Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Týždenník Podnikam.sk

Od 1. mája tohto roka čaká zamestnancov a ich zamestnávateľov druhá etapa zvýšenia príplatkov za prácu v noci. Zvýši sa tiež príplatok za prácu v sobotu a nedeľu, ktorý sa zaviedol v minulom roku. Novelu Zákonníka práce, ktorá vyššie príplatky zaviedla dvoch krokoch (od mája 2018 a od mája 2019), schválil parlament ešte v minulom roku. Vyššie príplatky majú od mája minulého roka zamestnanci v súkromnej sfére, aj zamestnanci pracujúci v štátnej a verejnej službe. Pozrite sa, na aký príplatok za prácu majú v týchto situáciách nárok zamestnanci v súčasnosti a ako sa im od 1. mája tohto roka tieto príplatky zvýšia.

Použitie motorového vozidla v podnikaní patrí jednoznačne k najdiskutovanejším témam medzi podnikateľmi. Koniec koncov, týka sa väčšiny podnikateľov, či sú to živnostníci , firmy alebo veľké nadnárodné spoločnosti. Každého zaujíma, akým spôsobom možno automobil v podnikaní dostať do daňových výdavkov tak, aby boli čo najvyššie. Pri použití automobilu existuje viacero variant, akým spôsobom je možné uplatňovať daňové výdavky. Všetky majú svoje pre a proti. V dnešnom komplexnom článku sa pozrieme na to, akým spôsobom využiť automobil pri podnikaní na živnosť a formou spoločnosti s ručením obmedzeným.

Zákon o dani z príjmov v § 43 taxatívne vymedzuje príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou. Aj keď ide len o jeden paragraf v zákone, celá téma je oveľa širšia a komplexnejšia. Pri zisťovaní povinnosti vybratia dane zrážkou je potrebné okrem zákona o dani z príjmov študovať aj ďalšie predpisy a dokonca aj medzinárodné zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. V článku si priblížime čo je to zrážková daň ako aj zrážkovú daň pri výplate dividend aj na praktických príkladoch.

Samozdanenie je proces, ktorý súvisí s daňou z pridanej hodnoty. Ide o častý jav, ktorý však stále nie je mnohým podnikateľom jasný. Týka sa prenesenia daňovej povinnosti na odberateľa, ktorý je povinný vypočítať a odviesť daň z pridanej hodnoty. Kedy sa uplatňuje samozdanenie, koho sa týka a akým spôsobom sa vykonáva?

Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X