Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pracovné voľno zamestnancov 2017

Business man with hands behind head in office
Thinkstock
9. júna 2017 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Zamestnanec má nárok na dva druhy absencie v práci. Voľno s náhradou mzdy, alebo bez náhrady. Všetky dôvody neprítomnosti je tak možné vtesnať pod tieto dve skupiny.

V prémiovej časti sa pozrieme na tieto témy:

  • štandardná dovolenka (s náhradou mzdy),
  • PN – práceneschopnosť,
  • uznanie voľna podľa osobitných predpisov,
  • ošetrenie maximálne 7 dní,
  • OČR – voľno na rodinných príslušníkov, deti,
  • pracovné voľno na svadbu a na pohreb,
  • študijné voľno,
  • neplatené voľno,
  • práca na doma.

Štandardná dovolenka

Zákonník práce ustanovil medzi najzákladnejšie práva zamestnanca právo na odpočinok a zotavenie po práci. To sa premieta do nároku na dovolenku. Tá prislúcha však len zamestnancovi v trvalom pracovnom pomere na základe pracovnej zmluvy.

V období dovolenky pracovník nemá nárok na klasickú mzdu, ale na náhradu mzdy. Tá predstavuje výšku jeho priemerného zárobku. Zákonník určuje minimálne sadzby na dovolenku 4 týždne pre ľudí do 33 rokov a 5 týždňov nad tento vek.

Problematika dovolenky je upravená v ustanoveniach § 100 až § 117 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce. Dovolenku je možné ustanoviť aj celozávodne, no tá môže trvať len 2 týždne, maximálne vo výnimočných prípadoch 3 týždne.

Práceneschopnosť

Počas dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz patrí zamestnancovi náhrada mzdy len počas prvých 10 dní. Tá je vypočítaná odlišnou sadzbou od klasickej náhrady mzdy. V tomto prípade vzniká nárok na náhradu príjmu podľa zákona č. 462/2003 Z. z. o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, ktorú je povinný poskytnúť zamestnávateľ. Prvé tri dni vypláca 25 % denného vymeriavacieho základu a od štvrtého do desiateho dňa poskytuje zamestnávateľ 55 % denného vymeriavacieho základu. Ďalšie náhrady mzdy už preberá Sociálna poisťovňa.

Uznanie voľna podľa osobitých predpisov

Okrem dočasnej práceneschopnosti Zákonník práce nariaďuje zamestnávateľovi uznať pracovné voľno zamestnancovi aj v prípade materskej a rodičovskej dovolenky, karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov. Počas trvania všetkých týchto uvedených prípadov nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ale zamestnanec má nárok na náhrady počas osobitných predpisov, napríklad náhrady v čase trvania dočasnej práceneschopnosti a podobne.

Ošetrenie maximálne 7 dní

V prípade ošetrenia u lekára, ktoré nemožno vykonať v mimo pracovného času, je zamestnávateľ povinný prisúdiť náhradu mzdy vo výške priemerného zárobku, ale najviac na sedem dní v jednom roku. Pracovníkovi môžete na ošetrenie poskytnúť aj ďalšie voľno, no už bez náhrady mzdy. Môže čerpať neplatené voľno.  V prípade darovania krvi je pre darcu umožnená náhrada mzdy, tu je však nárok iba na 4 dni v roku.

Voľno na rodinných príslušníkov a deti – OČR

Platené voľno, respektíve náhradu mzdu je nutné akceptovať aj v prípade potvrdenia starostlivosti o rodinných príslušníkov. Rovnako maximálne v trvaní sedem dní. Takéto voľno je podľa zákona nutné udeliť na sprevádzanie rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie.

Rodič s dieťaťom má nárok na ďalších desať dní náhrady mzdy v prípade zdravotne postihnutého dieťaťa, ktoré sprevádza do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy. Ak ide o náhradu mzdy na dočasne choré dieťa, tu zamestnávateľ nemá žiadne povinnosti.

Náhradu mzdy za ošetrenia člena rodiny (OČR) poskytuje od prvého dňa Sociálna poisťovňa. Jaj tu však platí maximálna hranica OČR na 10 dní. Ak ochorenie dieťaťa presiahne túto hranicu, nemusíte už rodičovi uznať žiadne iné voľno, jedine klasické neplatené, bez náhrady príjmu.

Svadby a pohreby

V prípade svadby sa poskytuje pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň ak ide o vlastnú svadbu a pracovné voľno bez náhrady mzdy na účasť na svadbe dieťaťa a rodiča. Podmienkou poskytnutia pracovného voľna s náhradou mzdy je, že vlastná svadba sa koná v deň, kedy zamestnanec mal v zmysle rozvrhnutia pracovného času vykonávať prácu.

Táto podmienka platí aj pre poskytnutie pracovného voľna bez náhrady mzdy pri účasti na svadbe dieťaťa a rodiča. V prípade úmrtia rodinného príslušníka je nárok na voľný deň podľa príbuzenského vzťahu. Dva dni voľna s náhradou mzdy sa poskytuje pri smrti manžela alebo dieťaťa. Ďalší deň voľna je v deň pohrebu. Na deň voľna je nárok v deň pohrebu aj v prípade úmrtia iných členov rodiny.  V tomto smutnom prípade platí, že povinnosti nad rámec Zákonníka práce môže rozšíriť kolektívna zmluva.

Študijné voľno

Je špecifickou kapitolou a zamestnávateľ v nej dostáva dostatok priestoru, aby sa rozhodol, či dá, alebo nedá zamestnancovi študijné voľno s náhradou mzdy. Platí, že ak rozšírenie alebo zvýšenie kvalifikácie zamestnanca nemá súvis s potrebami a požiadavkami zamestnávateľa, nie je povinný poskytnúť študijné voľno.

Ak je zvýšenie kvalifikácie zamestnanca vašou potrebou, zamestnávateľ môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy v sume  priemerného zárobku zamestnanca. Ide o 2 až  40 dní súhrnne na prípravu a vykonanie všetkých štátnych skúšok alebo dizertačnej skúšky.

Klasické neplatené voľno

V zákone existuje aj možnosť umožniť zamestnancovi ostať doma mimo všetkých uvedených prípadov, čo znamená, že sa môžete s pracovníkom dohodnúť na neplatenom voľne. Ak zamestnanec čerpá pracovné voľno bez náhrady mzdy, teda neplatené voľno, neplatíte za neho žiadnu mzdu, náhradu mzdy, dokonca ani povinné odvody. Tie si musí v čase neplateného voľna hradiť sám. V období čerpania neplateného voľna pracovnoprávny vzťah nezaniká, ale zamestnancovi nevzniká nárok na mzdu ani náhradu mzdy.

Práca na doma je špeciálna kapitola

V súčasnosti je čoraz rozšírenejšou aj skupina ľudí, ktorí pracujú na trvalý pracovný pomer, ale vykonávajú prácu doma alebo v pracovnom čase, ktorý si určujú sami. Tu  v zmysle § 52 Zákonníka práce ide o domácku prácu alebo teleprácu a takémuto zamestnancovi pri dôležitých osobných prekážkach v práci nepatrí od zamestnávateľa žiadna náhrada mzdy, s výnimkou situácie pri úmrtí rodinného príslušníka.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

náhrada mzdyneplatené voľnoOČRPNpohrebprácPrémiový obsahštudijné voľnosvadbazamestnanci

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Personalistika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

25jan8:30Ročné zúčtovanie za rok 2020 a aktuálny stav mzdovej agendy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

25jan8:30Ročné zúčtovanie za rok 2020 a aktuálny stav mzdovej agendy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

25jan8:30Ročné zúčtovanie za rok 2020 a aktuálny stav mzdovej agendy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody,Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X