Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Živnosť a materská dávka, rodičovský príspevok v roku 2017

ThinkstockPhotos 514562937
Thinkstock
21. apríla 2017 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Živnostníčky materskú dovolenku nemajú, nárok na materskú dávku však mať môžu. Rodičovský príspevok a rodičovská dovolenka nie sú pojmy, ktoré nevyhnutne patria k sebe. Špeciálny prípad tvoria živnostníci a živnostníčky.

V prémiovej časti nájdete tieto témy:

  • kedy vzniká nárok na materskú dávku,
  • materská dávka – podmienky
  • materská dávka a sociálne odvody,
  • materská dávka a zdravotné odvody,
  • nárok na rodičovský príspevok 2017.
Odporúčame ebook:

Nárok na materskú dávku

Pri narodení dieťaťa môže aj živnostníčke vzniknúť nárok na materskú a rodičovskú dávku. Nárok na materskú dávku sa odvíja od platieb do Sociálnej poisťovne, konkrétne na nemocenské poistenie.

Vzniká v prípade, že živnostníčka bola v uplynulých dvoch rokoch nemocensky poistená aspoň 270 dní. Započítava sa pritom predchádzajúce obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia.

Zarátava sa aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby z dôvodu nároku na rodičovský príspevok. Podmienkou však je to, že poberateľka dávky nemá dlhy voči Sociálnej poisťovni.

Materskú dávku však nemusí poberať nevyhnutne matka, oprávnená môže byť aj iná osoba, ktorá sa o dieťa stará. Materská dávka sa vypláca 34 týždňov, ak ide o osamelú osobu, tak 37 týždňov. Pri narodení a starostlivosti o viacero detí je nárok na dávku vo výške 43 týždňov.

Nárok na materskú dávku majú aj osoby, ktoré aktívne podnikajú, ak spĺňajú stanovené podmienky.

Zdravotné odvody a materská dávka

Špeciálne postavenie majú zdravotné odvody živnostníčky, ktorá poberá materskú dávku. V čase poberania materskej dávky, nevzniká povinnosť platiť preddavky. Živnostníčky, ktoré napríklad podnikajú, si môžu počas poberania materskej dávky platiť zdravotné odvody vo výške, ktorú si určia. To sa následne odrazí v klasickom ročnom zúčtovaní.

Sociálne odvody a materská dávka

Podobná je situácia aj v prípade sociálnych odvodov. Počas obdobia poberania materskej dávky platí štát dôchodkové poistenie a poistenie spojené s rezervným fondom solidarity.

Dôležitou veličinou je v tomto prípade všeobecný vymeriavací základ, ktorý je vo výške dvanásťnásobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Štát mesačne uhrádza 60 % z dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu. V roku 2017 je rozhodujúca výška všeobecného vymeriavacieho základu z roku 2015, vtedy bola priemerná mzda v národnom hospodárstve vo výške 883 eur mesačne.

Výška materskej dávky bude od mája 2017 na úrovni 75 % denného vymeriavacieho základu. Tento podiel sa zvyšuje od mája z úrovne 70 % denného vymeriavacieho základu.

Rodičovský príspevok

Okrem materskej dávky pripadá do úvahy aj rodičovský príspevok. Ustanovuje ju zákon č. 571/2009 o rodičovskom príspevku. Táto dávka funguje úplne inak ako materská dávka. Nie je naviazaná na sociálne poistenie.

Na rodičovský príspevok má nárok oprávnená osoba, ak zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa a má trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky, prípadne je osobou podľa osobitného predpisu. Nárok na rodičovský príspevok má len jedna oprávnená osoba určená podľa dohody osôb, ktoré sa o dieťa starajú.

Štát teda vôbec neskúma, či konkrétna osoba podniká, alebo nie, táto okolnosť sa neposudzuje. Nárok na rodičovskú dávku však nevzniká napríklad v prípade, že živnostníčka aktuálne poberá materskú dávku.

Výška rodičovského príspevku je 203,20 eura mesačne. Ak oprávnená osoba zabezpečuje riadnu starostlivosť o dve a viac súčasne narodených detí, rodičovský príspevok v tejto sume sa zvyšuje o 25 % na každé dieťa, ktoré sa narodilo súčasne. Príspevok sa vypláca do troch rokov veku dieťa, v prípade do šiestich rokov, ak je dieťa hendikepované.

Sumy rodičovského príspevku platné k 31. decembru sa upravujú od 1. januára koeficientom, ktorým sa upravili sumy životného minima podľa osobitného predpisu a zaokrúhľujú sa na najbližších desať eurocentov.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

materská dávkaPodnikám na materskejPrémiový obsahrodičovský príspevok

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nemocenské poistenie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X