Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pozitívne dopady kasín na americkú ekonomiku (A čo sa z toho môže naučiť Slovensko)

Roulette Table 35
Foto: Getty Images
17. mája 2019 Tlačiť

BRATISLAVA 17. mája (Podnikam.sk) – V súvislosti s výstavbou kasín a herní upozorňujú ich odporcovia na viaceré negatíva. Aké pozitíva však domy ponúkajúce hazard prinášajú?

Za posledné dve desaťročia dramaticky narástol počet novo otvorených kamenných kasín v Spojených štátoch amerických. Na stoloch regulačných orgánov pristáva čoraz viac a viac žiadostí o licencie, bez ktorých sa spoločnosti ponúkajú hazardné hry v amerických štátoch nezaobídu. Záujem je nielen o licencie pre „štandardné“ kasína vo veľkých amerických mestách, ale i pre kasína takzvaných pôvodných obyvateľov, ktoré spravidla ponúkajú možnosť zahrať si už po dovŕšení osemnástich rokov a nie dvadsať jedna, ako je tomu napríklad v Las Vegas.

Akékoľvek plány týkajúce sa regulácie hazardných hier alebo výstavby kasína či siete kasín, sprevádzajú protesty, kritika, nesúhlas obyvateľov alebo aktivistov. Argumenty odporcov výstavby nových kasín sú všeobecne známe – vznik závislostí, rozvrat rodinných väzieb a iné. Na druhej strane však stoja samotní prevádzkovatelia kasín, ktoré upriamujú pozornosť na benefity, ktoré otvorenie kasína prinesie. A pokiaľ chceme zabezpečiť vyváženosť diskusie a pluralitu názorov, musíme poznať aj argumenty z druhej strany. A k tomu nám pomôžu napríklad práve aj dáta z USA.

American Gaming Association v druhej polovici roku 2014 priniesla prehľad toho, ako hazardné hry a kamenné kasína vplývajú na americkú ekonomiku. Ukázalo sa, že tento vplyv bol oveľa väčší, než sami analytici vo svojich odhadoch priznávali. Len samotné kasína priamo zamestnávali 570-tisíc ľudí, ďalší 1.1 milióna pracovných miest vzniklo nepriamo. Na prácu v kasíne navyše nie je treba zamestnávať cudzincov, keďže o túto prácu aj vzhľadom k atraktívnym platovým podmienkam býva záujem aj medzi miestnymi.

V rámci vládnych (štátnych) inštitúcií, ktoré nejakým spôsobom súvisia s hazardnými hrami, je dnes v Spojených štátoch zamestnaných takmer 200-tisíc ľudí. Nezanedbateľné nie sú ani príjmy do štátnej kasy. Tie napríklad len za rok 2013 dosiahli $81 miliárd. Kasína a rôzne herne, zaplatili len na daniach $38 miliárd. Ľudia v rámci hazardných hier minuli $67 miliárd, čo znamená približne $212 na jedno osobu za rok. V hazarde sa teda „otočí“ oveľa viac peňazí za kalendárny rok, než je tomu napríklad v rámci leteckej dopravy.

Pochopiteľne, hazard to nie sú len veľké kasína v Las Vegas. Každoročne viac a viac hráčov preferuje namiesto cestovania do herní alebo kasín hru z domova prostredníctvom online kasín. Vďaka bonusom a akciám akými sú Kajot 70 free spins a iným sa značkám darí kontinuálne presviedčať hráčov k tomu, aby sa sem pravidelne vracali. Veľa hráčov práve začne hrať online, než nájdu odvahu vstúpiť do nevirtuálneho, teda kamenného kasína. Online kasína im v tomto smere slúžia na akoby rozbeh.

Skúsenosti ukazujú, že novo otvorené kasíno alebo herňa zníži nezamestnanosť vďaka voľným pracovným miestam, prinesie do rozpočtu obce peniaze z daní a iných poplatkov, ktoré môže obec použiť na svoj rozvoj. A ukazuje sa, že kasína vytvárajú aj tlak na platy a prinášajú rast priemerných miezd v danom regióne či oblasti. Spoločnosti už budú viac tlačené, aby neponúkali len minimálnu mzdu. Štatistiky uvádzajú, že miesta, v ktorom je povolený hazard majú od 5% do 10% nižšiu nezamestnanosť, než tie bez kasín a herní. Viac zamestnaných ľudí si môže dovoliť viac kúpiť a tým sa peniaze vracajú späť.

Argumenty odporcov hazardu nie je dobré brať na ľahkú váhu. Rovnako tak však výskumy ukazujú, že tí, ktorí majú problém s hazardom až v 70% prípadov vykazujú aj iné problémy – s alkoholom alebo užívaním drog. A rovnako tak nie je každý, kto si raz za čas príde pre odreagovanie zahrať do kasína, má alebo si vytvorí závislosť. Urýchlené odmietanie kasín a hazardných hier škodí ekonomike, obci, mesta či štátu. Hazard by mal mať jasne definované to, kde môže a kde nemôže byť. Aby sa ochránili mladiství a zároveň, aby bol prospešný pre všetkých.

BORIS_190057

K téme

Témy

ekonomikahazardkasíno

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Správy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X