Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Stála prevádzkareň z pohľadu DPH v roku 2017

Business meeting
Thinkstock
30. júna 2017 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

V minulom článku venovanom stálej prevádzkarni sme si povedali niečo o základných typoch stálej prevádzkarne z pohľadu dane z príjmov. Stála prevádzkareň však môže takisto vzniknúť z titulu dane z pridanej hodnoty. V každom prípade je vždy najskôr potrebné skúmať povinnosti týkajúce dane z príjmov a až následne posúdiť vznik podľa zákona o dani z pridanej hodnoty.

Špecifikom v tomto prípade je, že vznik stálej prevádzkarne neupravuje žiadna bilaterálna zmluva. Bilaterálne zmluvy sa venujú len úprave zdanenia v oblasti priamych daní. Pri dani z pridanej hodnoty bude teda potrebné skúmať len domácu legislatívu. Aj v dnešnom článku sa pozrieme ako stála prevádzkareň funguje v prípade, že zahraničná firma vykonáva podnikateľskú činnosť na Slovensku. Obdobne sa však postupuje aj v situácii, keď slovenská firma podniká v zahraničí.

V prémiovej časti sa zameriame na tieto témy:

 • aktívna stála prevádzkareň,
 • pasívna stála prevádzkareň,
 • registrácia stálej prevádzkarne,
 • dobrovoľná registrácia,
 • organizačná zložka ako stála prevádzkareň,
 • porovnanie stálej prevádzkarne pre daň z príjmov a DPH.

Aktívna stála prevádzkareň

Pre účely dane z pridanej hodnoty rozlišujeme dva typy stálych prevádzkarní. Hlavným typom je tzv. aktívna stála prevádzkareň, ktorá je definovaná v § 4 ods. 5 zákona o dani z pridanej hodnoty. DPH prevádzkarňou sa rozumie stále miesto na podnikanie, ktoré má personálne a materiálne vybavenie potrebné na výkon podnikania.

Pod touto definíciou je potrebné si predstaviť stále miesto, kde sa ekonomická činnosť vykonáva nezávisle, dosahuje sa z nej príjem a vykonáva sa na stálej (opakovanej) báze. Materiálne vybavenie môže znamenať napríklad kanceláriu, z ktorej sa vykonáva podnikateľská činnosť. Personálne vybavenie predstavuje napríklad zamestnancov, ktorí sú k dispozícii na uvedenom mieste.

Pasívna stála prevádzkareň

O tomto type stálej prevádzkarne je veľmi málo informácií. Pasívna stála prevádzkareň je prevádzkareň, ktorá je schopná len prijímať a využívať služby, ktoré sú jej dodané z iného členského štátu. Na území Slovenska nevykonáva ekonomickú činnosť za protihodnotu. Ide vlastne o obdobný prípad, ako je ustanovený v § 7a zákona o dani z pridanej hodnoty. Registrácia podľa § 7a je povinná v prípade, ak zdaniteľná osoba – neplatiteľ DPH, prijme službu z iného členského štátu. Aj v prípade pasívnej stálej prevádzkarne vlastne ide o to, aby zdanenie pri prijatí služby prebehlo na území toho štátu, kde bola služba dodaná.

Registrácia stálej prevádzkarne

Pre registráciu stálej prevádzkarne pre účely DPH na Slovensku platia rovnaké pravidlá, ako pre všetky ostatné domáce podnikateľské subjekty. Rozlišujú sa dva typy registrácie:

 • povinná
 • dobrovoľná.

Povinná registrácia je definovaná v § 4 ods. 1 a vzťahuje sa na ňu povinnosť sledovať obrat dodaných tovarov a služieb za posledných 12 mesiacov. Ak prevádzkareň dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Prevádzkareň je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla predpísaný obrat.

Do obratu sa zahŕňajú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v Slovenskej republike okrem:

 • výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42 zákona o dani z pridanej hodnoty,
 • výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, oslobodených od dane podľa § 37, a finančných služieb, oslobodených podľa § 39, ak sú tieto služby poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby,
 • výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

Dobrovoľná registrácia

Prevádzkareň má takisto možnosť podať žiadosť o dobrovoľnú registráciu. Žiadosť sa podáva vtedy, ak prevádzkareň nedosiahla stanovený obrat – 49 790 EUR. Dobrovoľná registrácia prebieha rovnako, ako pri tuzemských subjektoch. Žiadosť sa predkladá na rovnakom tlačive ako pri povinnej registrácii.

Organizačná zložka ako stála prevádzkareň

Zahraničné osoby podnikajúce na území Slovenska najčastejšie využívajú možnosť založenia organizačnej zložky. Samotná organizačná zložka nemá právnu subjektivitu. Prostredníctvom nej len zahraničná spoločnosť vykonáva podnikateľskú činnosť v tuzemsku.

Upozornenie Podnikam.sk: Samotná existencia organizačnej zložky ešte automaticky neukladá vznik stálej prevádzkarne na území Slovenskej republiky.

Vždy je potrebné skúmať, či stála prevádzkareň vzniká z pohľadu dane z pridanej hodnoty. Či organizačná zložka vykonáva podnikateľskú činnosť dostatočne nezávisle, dosahuje z nej príjmy a má dostatočné materiálne a personálne vybavenie.

Porovnanie stálej prevádzkarne pre daň z príjmov a DPH

Na záver ešte malé porovnanie a pomôcka pri riešení problematiky vzniku stálej prevádzkarne. Prvým krokom je vždy určenie, či stála prevádzkareň vzniká z pohľadu dane z príjmov. Ak áno, je potrebné vybaviť všetky zákonom stanovené povinnosti ohľadom registrácie. Následne je nutné zistiť, či prevádzkareň spĺňa podmienky určené v zákone o DPH. Ak áno, sleduje sa obrat pre prípad, že by prevádzkareň bola povinná podať žiadosť o registráciu.

Pomôckou môže byť, že v prípade, ak vzniká stále prevádzkareň pre účely DPH, automaticky to znamená, že vzniká aj pre daň z príjmov. Opačne to však neplatí. Ak vznikne stále prevádzkareň podľa zákona o dani z príjmov, nemusí to znamenať, že vzniká aj pre daň z pridanej hodnoty.

vznik SP pre daň z príjmov ≠ vznik prevádzkarne pre DPH

vznik prevádzkarne pre DPH = vznik SP pre daň z príjmov

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

dane SZČOPrémiový obsahživnostenské podnikanie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

12nov7:30Vymáhanie pohľadávok7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pohľadávky

12nov7:30Vymáhanie pohľadávok7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pohľadávky

13nov7:30FeaturedTrojdňové školenie pre personalistov a mzdárov7:30 Udalosť usporiadaná: s.r.o Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody,Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X