Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zrušenie živnosti na Slovensku v roku 2017

Close up of businessman stopping the effect of domino with hand
Thinkstock
30. mája 2017 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Podnikateľská realita môže priniesť situáciu, že konkrétnemu podnikateľovi, fyzickej osobe, už nevyhovuje podnikanie vo forme živnosti. V takom prípade, môže živnosť pozastaviť, alebo zrušiť. Zrušenie živnosti na Slovensku má pravidlá, ktoré ustanovuje zákon o živnostenskom podnikaní.

Živnostenský zákon a jeho úplné znenie nájdete tu.

V prémiovej časti riešime tieto témy:

  • zrušenie živnosti – aký je postup, čo treba urobiť,
  • zrušenie živnosti a dane,
  • sociálne odvody,
  • zdravotné odvody.

Ako postupovať

Zrušenie živnosti znamená permanentné zrušenie živnostenského oprávnenia. Prípadný návrat k rovnakej živnosti už nie je možný a je potrebné živnosť opäť ohlásiť. Živnostníci, ktorí uvažujú o tom, že by sa mohli v budúcnosti k podnikaniu vo forme živnosti vrátiť, majú k dispozícii práve pozastavenie živnosti.

Zrušenie živnosti môže vyplynúť z viacerých okolností. Jednou je strata spôsobilosti, ak nie je ustanovený zástupca, druhým dôvodom je to, že živnostník  už nie je bezúhonný. Za bezúhonného sa podľa Zákona o živnostenskom podnikaní nepovažuje ten, kto bol právoplatne odsúdený za trestný čin hospodársky, trestný čin proti majetku alebo iný trestný čin spáchaný úmyselne, ktorého skutková podstata súvisí s predmetom podnikania, ak sa naňho nehľadí, akoby nebol odsúdený. Za bezúhonného sa nepovažuje osoba, ktorá vo vzťahu k predmetu podnikania nespĺňa ani podmienky bezúhonnosti podľa osobitného predpisu.

Zároveň existujú ďalšie okolnosti, definované ako prekážky prevádzkovania živnosti. Ak tieto okolnosti nastanú, živnostenský úrad zruší živnostenské oprávnenie.

Ak živnostník urobí rozhodnutie o ukončení živnosti sám, tento proces začína na živnostenskom úrade, presnejšie na Okresnom úrade, kde sa nachádza Odbor živnostenského podnikania. Zároveň je dôležitá miestna príslušnosť.

Na tomto mieste je potrebné osobne, alebo prostredníctvom úradne overeného splnomocnenca, podať vyplnené Oznámenie o ukončení podnikania. V rámci tohto dokumentu je možné vyšpecifikovať, ktorý predmet podnikania končí. Samozrejme je možné ukončiť všetky predmety podnikania na živnostenskom oprávnení.

Zároveň vo formulári živnostník označí, k akému dátumu svoju živnosť zatvárajú. Ak dátum živnostník neurčí, živnosť sa zatvára k nasledujúcemu dňu. Určenie dátumu ukončenia živnosti môže vytvoriť priestor na to, aby si živnostník ukončenie živnosti rozmyslel. Celé oznámenie je možné vziať späť najneskôr v deň, ktorý predchádza dňu, ku ktorému sa živnosť ruší.

Celý proces sa dá absolvovať aj elektronicky, je však potrebný elektronický občiansky preukaz vybavený bezpečnostným osobným kódom, aktívny musí byť aj elektronický podpis.

Dane

So zrušením živnosti vzniká oznamovacia povinnosť voči štátu. Živnostník je totiž registrovaný kvôli dani z príjmu, prípadne na platenie dane z pridanej hodnoty (DPH). Pri zrušení živnosti je potrebné požiadať správcu dane o zrušenie registrácie do 30 dní od zrušenia živnosti.

Následne daňový subjekt je povinný vrátiť správcovi dane osvedčenie o registrácii do 15 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o zrušení registrácie. Pri osvedčení s IČ DPH platí lehota 10 dní. Potrebné však bude v obvyklom čase podať daňové priznanie upravené o okolnosti ako sú vytvorené rezervy, či existujúce záväzky.

Odvody do Sociálnej poisťovne

Sociálne odvody ako samostatne zárobková osoba (SZČO) bývalý živnostník neplatí dňom zrušenia živnosti. Oznam o zrušení živnosti Sociálna poisťovňa od bývalého živnostníka nepotrebuje. Za obdobie od januára 2015 už nemá živnostník  povinnosť prihlásiť sa a odhlásiť sa z povinného sociálneho poistenia SZČO.

Informáciu o vzniku a zániku povinného poistenia SZČO za obdobie od 1. januára 2015 oznamuje Sociálna poisťovňa. Údaje na tento účel získava Sociálna poisťovňa z Finančnej správy SR a od orgánov a inštitúcií vydávajúcich oprávnenia na výkon činnosti SZČO.

Ak sa osoba po zániku živnosti zamestná, platí odvody do Sociálnej poisťovne z pohľadu zamestnanca. Ak by po určitom čase fyzická osoba svoju živnosť opäť otvorila, povinnosť platiť odvody sa bude odvíjať od posúdenia príjmov.

Ak by fyzická osoba otvárala odznova svoju živnosť napríklad k 1. septembru 2017, dôležitá bude výška príjmov z daňového priznania za rok 2016 posudzovaná k 1. júlu 2017. Ak posudzované príjmy v tomto prípade presiahnu sumu 5 298 eur, vzniká povinnosť platiť odvody.

 

Zdravotné odvody

Zdravotné odvody prestáva živnostník platiť taktiež ku dňu zrušenia živnosti. Zdravotná poisťovňa taktiež túto informáciu nepotrebuje od bývalého živnostníka. Následne sa môže stať poistencom, za ktorého odvádza poistné štát, napríklad ak sa stane nezamestnaným. Môže sa však zamestnať a odvody plynú zo zamestnaneckého pomeru. Bývalý živnostník sa však môže stať aj samoplatiteľom odvodov do zdravotnej poisťovne. Stane sa tak napríklad vtedy, ak má iba príjmy, z ktorých nevzniká povinnosť platiť zdravotné odvody.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

koniec živnostiPrémiový obsahszčoživnosť

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Živnosť (SZČO)

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

27jan7:30Základné ekonomické minimum7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažérske zručnosti,Manažment

28jan7:30Kolektívne zmluvy - obsah, kolektívne vyjednávanie, postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

28jan7:30Kolektívne zmluvy – obsah, kolektívne vyjednávanie – postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X