

 

lm

Zdroj: Forbes jún 2011, ISSN: 1338-2527, S. 58-60

 

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

27jan7:30Základné ekonomické minimum7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažérske zručnosti,Manažment

28jan7:30Kolektívne zmluvy – obsah, kolektívne vyjednávanie – postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

28jan7:30Kolektívne zmluvy - obsah, kolektívne vyjednávanie, postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X