Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Založenie živnosti na Slovensku v roku 2017 – ohlasovacie povinnosti

Office
Thinkstock
12. januára 2017 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Pred prvou vystavenou faktúrou a oficiálnym začiatkom podnikania je potrebné absolvovať kolobeh ohlasovacích povinností. Do veľkej miery ich zjednodušilo jednotné kontaktné miesto, no nie vždy vyrieši všetky potreby podnikateľov.

V článku si priblížime ohlasovacie povinnosti živnostníka (SZČO) pri založení živnosti na Slovensku, či už osobne alebo online cez internet.

Odporúčame ebook:

Osobne aj elektronicky

Prvé ohlásenie, a teda oficiálne začatie podnikania, je potrebné vykonať na živnostenskom úrade, vo svojom okrese. Ten zároveň slúži ako jednotné kontaktné miesto. Na Slovensku je 49 fyzických jednotných kontaktných miest a jedno elektronické.

Tip pred registráciou živnosti, bližšie informácie pri prihlasovaní živnosti online vám priblížime v uzamknutej časti:

Výbornou možnosťou je pred registráciou životnosti a vypĺňaním predmetu činnosti v tlačive, nazrieť do osvedčení iných podnikateľov na www.zrsr.sk. Mnoho živnostníkov si tak uvedomí aj dodatočný predmet podnikania, ktorý by na živnostenskom liste mohli mať. Po registrácii živnosti už všetky základné ohlásenia na úradoch vybaví jednotné kontaktné miesto. Zaeviduje vás na registráciu dane z príjmov a prihlási do systému zdravotného poistenia.

Ak využijete elektronické jednotné kontaktné miesto, prihlásite sa naň pomocou portálu www.slovensko.sk. Tu nájdete sekciu podnikateľ a začiatok podnikania. Živnosť online si však môžu založiť len fyzické osoby, ktoré majú elektronický občiansky preukaz. V ňom je nutné mať nahratý kvalifikovaný certifikát pre vytváranie zaručeného elektronického podpisu.

Práve ten pri elektronickom prihlasovaní živnosti budete potrebovať. Je nutné mať čítačku pre elektronický občiansky preukaz. Prílohy potrebné k získaniu živnostenského oprávnenia pripájate v elektronickej forme ako obrázky alebo .pdf súbory.

Ak sa vám registrácia podarí, aj elektronické jednotné kontaktné miesto vykoná všetky ďalšie úradné registrácie rovnako ako pri fyzickom ohlásení.

Špeciálna situácia vzniká, ak fyzická osoba obíde živnostenský úrad a teda aj jednotné kontaktné miesto. To môže nastať napríklad pri spisovateľoch, autoroch, umelcoch, slobodných povolaniach, ktoré nie sú živnosťou, nevyžadujú živnostenské oprávnenie, ale pre daňové úrady a poisťovne sú vnímané ako SZČO.

Vtedy stačí registrácia na daňovom úrade, ktorý však nezabezpečuje informovanie iných inštitúcii o začiatku vašej činnosti. To je potrebné zrealizovať samostatne.

Daňový úrad

Aké činnosti sú pre živnostníkov spojené s daňovými úradmi? Prečítajte si tu:

Asi najdôležitejšia inštitúcia pre podnikateľa, s ktorou si však nemusí v začiatku robiť starosti. Jednotné kontaktné miesto automaticky zaregistruje podnikateľa ako fyzickú osobu pre účely dane z príjmov. Daňový úrad automaticky zašle registrovanému živnostníkovi daňové identifikačné číslo (DIČ) a poštou mu doručí aj a osvedčenie o registrácii.

Ak dôjde k zmenám niektorých skutočností uvedených v žiadosti o registráciu, alebo zanikne daňová povinnosť pri niektorej dani, je už sám povinný oznámiť správcovi dane skutočnosť do 15 dní.

Sociálna poisťovňa

Začínajúci podnikateľ nemá voči Sociálnej poisťovni žiadnu ohlasovaciu povinnosť. V prvom roku podnikania sa ho totiž netýka ani povinnosť platiť do tejto poisťovne odvody.

Čo je povinnosťou Sociálnej poisťovne? Ako je to v situácii, že živnostník sa rozhodne platiť dobrovoľné poistenie už v prvom roku? Ďalšie informácie nájdete v tejto časti:

Povinnosťou samotnej Sociálnej poisťovne je písomne oznámiť podnikateľovi vznik alebo zánik poistenia a zároveň aj jeho presnú výšku platieb.

Iná situácia je, ak sa živnostník už v prvom roku rozhodne platiť si dobrovoľné poistenie. Také prihlásenie za neho jednotné kontaktné miesto nevykoná. Vtedy je nutné prihlásiť sa ako dobrovoľný platca. To je možné zrealizovať priamo na pobočke Sociálnej poisťovne. Rovnako, ako aj zmeny, ktoré môžu súvisieť so začiatkom podnikania.

Do ôsmich dní od zmeny je potrebné hlásiť:

  • zmenu mena, priezviska, trvalého pobytu a zrušenie povolenia na trvalý pobyt alebo povolenia na prechodný pobyt,
  • prerušenie povinného poistenia.

Všetky zmeny a hlásenie sa Sociálnej poisťovni doručujú prostredníctvom vyplneného Registračného listu a možno ho odoslať poštou, faxom alebo elektronickou poštou.

TIP Podnikam.sk: Treba však dávať pozor, pretože tlačivo odoslané faxom alebo elektronickou poštou, ak nie je podpísané zaručeným elektronickým podpisom, je potrebné potvrdiť aj písomne, najneskôr do troch dní odo dňa jeho doručenia Sociálnej poisťovni.

Zdravotné poistenie

Aj v tomto prípade jednotné kontaktné miesto vykoná registráciu za podnikateľa automaticky.

Novela zákona o zdravotnom poistení priniesla od 1.1. 2017 niekoľko úprav pre SZČO. Ubudli im tieto povinnosti:

Živnostníci (SZČO) podľa nových pravidiel nemajú povinnosť písomne vykázať výšku preddavku na poistné do osem dní odo dňa vzniku povinnosti platiť poistné ako SZČO. Taktiež sa zrušila povinnosť písomne vykázať výšku preddavku na poistné do 8. januára kalendárneho roka, ak táto SZČO zmenila zdravotnú poisťovňu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

Chcem začať podnikaťdaňpodnikaniePrémiový obsahregistráciaživnosť

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť živnosť

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X