Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pozastavenie a obnovenie živnosti v roku 2017

Businessman Showing Time Out Hand Sign
Thinkstock
5. apríla 2017 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Pozastavenie živnosti a jej následné obnovenie je častým krokom podnikateľov, ako sa môžu legálne vyhnúť plateniu odvodov v zložitom období bez zákaziek. Aký je správny postup a s čím treba počítať?  

V článku sa pozrieme na postup, akým si môžete pozastaviť živnosť, priblížime si minimálnu a maximálnu lehotu prerušenia, odvody. Neobídeme však ani obnovenie živnosti.

ODPORÚČANIE Podnikam.sk: Ak si obnovujete živnosť, týmto odvodom sa v roku 2017 nevyhnete. Prečítajte si preto tento článok, nájdete v ňom konkrétne riešené príklady: 

 
Odporúčame ebook:

Živnosť prerušíte osobne aj cez počítač

Prerušenie živnosti sa dotkne hlavne odvodového zaťaženia, čo je aj dôvod, pre ktorý podnikatelia k tomuto kroku pristupujú. Po prerušení živnosti totiž podnikateľ nie je povinný platiť zdravotné ani sociálne odvody.

Ako možno vykonať prerušenie živnosti? Dočítate sa v časti pre členov klubu:

Prerušenie sa realizuje na jednotnom kontaktnom mieste, kde použijete formulár Oznámenie o pozastavení prevádzkovania živnosti.

Ide to však aj elektronickou cestou prostredníctvom internetu na adrese www.slovensko.sk. Potrebné bude samozrejme využiť špeciálny softvér, čítačku aj občiansky preukaz s čipom a elektronický podpis. Za prerušenie živnosti sa platí poplatok 4 eurá, pri internetovom oznámení je suma polovičná.

O prerušení živnosti vám zašle Živnostenský úrad potvrdenie. S ním následne navštívite do 30 dni Sociálnu poisťovňu na zdravotnú to treba stihnúť do ôsmich dní.

Na daňovom úrade vrátite aj osvedčenie o registrácii. Odo dňa nadobudnutia účinnosti prerušenia živnosti tak živnostník nie je povinný platiť odvody.

V prípade slobodných povolaní nie je potrebné navštevovať jednotné kontaktné miesto, stačí predložiť poisťovni čestné prehlásenie, že príjmy už nedosahuje.

Pri tomto prehlásení budete potrebovať notárom overený podpis a zároveň je potrebné poznamenať, že v daňovom priznaní už potom takéto príjmy nesmiete nevykazovať. Na dokladoch nesmú figurovať dátumy z dosahovania príjmu v období, kedy ste mali povolanie prerušené.

Minimálna a maximálna lehota prerušenia

Na aký čas možno živnosť prerušiť?

Odpovieme vám v časti pre členov klubu:

Podľa § 57 živnostenského zákona môže byť živnosť prerušená minimálne na pol roka a maximálne na tri roky. Preto je dobré si toto rozhodnutie dopredu poriadne premyslieť, nakoľko následne môže daňový úrad, ale aj poisťovne preverovať, či ste v tomto období zo živnosti nemali naozaj žiadne príjmy.

Prerušenie živnosti sa totiž zapisuje aj do živnostenského registra. V podnikaní je možné ďalej pokračovať po uplynutí doby pozastavenia prevádzkovania živnosti.

Polročný termín je však minimum. Ak ste sa napríklad rozhodli pôvodne, že živnosť prerušíte na jeden rok, je možné novým oznámením skrátiť jej trvanie, no nie na menej ako pol roka. Naopak kratšiu lehotu môžete predĺžiť. Preto je dobré naozaj zvážiť, či pol roka dokážete nedosahovať žiadne príjmy z podnikateľskej činnosti.

Odľahčenie od odvodov

Prerušením živnosti už pre poisťovne fyzická osoba nie je naďalej samostatne zárobkovo činná.

Čo teda robiť v takomto prípade? Dozviete sa tu:

A teda je potrebné označiť nového platiteľa. To môže byť aj štát, napríklad v prípade registrácie na úrade práce, alebo zamestnávateľ, u ktorého ste začali pracovať.

Ak sa stanete dobrovoľne nezamestnanou osobou, nutnosť platiť minimálne zdravotné odvody vás však neminie.

Podľa § 24 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov bývalý živnostník v poisťovni vypíše Oznámenie poistenca/platiteľa poistného, alebo ho môže zaslať elektronicky a oznámiť aj zmenu platiteľa poistného. Súčasne sa prerušuje aj  povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie.

Obnovenie prebehne automaticky

Už pri nahlasovaní pozastavenia živnosti volíte dátum jej obnovy. Následne sa živnosť, v prípade, že pôvodný termín predčasne nezmeníte, obnoví automaticky.

Pre poisťovne sa automaticky opäť stávate aj živnostníkom s náležitými povinnosti pri platbe odvodov. Ich výška sa počíta vzhľadom k dĺžke prerušenia živnosti. Môže sa obnoviť v pôvodnej výške, alebo v minimálnej. Záleží na dátume obnovenia.

Pri obnovení živnosti v roku 2017 živnostníkovi vznikne povinnosť platiť sociálne ak:

Konkrétne prípady si objasníme v časti pre členov klubu:

  • K obnoveniu živnosti dôjde do júna 2017 a výška jeho príjmov zo živnosti v daňovom priznaní za rok 2015 bude vyššia ako 5 148 eur alebo
  • živnosť obnoví v období od júla 2017 a výška jeho príjmov zo živnosti v daňovom priznaní za rok 2016 bude vyššia ako 5 298 eur.

Pri obnove platenia zdravotných odvodov sa vychádza z daňového priznania živnostníka za rok, ktorý je v poradí druhý predchádzajúci. Minimálne odvody bude teda platiť opäť len vtedy, ak živnosť obnoví až v treťom roku nasledujúcom po jej prerušení.

Obnovenie registrácie

Keďže pozastavením živnosti zanikla aj registrácia na daňovom úrade, bude potrebné jej obnovenie. Toto usmernenie vyplýva z § 49a ods. 1 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Opäť musíte navštíviť daňový úrad osobne, do konca kalendárneho mesiaca po uplynutí mesiaca, v ktorom bola živnosť obnovená a do 30 dní dostanete nové osvedčenie o registrácii a DIČ.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

obnova živnostiPodnikám ako dôchodcaPodnikám ako remeselníkPodnikám ako študentPodnikám ako umelecPodnikám ako zdravotne postihnutýPodnikám na materskejPodnikám popri prácipoisteniePrémiový obsahprerušenie živnostisociálne odovodyzdravotné odvody

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

20oct8:30Povinnosti obcí v odpadovom hospodárstve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Dotácie

20oct8:30Povinnosti obcí v odpadovom hospodárstve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Dotácie

20oct8:30Povinnosti obcí v odpadovom hospodárstve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Dotácie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X