Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Takto môže úprimnosť a slušnosť zničiť vašu kariéru a spoločnosť

ľudia, pracovná porada
Thinkstock
2. februára 2016 Zdroj www.forbes.com Tlačiť

Imperatív „hovoriť pravdu“ sa niekedy dosť preceňuje. Za prvé, vaša osobná pravda so sebou ťahá niekoľko kilo zavazadiel osobnej predpojatosti, takže to vôbec pravda byť nemusí,. Preto si dajte na úprimnosť pozor. Rovnako ako na slušnosť. Prečo?

Na druhú stranu môže neúprimnosť (v kombinácii so slušnosťou) fungovať ako spojivo, ktoré bude držať vašu spoločnosť pokope. Nie nadarmo definoval Ambrose Bierce slušnosť ako „najúctivejšie pokrytectvo“.

Keby každý hovoril každému do očí, čo si v skutočnosti  o ňom myslí, tak by sme z prílivu týchto „právd“ boli pravdepodobne neustále v depresii. Nikto by nevystrčil nos z domu, s výnimkou chvíle, keď by sa vyrazil pomstiť za urážku, ktorá sa mu stala. Každý z nás to cíti, preto si väčšina z nás zahryzne do jazyka, ak má prezradiť, čo si v skutočnosti myslí.

Lenže– môžeme sa dostať do bodu, keď slušnosť (teda úctivé nehovorenie pravdy alebo nepoukazovanie na problémy) povedie k zlyhaniu mnohých nadaných, inteligentných a čestných ľudí alebo organizácií. Často nám totiž bránia rozoznať svoje vlastné slabosti, o ktorých síce všetci okolo vedia, ale nikto nás na ne neupozorní. Výzvou pre jednotlivcov i organizácie tak je naučiť sa pravdu využívať ako nástroj, nie ako zbraň.

Vaša vlastná slabosť môže spočívať v nejakej špecifickej vlastnosti, ktorá je v malých dávkach prínosom, ale vo väčších škodí. Pravdepodobne sa vám dostáva od slušných a ohľaduplných ľudí okolo toľko pozitívnej spätnej väzby, že ste sami seba presvedčili, že vaša Achillova päta je to, čo vás činí jedinečnými. V reálu je ale tým, čo vás aktívne zráža.

Môže ísť o celkom bežné veci: to, že príliš rozprávate; zhadzujete a odsudzujete nápady ostatných; staráte sa viac o svoje súkromné problémy ako o prácu, pre ktorú vás prijali; dávate hlupákom patrične najavo, že sú hlupáci; ste príliš spontánni alebo naopak príliš upätí; vždy sa vyhýbate riziku alebo doň naopak vždy idete po hlave… a tak ďalej. Inými slovami, sú to vlastnosti, ktoré nosíte s pýchou, ale ktoré vás možno ťahajú k zemi.

Marshall Goldsmith, jeden z najlepších korporátnych koučov na svete, prirovnáva väčšinu vysoko postavených ľudí v obchodnej branži ku golfistom. „Prehlasujú (a dokonca tomu veria), že si počínajú lepšie, ako je tomu v skutočnosti,“ napísal Goldsmith. „Golfisti, rovnako ako obchodníci, majú tendencie prehliadať svoje slabé stránky, či ich dokonca popierať. To potom vysvetľuje, prečo trávia toľko času trénovaním toho, v čom sú naozaj dobrí, a pramálo času venujú tomu, na čom by naopak potrebovali zapracovať.“

Slušnosť vašich kolegov ale nie je jediným vašim nepriateľom. Lojalita rodiny a priateľov môže škodiť úplne rovnako, pretože vám sťažuje vidieť veci tak, ako sú, a zachytiť varovné signály hrozby. Dobrým príkladom môže byť napríklad Donald Trump – úspešná osoba, ktorý sa ale odtrhol z reťaze, nabádaný slušnosťou, lojalitou a pochlebovaním svojho okolia. Je ťažké sa dohadovať, či by ho niekto dokázal vôbec usmerniť inam, ale prehnaná slušnosť a lichotenie jeho priaznivcov situáciu celkom iste zhoršilo.

Kultúra konštruktívnej úprimnosti

Aby sa organizáciám dostalo spätnej väzby, ktorú potrebujú, a aby sa takejto väzby dostalo i individuálnym vedúcim, na to je potrebné vytvoriť prostredie, kde sa ľudia nebudú báť hovoriť – teda bez rizika perzekúcie. To ale znamená ďaleko viac, než rozosielanie  interných dotazníkov alebo zvolávanie diskusií so zamestnancami. Dobrý štýl vedenia vyžaduje nastoliť kultúru konštruktívnej úprimnosti.

To neznamená, že musíte po ľuďoch vyžadovať príliv nápadov, protestov a pripomienok dvadsaťštyri hodín denne, sedem dní v týždni. To by bolo vo svojom dôsledku rovnako kontraproduktívne ako mlčanie.

Od riadiacich pracovníkov to ale vyžaduje schopnosť zahájiť konverzáciu aj s cenenými zamestnancami na všetkých úrovniach, a umenie používať presne cielené otázky, ktoré budú nabádať k hľadaniu riešení. Tu je pár príkladov:

  • Čo by sme mohli robiť inak, aby sme dosiahli väčšieho úspechu?
  • Je niečo, čo by sme o sebe mali vedieť, čo nás potenciálne ťahá k zemi?
  • Je tu niečo, čím by si mohol/a prispieť, ale zatiaľ sme ti nedovolili sa o to s nami podeliť?
  • Je tu niečo, na čom sme si kedysi zakladali, ale teraz je z toho pre nás skôr bremeno?
  • Ako sa môžeme pohnúť dopredu, ale zároveň zostať verní tomu najlepšiemu, čo nás definuje?

Buďme k sebe úprimní, tento prístup je náročnejší,  ako na prvý pohľad vyzerá. To je tiež dôvod, prečo ho stále toľko ľudí a spoločností nie je schopných prijať. Od vedúcich pracovníkov totiž vyžaduje neuveriteľnú pokoru a zároveň silu.

K téme

Témy

manažéripráca a kariéraúspechzlý manažér

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Etika v podnikaní

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

20feb7:30Ako si z CASH FLOW urobiť pomocníka, nie strašiaka7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Cash flow,Manažérske zručnosti,Manažment

28feb7:30DAŇOVÉ PRIZNANIE 2019: Daň z príjmov PO a zmeny v zákone DZP od 1.1.20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane

28feb7:30DAŇOVÉ PRIZNANIE 2019: Daň z príjmov PO a zmeny v zákone DZP od 1.1.20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X