Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Živnosť a študent v roku 2017

študent, brigáda, práca popri
Thinkstock
2. júna 2017 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Živnostenské oprávnenie si môže otvoriť napríklad aj stredoškolák a podnikať týmto spôsobom v podstate bez obmedzení. Určité špeciálne okolnosti sa však so živnosťou študentov spájajú. V článku sa pozrieme na to, ako je to s odvodmi do zdravotných poisťovní a Sociálnej poisťovne pri študentoch živnostníkoch.

Odporúčame ebook:

Živnostenský zákon, jeho úplné znenie nájdete tu.

V prémiovej časti sa bližšie venujeme týmto témam:

  • študent a živnosť – aké sú podmienky,
  • živnosť a dane,
  • študent živnostník a odvody do zdravotných poisťovní, Sociálnej poisťovne.

Živnosť a študent – podmienky

Živnosť si môže otvoriť každý, kto spĺňa zákonné podmienky, bez ohľadu na to, či je záujemca o živnostenské oprávnenie ešte študentom. Dôležité z pohľadu Zákona o živnostenskom oprávnení (Zákon č. 455/1991 Zb.) splniť všeobecné podmienky prevádzkovania živnosti, tie sú uvedené v § 6.

Súčasťou týchto podmienok je okrem iného dovŕšenie veku 18 rokov. Ďalšie dve všeobecné podmienky sú bezúhonnosť a spôsobilosť na právne úkony. V závislosti od konkrétnej živnosti môže byť potrebné splniť aj osobitné podmienky. Vo všeobecnosti je však možné, aby si osemnásťroční študenti a študentky otvárali živnosť.

Takýto živnostník, teda má pred sebou obvyklé úlohy. Musí sa zaregistrovať na platenie dane z príjmu, teda získať daňové identifikačné číslo (DIČ). Dôležité je rozhodnutie o uplatňovaní výdavkov a o účtovníctve. Ponúka sa možnosť uplatňovať skutočné, alebo paušálne výdavky. Ak živnostník má reálne výdavky relatívne vysoké, je pre neho nevýhodné uplatňovať paušál. Pri uplatňovaní skutočných výdavkov si živnostník musí vybrať a použiť jednoduché, alebo podvojné účtovníctvo, prípadne daňovú evidenciu.

Dane

Študent, ktorý si otvorí živnosť má štandardné daňové povinnosti. Príjmy za rok 2017 bude zdaňovať v roku 2018. To platí v prípade, že príjmy živnostníka za rok 2017 prekročia sumu 1 901,67 eur. Práve to je hranica od ktorej každému živnostníkovi vzniká povinnosť podať daňové priznanie. Štandardné sú sadzby, vo výške 19 %, prípadne 25 %, živnostníci – študenti môžu počítať s nezdaniteľnou časťou základu dane.

Dôležité je urobiť si poriadok v prípadných ďalších príjmoch. Zdaneniu bude podliehať aj napríklad príjem z brigád, prípadne autorské príjmy. Zdaneniu ale nepodliehajú napríklad štipendiá. Živnostník aj v prípade študentov podáva daňové priznanie sám, preto potrebuje potvrdenie o príjmoch od svojich ďalších zamestnávateľov.

Odvody

Postavenie študenta je dôležité pri odvodových povinnostiach do zdravotnej poisťovne. Rovnaké postavenie majú študenti a študentky strednej školy a denného štúdia vysokej školy. Sú poistencami štátu, teda zdravotné poistenie za nich odvádza štát. Tento mechanizmus zabezpečuje, že aj tí študenti, ktorí nepracujú, či nepodnikajú, majú dostupnú zdravotnú starostlivosť.

Ak si takýto študent otvorí živnosť, z týchto príjmov mu vznikne povinnosť platiť zdravotné odvody. Keďže za tohto študenta platí zdravotné odvody aj štát, vzniká súbeh platiteľov poistného. V praxi to znamená, že pre takéhoto študenta nie je stanovený minimálny vymeriavací základ pre výpočet výšky preddavkov na zdravotné poistenie.

Druhou kategóriou sú študenti vysokej školy, ktorí študujú externe. Títo študenti nie sú poistencami štátu. Ak teda externe študujú a majú príjmy len zo živnosti, v tomto prípade nejde o súbeh platiteľov poistného a majú povinnosť platiť minimálne preddavky na zdravotné poistenie. Tieto minimálne mesačné preddavky sú pre rok 2017 vo výške 61,81 eura, v prípade hendikepovaných osôb sú v polovičnej výške. V roku 2018 stúpnu na 63,84 eur, v prípade hendikepovaných živnostníkov budú opäť polovičné.

Z pohľadu sociálnych odvodov študenti žiadny špeciálny režim nemajú. Zo živnosti sa platia odvody na základe dosiahnutých príjmov v minulom roku. Tieto príjmy sa posudzujú k 1. júlu. Práve od júla tohto roku vzniká povinnosť platiť sociálne odvody tým živnostníkom, ktorí za rok 2016 dosiahli príjmy vo výške 5 298 eur. Živnostníci, ktorí si otvoria živnosť v roku 2017 budú výšku svojich príjmov pozorne sledovať k 1. júlu 2018. Posudzovať sa budú príjmy z roku 2017. Povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne vznikne, ak výška príjmov presiahne 5 472 eur.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

Podnikám ako študentPrémiový obsahštudentživnosťživnostenské podnikanie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť živnosť

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

29oct7:30IFRS komplexný kurz II.7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Medzinárodné zdaňovanie,žiadny

29oct7:30IFRS komplexný kurz II.7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:IAS/IFRS,Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Medzinárodné zdaňovanie,Účtovníctvo,žiadny

29oct7:30IFRS komplexný kurz II.7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:IAS/IFRS,Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Medzinárodné zdaňovanie,Účtovníctvo,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X