Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Založenie živnosti v roku 2018

Založenie živnosti
thinkstock
23. januára 2018 Autor lpZdroj podnikam.sk Tlačiť

Mnoho začínajúcich podnikateľov si ako prvú formu podnikania volí práve živnosť. Ako získať osvedčenie o živnostenskom oprávnení v roku 2018? V článku nájdete postup, povinnosti, ako aj tlačivo potrebné pre založenie živnosti v roku 2018. Založenie živnosti v roku 2018 je možné aj online – elektronicky.

V prvom rade je veľmi dôležitý výber predmetu činnosti podnikania. Predpokladáme, že už máte predstavu o tom, čomu by ste sa chceli venovať. Je vhodné spísať si predmety činností, ktoré by ste chceli vykonávať a navštíviť príslušný obvodný úrad – odbor živnostenského podnikania, kde vám poradia, o aký druh živnosti pôjde, či je potrebné splniť nejaké kvalifikačné predpoklady, prax a iné špeciálne podmienky.

Výber obchodného mena

Ak budete podnikať formou živnosti, podnikáte pod svojím občianskym menom, tzn. názov sa bude skladať z vášho mena a priezviska. Za tento názov môžete vložiť aj názov firmy, čo však nie je povinné. Napr. ak sa voláte Ivan Sklár, budete podnikať pod obchodným menom „Ivan Sklár“ alebo napr. pod menom „Ivan Sklár – K&K“, „Ivan Sklár K&K“ .

Podmienky prevádzkovania živnosti v roku 2018

Živnosť môže prevádzkovať osoba, ktorá spĺňa všeobecné podmienky prevádzkovania živnosti, ktorými sú:

 • vek 18 rokov
 • spôsobilosť na právne úkony
 • bezúhonnosť.

Ak si chcete založiť remeselnú, alebo viazanú živnosť musíte okrem všeobecných podmienok prevádzkovania živnosti spĺňať aj osobitné podmienky prevádzkovania živnosti. V prípade, ak nespĺňate osobitné podmienky prevádzkovania živnosti, môžete však ustanoviť zodpovedného zástupcu, prostredníctvom ktorého zabezpečíte odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti.

V prípade, ak živnosť nezakladá fyzická, ale právnická osoba musia všeobecné podmienky prevádzkovania živnosti spĺňať členovia jej štatutárneho orgánu.

Spôsoby založenia živnosti

Založenie živnosti sa začína ohlásením živnosti na príslušnom okresnom úrade  – odbore živnostenského podnikania. Pri založení živnosti si môžete  vybrať z troch spôsobov, ako budete postupovať:

 • Osobne
 • Elektronicky
 • Na kľúč (prostredníctvom externých sprostredkovateľských spoločností)

Osobne

 • Pri tomto  spôsobe  je  potrebné osobne navštíviť okresný  úrad – odbor  živnostenského podnikania v tom okresnom meste, v ktorom má žiadateľ − fyzická osoba trvalé bydlisko, resp. žiadateľ − právnická osoba (napr. spoločnosť  s ručením obmedzeným) sídlo.
 • Prostredníctvom tzv. jednotného kontaktného miesta vyplníte príslušné tlačivá (formulár pre ohlásenie živnosti), prípadne žiadosť o uznanie kvalifikácie alebo odbornej praxe.
 • K ohláseniu živnosti pripojíte aj všetky potrebné prílohy, napr. doklad preukazujúci odbornú spôsobilosť, súhlas zodpovedného zástupcu s ustanovením do funkcie, ak nespĺňate podmienku odbornej spôsobilosti, či výpis z registra testov, ak nie ste občanom SR (pre občanov SR zabezpečí výpis z registra trestov automaticky JKM pri ohlásení živnosti).
 • Uhradíte poplatok podľa počtu a druhu živností. Za každú voľnú živnosť sa platí poplatok 5 € a za každú remeselnú a viazanú živnosť 15 €. Dobre si premyslite, ktoré živnosti chcete vykonávať. Nie je problém ich totiž časom doplniť, preto si na začiatok vyberajte len tie živnosti, ktoré chcete v najbližšej dobre prevádzkovať.

Kedy je vhodný tento spôsob založenia živnosti?

 • ak nedisponujete zaručeným elektronickým podpisom  ani novým  občianskym preukazom  s elektronickým čipom (ak ho máte, je vhodnejšie využiť elektronické ohlásenie živnosti, lebo je lacnejšie),
 • ak ohlasujete malý počet voľných živností, cca max. 5 voľných živností (poplatok 25 €), pri väčšom počte  ohlasovaných  voľných  živností  je  výhodnejšie  využiť  služby  externých spoločností, ktoré si účtujú cca 25 € za neobmedzený počet voľných živností a zároveň šetríte čas, lebo všetko vybavíte cez počítač.

Elektronicky

Na rozdiel od predchádzajúceho spôsobu nemusíte navštíviť živnostenský úrad osobne.  Všetko vybavíte „z domu“.  Prostredníctvom ústredného portálu verejnej správy  www.slovensko.sk  si vyplníte  elektronický  formulár  pre  ohlásenie  živnosti  (nachádza  v  sekcii  eSlužby),  pričom postupujete podobne, ako keby ste ohlasovali živnosť prostredníctvom jednotného kontaktného miesta na živnostenskom úrade.

Výhodou elektronického ohlásenia živnosti je okrem skutočnosti, že nemusíte ísť na živnostenský úrad, aj výška správneho  poplatku.  Správne  poplatky  sú  v prípade  elektronického  ohlásenia živnosti za každú ohlasovanú remeselnú alebo viazanú živnosť vo výške 7,50 € a elektronické ohlásenie voľných živností je bezplatné.

Elektronické ohlásenie živnosti môže využiť každý občan, ktorý vlastní zaručený elektronický podpis, alebo  má nový občiansky preukaz s elektronickým čipom (tzv. eID), ktorý má aktivovaný certifikát pre tvorbu zaručeného elektronického podpisu.

Kedy je vhodný tento spôsob založenia živnosti?

 • pre každého, kto disponuje zaručeným elektronickým podpisom alebo novým občianskym preukazom s elektronickým čipom a má priemerné schopnosti práce s počítačom.

Na kľúč – prostredníctvom externej spoločnosti

Tento spôsob je o obdobou elektronického ohlásenia živnosti s tým rozdielom, že využijete služby externej  sprostredkovateľskej  spoločnosti.  Na  Slovensku  pôsobí  viac  spoločností,  ktoré  túto službu poskytujú, preto stačí, aby ste si do vyhľadávača zadali napr. „založenie živnosti na kľúč“, a môžete si porovnať ceny jednotlivých spoločností. Najčastejšie si tieto spoločnosti účtujú paušálny poplatok vo výške 25 € (môže sa odlišovať podľa  jednotlivých  spoločností) za  neobmedzený  počet  voľných  živností. Cena  za registráciu remeselných alebo viazaných živností je 7,50€ za každú živnosť, čo je 50 % úspora oproti poplatku na živnostenskom úrade.

Kedy je vhodný tento spôsob založenia živnosti?

 • pre zaneprázdnených ľudí, ktorí preferujú vybaviť si veci prostredníctvom počítača a nechcú sa zdržiavať návštevou živnostenského úradu, dodržiavať úradné hodiny, čakať v rade atď.,
 • pre každého, kto chce ušetriť na poplatkoch pri ohlásení väčšieho počtu voľných živností alebo remeselných   a viazaných  živností,  no  nemá  zaručený  elektronický  podpis  alebo  nový občiansky preukaz s elektronickým čipom,
 • pre každého, kto chce ušetriť na poplatkoch pri ohlásení väčšieho počtu voľných živností alebo  remeselných a viazaných živností, no práca s počítačom nie je jeho silná stránka.

V prémiovej časti obsahu sa dozviete, aké všetky ďalšie doklady potrebujete pri ohlasovaní voľnej, remeselnej, či viazanej živnosti pri osobnom aj elektronickom spôsobe ohlásenia.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Témy

Prémiový obsahzaloženie živnostizaloženie živnosti cez internet

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť živnosť

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj6:30Záložné právo a vecné bremená v katastrálnej praxi6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

31máj6:30Kataster nehnuteľností a súdna prax6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

06jún6:30Registrácie v sociálnej poisťovni a v zdravotnej poisťovni - prehľad povinností mzdovej účtovníčky6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody,Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X