Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ročné zúčtovanie preddavkov na daň zo závislej činnosti za rok 2016

Attorney is examining business documentation
Thinkstock
1. februára 2017 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Každoročne sú zamestnávatelia povinní vykonať svojim zamestnancom ročné zúčtovanie preddavkov na daň zo závislej činnosti.  Zamestnanci však musia zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania požiadať. V opačnom prípade si musia svoje príjmy vysporiadať  formou daňového priznania.

V časti pre členov klubu sa dozviete, ktorý zamestnanec môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň:

O vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň môže požiadať zamestnanec, ktorý:

 • v roku 2016 poberal len zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti (na základe pracovnej zmluvy alebo dohody),
 • nepoberal príjmy zdaňované zrážkovou daňou, pri ktorých sa rozhodol považovať daň zrazenú zrážkou za preddavok na daň,
 • nemá povinnosť zvýšiť základ dane o nezdaniteľnú časť základu dane na dobrovoľné príspevky na starobné dôchodkové sporenie uplatnenú v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach vzťahujúcu sa na príspevky, ktoré mu boli vyplatené pri zrušení sporenia alebo pri predčasnom výbere,
 • nie je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov.

Ako požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania, termín podania žiadosti

V časti pre členov klubu sa pozrieme okrem iného na to, do kedy treba najneskôr podať žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania:

Žiadosť sa podáva písomne na tlačive „Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti“, ustanovenom Finančným riaditeľstvom Slovenskej republiky.

Termín podania žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania

 • najneskôr do 15. februára 2017,
 • ak si zamestnanec chce uplatniť niektoré nezdaniteľné časti základu dane (napríklad na manželku, príspevky na druhý a tretí pilier dôchodkového sporenia), nárok na zamestnaneckú prémiu alebo si dodatočne uplatniť daňový bonus, ak si počas roka 2016 neuplatňoval, musí v uvedenej lehote priložiť k žiadosti aj doklady preukazujúce nárok na uplatnenie týchto nezdaniteľných častí.

Povinnosti zamestnávateľa v súvislosti s ročným zúčtovaním preddavkov na daň

V tejto časti článku sa zameriame na to, aké povinnosti má zamestnávateľ:

Zamestnávateľ:

 • povinnosť vykonať zamestnancovi ročné zúčtovanie dane má zamestnávateľ len vtedy, ak zamestnanec zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane písomne požiada do 15. februára 2017 a k žiadosti predloží všetky potrebné doklady,
 • ročné zúčtovanie preddavkov na daň za rok 2016 je zamestnávateľ povinný vykonať do 31. marca 2017. 

 

Ako postupovať, ak mal zamestnanec viacerých zamestnávateľov?

Odpoveď nájdete v časti prístupnej členom klubu:

Ak si zamestnanec v roku 2016 uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka u niektorého zamestnávateľa,  o ročné zúčtovanie preddavkov na daň môže požiadať posledného zamestnávateľa, u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus.

Ak si zamestnanec v roku 2016 neuplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus u žiadneho zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania ktoréhokoľvek zamestnávateľa.

Čo treba predložiť zamestnávateľovi, ktorý vykonáva ročné zúčtovanie aj z príjmov dosiahnutých u iných zamestnávateľov? Odpovieme vám v časti pre členov klubu:

Od všetkých zamestnávateľov treba predložiť „Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti a ďalších údajoch“.

O vystavenie potvrdenia o zdaniteľných príjmoch treba požiadať zamestnávateľa najneskôr do 5. februára 2017, pričom tento zamestnávateľ musí potvrdenie o zdaniteľných príjmoch vystaviť zamestnancovi do 10. februára 2017.

Poznámka Podnikam.sk: Toto potvrdenie o zdaniteľných príjmoch dostane každý zamestnanec najneskôr do 10. marca 2017  aj v prípade, ak o to nepožiada.

Vysporiadanie rozdielov z ročného zúčtovania preddavkov na daň

 • preplatok,
 • nedoplatok,
 • bez rozdielu.

Jednotlivé situácie si postupne vysvetlíme v tejto časti:

Preplatok na dani

 • vznikne, ak boli zaplatené preddavky na daň z príjmov vyššie ako vypočítaná daň z príjmov,
 • zamestnávateľ  ho vráti zamestnancovi najneskôr pri zúčtovaní mzdy za apríl 2017 v máji 2017,
 • v tejto lehote sa vyplatí aj prípadná zamestnanecká prémia a daňový bonus uplatnené v ročnom zúčtovaní,
 • zamestnávateľ hradí preplatok na dani zamestnanca zo svojich prostriedkov a o sumu preplatku znižuje odvod preddavkov na daň najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo.

Nedoplatok na dani

 • vznikne, ak boli zaplatené preddavky na daň z príjmov nižšie ako vypočítaná daň z príjmov,
 • ak výška tohto nedoplatku presahuje 5 eur, zráža ho zamestnávateľ zamestnancovi zo mzdy najneskôr do konca roka 2017,
 • zamestnávateľ tento nedoplatok alebo jeho časť odvedie daňovému úradu v najbližšom termíne na odvod preddavkov na daň,
 • ak si zamestnanec uplatnil daňový bonus až v ročnom zúčtovaní, zamestnávateľ daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zníži o sumu daňového bonusu a zohľadní daňový nedoplatok aj v sume 5 eur alebo nižšej ako 5 eur.

Poznámka Podnikam.sk: Zamestnanci,  ktorí v roku 2016 mali príjmy len zo závislej činnosti (na základe pracovnej zmluvy alebo dohody), v prípade nepožiadania zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň a pri dosiahnutí hrubých príjmov za rok 2016 vyšších ako 1 901,67 eura si musia vysporiadať svoje príjmy formou daňového priznania. 

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Témy

daň z príjmovPrémiový obsahročné zúčtovanie dane z príjmov zo závislej činnostizávislá činnosť

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

21aug6:30Ako legálne ušetriť na daniach – základy daňového modelovania a aktuálny stav legislatívy pre rok 20196:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH,Ostatné dane

21aug6:30Trojdňové školenie pre personalistov a mzdárov6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody,Personalistika

27aug6:30Od rozhodnutia o umiestnení stavby po kolaudáciu6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X