Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Živnosť môže byť výhodnejšia ako s.r.o. Paušálne výdavky totiž v roku 2017 vzrástli

Businessman Protect Stack Of Coins
Thinkstock
30. januára 2017 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Živnosť sa od začiatku roka 2017 stáva atraktívnejšou z pohľadu platenia daní, týka sa to však iba niektorých živnostníkov. Na druhej strane pre niektorých podnikateľov môže byť zaujímavé preniesť aktivity zo svojej s.r.o. práve na živnosť.

Odporúčame ebook:

Výrazná zmena sa od nového roka týka paušálnych výdavkov živnostníkov. Zvyšuje sa totiž ich výška na 60 % výšky príjmu, zároveň však na maximálne 20 tisíc eur. Ešte v predchádzajúcom roku platilo, že výška paušálnych výdavkov bola 40 % výšky príjmov, strop bol však stanovený na úrovni 5 040 eur.

Podľa starých pravidiel sa budú zdaňovať príjmy v daňovom priznaní za rok 2016, ktoré sa podáva v roku 2017.

V článku prinášame porovnanie, čo je výhodnejšie v roku 2017, či živnosť alebo s.r.o.

Odporúčame tiež tieto články:

Koho všetkého sa dotkne nová výška paušálnych výdavkov? Prečítajte si v časti pre členov klubu:

Nová výška paušálnych výdavkov sa dotkne živnostníkov s relatívne vysokými príjmami a relatívne nízkymi výdavkami. Živnostníci, ktorí majú relatívne vysoké skutočné výdavky si zmenu v podstate nevšimnú, pretože paušálne výdavky neuplatňujú. Typickým živnostníkom, ktorý môže na zmene získať je napríklad lektor, autor, prípadne umelec, či grafik. Ľudia v týchto profesiách poskytujú svoju duševnú prácu, existuje predpoklad, že ich reálne výdavky nemusia dosahovať veľkú výšku.

Ak však takýto typ pracovníkov vykonával svoje služby prostredníctvom eseročky, práve pre takýchto ľudí by mohla výhodná práve živnosť.

Po uplatnení vyšších paušálnych výdavkov zaplatia na daniach menej, takže disponibilný príjem môžu mať vyšší ako pri podnikaní vo forme s.r.o.

Tieto faktory treba brať do úvahy pri rozhodovaní:

Pri rozhodovaní o forme podnikania je potrebné brať do úvahy viacero faktorov. Výška príjmu plynúceho z eseročky môže byť rôzna podľa toho, akým spôsobom si spoločník vypláca finančné prostriedky z firmy.

Ak sa spoločník rozhodne napríklad pre vyplácanie dividend, z tohto príjmu nebude podľa zákona platiť zdravotné ani sociálne odvody, platí sa daň z dividend. Jeho príjmy by však predtým prešli ešte zdanením príjmov právnických osôb.

Ďalšou možnosťou je, že majiteľ s.r.o. sám seba vo firme zamestná. Mesačne si vypláca mzdu a platí odvody ako zamestnanec a vlastná firma za neho platí odvody ako zamestnávateľ. Mzda aj odvody znižujú konečný výsledok hospodárenia. Dosiahnutý hospodársky výsledok si potom môže majiteľ firmy vyplatiť napríklad vo forme dividendy. Tu však bude musieť uhradiť daň z dividend. Takto vyplatený disponibilný príjem tak môže byť v konečnom súčte nižší ako v prípade živnosti.

Príjmy živnostníka podliehajú zdaneniu príjmu fyzických osôb, živnostníci platia zo svojich príjmov sociálne aj zdravotné odvody. To neplatí pre prvý rok po otvorení živnosti, z týchto príjmov nevzniká povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne.

Živnostník platí odvody v danom období na základe predchádzajúceho daňového priznania, nižšia daňová povinnosť za rok 2017 následne neskôr ovplyvní aj výšku odvodov, ktoré musí živnostník platiť v ďalšom období.

Osoba podnikajúca na základe živnosti tým pádom má dôchodkové aj nemocenské poistenie a takto odpracované roky sa rátajú do odpracovaných rokov pre výpočet výšky dôchodku. To, či má živnostník nárok na poistenie v nezamestnanosti záleží od toho, či si platil dobrovoľne poistné.

Výhodou je to, že príjmy živnostníka sú príjmami fyzickej osoby a tieto prostriedky živnostník nemusí už vyplácať a môže ich používať.

Prečo teda môže byť výhodnejšia živnosť?

Vzhľadom na všetky tieto okolnosti môže byť výhodnejšie podnikať ako živnostník a nie vo forme eseročky.

Byť živnostníkom je v porovnaní s s.r.o. výhodné najmä pri relatívne nižších výdavkoch oproti príjmom.

Ak reálne všetky výdavky dosahujú napríklad 80 % príjmov podnikateľa, nie je dôvod si uplatňovať paušálne výdavky. Rovnako by bolo chybou uplatniť paušál, ak skutočné výdavky výraznejšie presahujú hranicu dvadsaťtisíc eur. V týchto prípadoch pochopiteľne nový režim paušálnych výdavkov atraktivitu živnosti oproti s.r.o. nezvyšuje.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

Chcem začať podnikaťPrémiový obsahs.r.o. alebo živnosť?

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie V čom podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X