Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pozor na reč tela! Toto je 11 postojov a gest, ktorým by ste sa mali určite vyhnúť

Rokovanie, dohoda, jednanie, podanie ruky
Thinkstock
6. novembra 2015 Zdroj www.forbes.com Tlačiť

Reč vášho tela je súčasťou vašej osobnosti, o ktorej väčšinou vôbec nepremýšľame. No niekedy si vďaka nej môžeme spôsobiť problémy. Najmä v pracovnom prostredí, kde často potrebujeme získať dôveru a sympatie. Aké neverbálne chyby môžeme robiť? Tu je desať najčastejších z nich.

 

Skrčený chrbát

Hrbenie sa je znakom neúcty.  Naznačuje váš nezáujem i to, že sa nudíte. Asi by ste nikdy svojmu šéfovi nepovedali „Vôbec nechápem, prečo tu som a počúvam ťa“, ale pokiaľ ste zhrbení, ani mu to hovoriť nemusíte, vaše telo to pekne nahlas a jasne hovorí za vás.

Mozog je pevne prepojený s telom a jeho sila sa rovná priestoru, ktorý zaberá vaše telo. Keď stojíte rovno, bez zvesených ramien, vyjadrujete tým silu. Maximalizujete totiž miesto, ktoré zaberáte. Na druhú stranu ak sa hrbíte, je to známka kolapsu a malé sebadôvery – zaberáte menej miesta a ukazujete tak i menej sily.

Správnym držaním vášho tela budete vzbudzovať rešpekt i záujem ostatných.

Prehnané gestikulovanie

Výrazné gestá môžu naznačovať, že niečo skrývate. Snažte sa o malé a kontrolované gestá – tie znamenajú sebadôveru a schopnosť viesť.

Kontrolovanie hodiniek

Pokiaľ počas komunikácie s obchodným partnerom pokukujete po hodinkách, je to jasné znamenie neúcty, netrpezlivosti a vysokého ega. Naznačujete tým, že máte lepšie veci na práci než hovoriť s osobou, s ktorou práve komunikujete.

Obranné gestá

Skrížené ruky či nohy sú fyzickou bariérou, ktorá indikuje nesúhlas s tým, čo vám druhý hovorí. I napriek tomu, že sa usmievate alebo sa zapojujete do konverzácie, človek, s ktorým hovoríte, z vás môže cítiť negatívny postoj, a ten ho môže odradiť.

Keď sa tvárite inak

Nesúlad medzi tým čo hovoríte a ako sa tvárite, dáva ľuďom znamenie, že niečo nie je v poriadku a zároveň naznačuje, že sa ich možno snažíte podviesť. Veľmi zradný je napríklad nervózny úsmev.

Keď sa hráte s vlasmi

Upravovanie vlasov naznačuje nervozitu či nepozornosť. Ostatní tak dostávajú signál, že sa viac sústreďujete na seba ako na nich.

Nedostatočný očný kontakt

Vyhýbanie sa očnému kontaktu značí snahu niečo zakryť – napríklad  to, čo si skutočne myslíte. Nedostatok očného kontaktu môže tiež znamenať nedostatok sebavedomia a záujmu, čo naozaj nechcete, aby bolo vidieť, keď jednáte s obchodnými partnermi.

Sústredený očný kontakt značí sebadôveru, silu, inteligenciu a schopnosť viesť.

Prehnaný očný kontakt

Druhý extrém, teda príliš intenzívny očný kontakt, môžu ľudia okolo vás brať ako prejav agresivity a snahy dominovať.

Dôležité je taktiež i to, akým spôsobom očný kontakt prerušujete. Sklopením očí naznačujeme podriadenosť, zatiaľ čo pohľad stranou naznačuje sebadôveru.

Povytiahnuté obočie

Zdvihnuté obočie je jasným dôkazom nedostatku rešpektu voči druhým.

Zamračená tvár

Ak sa mračíte alebo sa tvárite nešťastne, vysielate jasný signál, že nie ste spokojní s ľuďmi okolo vás, i keď s vašou zlou náladou nemusia mať nič spoločné.

Úsmev naopak naznačuje, že ste otvorení, dôveryhodní, priateľskí a sebavedomí. Štúdie ukazujú, že ľudský mozog reaguje veľmi dobre na ľudí, ktorí sa usmievajú.

Stisk ruky

Slabým stiskom ruky dáte najavo, že nie ste autorita a máte malé sebavedomie. Príliš silný stisk môže naopak vyznieť ako znak agresivity a snahy o dominanciu. Dajte si teda pozor na to, aby podanie ruky bolo adekvátne situácii a osobe, s ktorou sa stretávate.

K téme

Témy

Chcem začať podnikaťkľúčové vlastnosti podnikateľaPodnikampráca a kariéra

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

11oct6:30BOZP a pracovné úrazy vo výrobe a doprave - konkrétne príklady z praxe6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:BOZP,BOZP vo výrobe

16oct6:30Finančné riadenie pre účtovníkov II.6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie

16oct6:30EIA a stavebný zákon – vzájomné súvislosti6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X