Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Register partnerov verejného sektora – podmienky registrácie

Businessman, computer
Thinkstock
2. mája 2017 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Protischránkový zákon obsahuje mechanizmy, ktoré majú viac odkryť, kto získava štátne zákazky a tým pádom dostáva prostriedky vyzbierané od občanov. Subjekty, ktoré sa chcú uchádzať o verejné zákazky, musia byť registrované v registri partnerov verejného sektora.

Register partnerov verejného sektora – zákon a jeho celé znenie nájdete tu.

V prémiovej časti si bližšie rozoberieme:

  • podmienky registrácie do registra – fyzická osoba,
  • podmienky registrácie do registra – právnická osoba,
  • zoznam konečných užívateľov výhod,
  • návrh na zápis,
  • sankcie.

Podmienky registrácie

Partner verejného sektora musí byť zapísaný v registri aspoň po dobu trvania zmluvy. Zároveň zákon 315/2016 ustanovuje, kto je, respektíve kto nie je, partnerom verejného sektora.

Právna úprava obsahuje aj určité obmedzenia. Partnerom verejného sektora nie je napríklad subjekt, ktorý získa jednorázovo prostriedky do sumy 100 tis. eur, prípadne majetkové, práva, či majetok do 100 tis. eur.

Zároveň partnerom verejného sektora nie je subjekt, ktorý počas jedného kalendárneho roka nezíska súhrnne viac ako 250 tis. eur.

Registrované za partnerov verejného sektora môžu byť fyzické aj právnické osoby.

Fyzické osoby musia vyplniť identifikačné údaje:

  • meno a priezvisko,
  • bydlisko alebo miesto podnikania,
  • identifikačné číslo organizácie, ak bolo pridelené, inak dátum narodenia,
  • zoznam konečných užívateľov výhod v rozsahu meno, priezvisko, adresa trvalého pobytu, dátum narodenia, štátna príslušnosť a údaj, či konečný užívateľ výhod je verejným funkcionárom vykonávajúcim funkciu v Slovenskej republike,
  • údaje o oprávnenej osobe v rozsahu – meno a priezvisko, bydlisko alebo miesto podnikania, identifikačné číslo organizácie, ak ide o fyzickú osobu, názov alebo obchodné meno, sídlo a identifikačné číslo organizácie, ak ide o právnickú osobu.

Zoznam konečných užívateľov výhod

Dôležitou súčasťou registrácie je zoznam konečných užívateľov výhod v rozsahu meno, priezvisko, adresa trvalého pobytu, dátum narodenia, štátna príslušnosť a údaj, či konečný užívateľ výhod je verejným funkcionárom vykonávajúcim funkciu v Slovenskej republike. Okrem toho je potrebné uviesť údaje o oprávnených osobách.

Partner – právnická osoba

V prípade, že partnerom verejného sektora chce byť právnická osoba, do registra musí zapísať názov alebo obchodné meno,  sídlo, identifikačné číslo organizácie, ak bolo pridelené, zoznam konečných užívateľov výhod zoznam verejných funkcionárov vykonávajúcich funkciu v Slovenskej republike, ktorí sú súčasťou vlastníckej štruktúry alebo riadiacej štruktúry partnera verejného sektora a údaje o oprávnenej osobe.

V registri môže mať partner verejného sektora zapísanú vždy len jednu oprávnenú osobu.

Návrh na zápis, zmena údajov

Návrh na zápis sa podáva výlučne elektronickými prostriedkami do elektronickej schránky registrujúceho orgánu prostredníctvom na to určeného elektronického formulára. Návrh na zápis musí byť autorizovaný oprávnenou osobou, inak sa naň neprihliada.

Ak dôjde k zmene údajov zapísaných v registri týkajúcich sa konečného užívateľa výhod, partner verejného sektora je povinný bezodkladne informovať o tom oprávnenú osobu zapísanú v registri a táto oprávnená osoba je povinná oznámiť to registrujúcemu orgánu do 60 dní odo dňa, keď k zmene došlo, a doložiť k návrhu na zápis aj verifikačný dokument.

Všetky ďalšie informácie nájdete na stránke Ministerstva spravodlivosti SR.

Pozor, hrozia aj sankcie

Na správnosť a pravdivosť údajov v registri je potrebné dať si pozor. Hrozia totiž vysoké pokuty.

Partnerovi verejného sektora je možné uložiť pokutu vo výške hospodárskeho prospechu, ktorý partner verejného sektora získal; ak hospodársky prospech nemožno zistiť, registrujúci orgán uloží pokutu od 10 000 eur do 1 000 000 eur. osobe, ktorá je štatutárnym orgánom, alebo každému členovi štatutárneho orgánu partnera verejného sektora v čase porušenia povinnosti podľa úvodnej vety pokutu od 10 000 eur do  100 000 eur.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

Prémiový obsahprotischránkový zákonregister partnerov verejného sektora

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie V čom podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X