Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Toto Irán nečakal: Kto ovládne technológie v budúcnosti?

Iránska žena
Thinkstock
11. mája 2016 Zdroj www.forbes.com Tlačiť

Znie to síce neuveriteľne, ale na iránskych univerzitách študujú vedecké a technické obory zo 70 percent ženy. Čo je toho príčinou?

Dôvodom je súhra historických okolností, ktorá tamojšiemu trhu práce umožnila skutočnú emancipáciu. Čo možno tiež netušíte je fakt, že iránske ženy už dlhé roky vlastnia a riadia iránske podniky, často v oboroch,  ako je plyn, ropa a stavebníctvo.

A vzhľadom k tomu, koľko absolventiek vychádza z miestnych technických a vedeckých škôl, vzniká tlak i na to, aby sa ženy viac zapojili do rozkvitajúcej iránskej startupovej scény. Napríklad ako dvadsaťročná Ghonče Tavúsí, zakladateľka startupu Lendem, ktorý nedávno úspešne prezentovala na konferencii iBridges skupine investorov venture kapitálu vrátane prominentného amerického podnikateľa, investora a zakladateľa biznis akcelerátoru 500 startups, Dava McClura.

Tavúsí v tom nie je sama. Aj sestry Rejeané a Baharé Vahídíanove pomohli v Teheráne zorganizovať prvý startupový víkend pre ženy, ktorý má podnikateľky povzbudiť, aby sa združovali a vzájomne si pomáhali.

Mladé Iránčanky sú vo vyspelých technologických oboroch považované za priekopníčky, pred nimi už ale v iránskom biznise pôsobili staršie generácie žien – včetne Behnaz Aríe. Pred viac než 15 rokmi, Keď pojem startup v Iráne ešte nikto nepoznal, otvorila Aría a jej partneri prvú vysokú školu výpočtovej  techniky – Kahkeshan Institut of Technology.

V Iráne bolo vtedy IT na začiatku. Naše vyučovanie bolo väčšinou akademické. Tvárili sme sa, že sme veľká škola, ale bolo nás iba päť. Snažila som sa v telefóne meniť hlas – iný som mala ako manažérka, iný ako technická podpora, inak som rozprávala ako vyučujúca, aby to nevyzeralo, že robím všetko sama,“ hovorí Aría.

Počet personálu sa čoskoro zdvojnásobil a nakoniec sa podarilo celú budovu zrenovovať a vybudovať technické laboratória i kancelárske priestory. Dve pätiny personálu sú pritom ženy, študentky tvoria 37 percent, čo je viac ako v minulosti.

Pýtate sa, ako je to možné? Ako je známe, následkom iránskej revolúcie v roku 1979 vznikla striktne náboženská spoločnosť, ktorá obmedzila ženské práva. Lenže muži si čoskoro uvedomili, že v štáte, v ktorom ekonomika je v totálnom chaose, jednoducho musia svoje ženy nechať zarábať. Vláda zároveň neustále súťažila so Západom a to i s pomocou štátom financovaného vzdelávania. Vďaka nemu vznikli pobočky štátnych univerzít v mestách i na dedinách, a vzdelávanie tak bolo dostupnejšie aj pre dievčatá.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

podnikateliastart-upstartupúspech

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

11feb7:30Kontrola z inšpekcie práce na stavbách7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo,žiadny

11feb7:30Ochrana ovzdušia – nové povinnosti a poplatky za znečisťovanie v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Enviro,Environmentalistika

12feb7:30Facility Management - nástroj na úsporu prevádzkových nákladov7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X