Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako úspešne zvíťaziť nad toxickým šéfom?

Nakreslená noha vykopáva muža z dverí s nápisom BOSS
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
30. apríla 2016 Zdroj Forbes Tlačiť

Možno konštatovať, že zlí šéfovia dokážu poriadne zamoriť naše pracoviská. Niektorí to robia okato, zatiaľ čo iní manipulujú so svojimi podriadenými a využívajú ich ako nástroje pre svoj vlastný úspech.

Bez ohľadu na používanú metódu je však pravdou, že toxickí šéfovia tým dokážu napáchať neodvolateľné škody. Prieskum prestížnej americkej spoločnosti Gallup v tejto súvislosti potvrdil, že až 60 % tamojších vládnych zamestnancov v práci trpí práve kvôli zlým nadriadeným pracovníkom. Väčšina amerických zamestnancov zároveň popísala svojich šéfov nasledujúcimi vlastnosťami: zameraný sám na seba (60 %), tvrdohlavý (49 %), príliš náročný (43 %), impulzívny (41 %), prerušujúci (39 %).

Výsledky uvedenej štúdie však nijak výraznejšie neprekvapili, pretože aj ďalšie realizované prieskumy zhodne potvrdzujú, že mnohí vrcholoví manažéri majú obrovské rezervy v ich riadiacich zručnostiach a poukazujú preto na skutočnosť, že je na nich potrebné zapracovať. Pre zamestnancov, ktorí sa stretnú v práci s niektorým z toxických manažérov, je veľmi dôležité, aby v sebe našli talent a schopnosti eliminovať tieto ich negatíva. Nie je to však v žiadnom prípade jednoduchá úloha.

Mnohí úspešní ľudia vďačia svojim úspechom schopnosti efektívne zvládnuť náročné situácie, ktoré v mnohých prípadoch nastávajú v dôsledku toxického manažmentu. Úspešní zamestnanci disponujú schopnosťou, pomocou ktorej dokážu identifikovať zlú vlastnosť u svojho nadriadeného a túto informáciu následne využijú vo svoj prospech. V nasledujúcich riadkoch nájdete päť najbežnejších typov zlých šéfov a stručný návod, ako si s nimi poradiť.

Nevhodný priateľ

Takýto šéf je príliš priateľský v práci a túto vlastnosť prenáša aj do súkromného života. Neustále Vás pozýva na rôzne stretnutia po práci a svoje priateľstvo potom využíva na úkor práce. Spomedzi podriadených si vyberá svojich favoritov, ktorých následne uprednostňuje a tým vytvára na pracovisku zbytočnú nerovnováhu. Dôležité rozhodnutia robí na základe toho, či konkrétneho zamestnanca obľubuje. Pri takom šéfovi je veľmi dôležité stanoviť si jasné hranice. Môžete byť priateľskí pri práci, avšak treba mu dať slušne najavo, že na pohár po práci s ním nepôjdete. Dôležitou súčasťou tejto stratégie je aj jej udržateľnosť z dlhodobého hľadiska.

Mikromanažér

Tento typ šéfa vyvoláva v zamestnancoch dojem, že sú pod neustálym drobnohľadom. Mikromanažér upriamuje prílišnú pozornosť na rôzne detaily a jeho neustály tlak podriadených pracovníkov otravuje, odrádza a frustruje. Úspešní pracovníci si s týmto typom toxického šéfa vedia poradiť tak, že mu ukážu, akí sú flexibilní, kompetentní a disciplinovaní, pričom s ním neustále komunikujú. Snažia sa zistiť, ako si prácu predstavuje a podľa toho ju urobiť. Po ukončení úlohy si sami pýtajú spätnú väzbu. Pravdou však ostáva, že ani táto taktika nemusí vždy fungovať. V niektorých prípadoch títo šéfovia nikdy neprestanú a vtedy je potrebné postaviť za svoju prácu a obhájiť si ju aj napriek neustálym fixáciám nadriadeného na zbytočné detaily.

Tyran

Tyran sa vyznačuje najmä tým, že s podriadenými manipuluje rôznymi spôsobmi, ktoré kŕmia jeho ego. Jeho hlavným cieľom je získať moc a ostatných zastrašuje, aby to nerobili sami. Veľmi bolestivou, avšak účinnou metódou, ako si poradiť s týmto typom toxického manažéra, je prezentácia Vašich myšlienok spôsobom, ktorý mu umožní participovať na nich. Pochváľte ho aj napriek tomu, že táto pochvala Vám nebude opätovaná. Dôležitou súčasťou tejto stratégie je aj udržanie Vašich emócií v rozumných medziach.

Nekompetentný

Tento typ manažéra nedisponuje potrebnými odbornými znalosťami a zručnosťami, ktoré sú nevyhnutné na príslušnej pracovnej pozícii. Ak ste frustrovaní pri takomto šéfovi, je to pravdepodobne tým, že disponujete skúsenosťami, ktoré jemu chýbajú. Ak si však chcete úspešne poradiť s týmto nadriadeným, zrejme Vám neostane nič iné, len sa s ním podeliť o Vaše vedomosti.

Robot

V hlave tohto typu toxického manažéra ste len akýmsi obyčajným číslom. Svoje rozhodnutia takmer výlučne opiera o čísla a v prípade, že je nútený urobiť určité rozhodnutie bez príslušných údajov, je stratený. So zamestnancami nenadväzuje osobnejšie kontakty a pri rozhodovaní o tom, s kým sa rozlúči, sa vždy opiera o dostupné údaje. Aby ste uspeli v boji s robotom, musíte hovoriť jeho vlastným jazykom. Svoje názory teda opierajte o konkrétne čísla či údaje.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

tipytoxické šéf

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

27jan7:30Základné ekonomické minimum7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažérske zručnosti,Manažment

28jan7:30Kolektívne zmluvy – obsah, kolektívne vyjednávanie – postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

28jan7:30Kolektívne zmluvy - obsah, kolektívne vyjednávanie, postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X