Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Podnikateľ a práceneschopnosť od 1.1.2021 – kedy má nárok na nemocenské dávky a v akej výške?

Hospital patient with laptop and smartphone
Thinkstock
15. decembra 2020 Autor Mgr. Silvia HanováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Podnikateľ nechodí do klasického zamestnania ako pracujúci zamestnanec, ale rovnako sa ho týka práceneschopnosť, pri ktorej má nárok na čerpanie nemocenských dávok. Neplatí to však za každých okolností.

V článku sa pozrieme na to, ako si má podnikateľ, živnostník (SZČO) v roku 2021 vypočítať nemocenské dávky a vysvetlíme si, kedy má na ne nárok.

Nárok na nemocenské mať nemusíte!

Podnikateľ nemusí v prvom roku svojej podnikateľskej činnosti platiť odvody do Sociálnej poisťovne, prípadne ani v ďalších rokoch nemusí dosahovať hranicu príjmu, pri ktorej sa stáva povinne poisteným na základe zákona.

Neplatením odvodov do Sociálnej poisťovne môže podnikateľ výrazne ušetriť, keďže od januára 2020 stúpli minimálne na 167,89 eura, no v prípade maródky potom nedostane ani cent. Podnikateľ má nárok na nemocenskú dávku počas pracovnej neschopnosti, ak spĺňa podmienku nemocenského poistenia, čiže za posledné dva roky bol minimálne 270 dní poistený.

Výnimkou je situácia, kedy môže dostať nemocenské aj podnikateľ, hoci už nie je poistencom Sociálnej poisťovne, a to v prípade, že sa stane práceneschopný v ochrannej lehote 7 dní po zániku nemocenského poistenia. Nárok na nemocenské má aj živnostníčka, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva. Ochranná lehota je v tomto prípade 8 mesiacov po skončení nemocenského poistenia.

Ako postupovať v prípade práceneschopnosti?

U lekára dostanete tlačivo Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti. Potvrdenie je päťdielne tlačivo Sociálnej poisťovne, ktoré nie je voľne k dispozícii. Prvým dielom je legitimácia dočasnej pracovnej neschopnosti. Túto časť si necháva chorý pri sebe počas trvania celej PN. Týmto dielom sa poistenec preukazuje zamestnancovi Sociálnej poisťovne vykonávajúcemu kontrolu dodržiavania liečebného režimu. Zároveň tu lekár vyznačuje dátum kontroly.  Po skončení choroby odovzdá poistenec tento diel ošetrujúcemu lekárovi.

Dôležitá pre Sociálnu poisťovňu je druhá časť  – Žiadosť o nemocenské/úrazový príplatok, ktoré odovzdáva živnostník priamo v pobočke Sociálnej poisťovne, príslušnej podľa miesta trvalého pobytu. Pred odovzdaním je potrebné vyznačiť, o ktorú dávku žiadate. Dočasná pracovná neschopnosť sa začína dňom, v ktorom ošetrujúci lekár zistil chorobu.

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

chorobaknow-hownemocensképoisteniepráceneschopnosťPrémiový obsahrok 2021živnostník

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nemocenské poistenie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

21oct8:30Spôsob ochrany nových nápadov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

21oct8:30Psychológia skvelej zákazníckej skúsenosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

21oct8:30Spôsob ochrany nových nápadov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X