Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ste dobrý šéf a manažér? Otestujte sa pomocou týchto piatich otázok

Manažér, práca
Thinkstock
7. mája 2017 Zdroj www.forbes.com Tlačiť

Myslíte si o sebe, že ste dobrým manažérom? Aj v prípade, že sa pri riadení cítite ako ryba vo vode, vždy existuje priestor na zlepšenie. Nasledujúce otázky vám pomôžu odhaliť, či je ešte potrebné na niektorých stránkach zapracovať.

Myslíte si, že ste zreteľne definovali a komunikovali víziu a stratégiu vašej skupine, oddeleniu či organizácii?

Ak áno, veľmi pravdepodobne táto prezentácia zahŕňala viac, ako len e-mail obsahujúci niekoľko bodov pojednávajúcich o tom, čo plánujete. Riadne predstavenie vízie, strategických cieľov a kľúčových iniciatív vás spája s vašimi podriadenými pracovníkmi a vytvára z vás jeden tím. Je však potrebné, aby sa aj vaši zamestnanci cítili pevnou súčasťou tohto zoskupenia. Čím viac budú  zahrnutí do vízie, tým budú oddanejší a budú prinášať lepšie výsledky.

Pracovali ste s každým jednotlivým zamestnancom, aby ste im pomohli porozumieť, čo je ich úlohou a čím môžu oni prispieť k spoločnému úspechu firmy?

Výskum Roberta Halfa s ohľadom na oblasť zdrojov riadenia odhalil, že až 53 % zamestnancov nie je schopných pochopiť prepojenie medzi ich každodennými pracovnými povinnosťami a ich dopadom na finančnú pozíciu firmy. Ak chcete, aby boli zamestnanci produktívnejší, predstavte im celú stratégiu a dôsledne im vysvetlite, že každý z nich je dôležitou súčasťou celého procesu. Povedzte im aj o výsledku, o ktorý sa môžu sami pričiniť svojou aktivitou.

Stretávate sa pravidelne s vašimi zamestnancami, aby ste prerokovali ich napredovanie?

Byť dobrý manažérom znamená byť dobrým učiteľom, koučom aj mentorom v jednej osobe. Zamestnancov a ľudí, ktorí pre vás pracujú, by ste mali dobre poznať a pravidelne im dávať spätnú väzbu na ich prácu. Platí to však aj naopak. Spätnú väzbu by vám mali poskytovať aj oni. Jednak by to malo byť v podobe výsledkov ich práce a na druhej strane by ste sa mali spoločne rozprávať aj o tom, čo im práca prináša i to, či sú spokojní s tým, kde sa aktuálne nachádzajú a čo si predstavujú do budúcna. Tento druh hodnotenia však neznamená to, že raz do roka vyplníte predpripravené korporátne formuláre. Mal by to byť pravidelný a vzájomný proces založený na dôvere. Samotné rozhovory by ste mali viesť pocitovo, alebo ich viazať k ukončeniu projektu či iným míľnikom podľa vášho uváženia.

Dávate moc vašim zamestnancom, aby mohli uspieť? Robíte to tak, že na nich delegujete dôležitú a zmyslupnú prácu?

Ľudia chcú uspieť a ďalej sa učiť. Je to zlaté pravidlo, ktoré by mal poznať každý dobrý manažér. Ak im túto možnosť z akéhokoľvek dôvodu neposkytnete, budú ju hľadať na inom mieste. Môže sa vám potom veľmi ľahko stať, že budete svedkami fluktácie ľudských zdrojov a následného poklesu produktivity práce. Dobrý líder vedie svojich ľudí. Pomáha im zlepšovať slabé stránky a nebojí sa podporiť tie silné. Ak máte dostatok sebadôvery, nebude to pre vás problém. Ba naopak, v tej chvíli pochopíte, že nič iné, len toto je vaším jediným a skutočným poslaním.

Uznávate prácu vašich zamestnancov a ľudí, ktorí pre vás robia?

Uznanie úsilia a práce musí byť podobne ako mentoring pravidelné. Menšie aj väčšie komplimenty a pochvaly totiž pomáhajú vytvárať pozitívne prostredie, ktoré podporuje motiváciu zamestnancov do ich ďalšieho pôsobenia.

Aj uvedené tak nepriamo naznačuje, že ľudia neopúšťajú rady spoločností, pre ktoré pracujú. Vo väčšine prípadov odchádzajú od zlých manažérov. Toto je zároveň faktor, s ktorým by mali pracovať aj personalisti na pracovných pohovoroch. Zlý manažment dokáže napáchať veľké škody na podriadených pracovníkoch a tým aj na samotných organizáciách.

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

09dec7:30Výklad stavebného zákona (líniové stavby) 7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09dec7:30Eshop v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

09dec7:30Zamestnávanie a živnostníci7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X