Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Týždenník Podnikam.sk

Súčasná právna úprava považuje spotrebiteľa v spotrebiteľských právnych vzťahoch za tzv. slabšiu zmluvnú stranu a podnikateľa za tzv. silnejšiu zmluvnú stranu. Z tohto dôvodu platná a účinná legislatíva chráni spotrebiteľa prísnejšími zákonnými ustanoveniami. V aktuálnom článku si predstavíme, kto je spotrebiteľ, aké rôzne zmluvy považujeme za spotrebiteľské, ako aj neprijateľné podmienky a zmluvné dojednania, ktoré nemožno zakomponovať do spotrebiteľských zmlúv pod hrozbou ich neplatnosti.

Základným cieľom inšpekcie práce je ochrana zamestnancov pri práci. V článku si priblížime, čo musí mať podnikateľ pripravené v prípade kontroly zo strany inšpektorátu práce a aké práva a povinnosti inšpektorov práce.

Všetci zamestnávatelia na Slovensku, ktorí dávajú ľuďom prácu v pracovnoprávnom vzťahu, sú povinne garančne poistení. Ide o poistenie pre prípad, že sa zamestnávateľ stane platobne neschopným a nedokáže uspokojiť finančné nároky svojich zamestnancov. V článku sa dozviete viac o tom koľko zamestnávateľ platí na garančné poistenie v roku 2019, aj aká je výška dávky.

Zmluva o dielo je upravená v Obchodnom aj Občianskom zákonníku. V článku si priblížime základný rozdiel medzi týmito právnymi úpravami, ktorý pomôže podnikateľom rozoznať, kedy môžu uzatvoriť zmluvu podľa Obchodného alebo Občianskeho zákonníka. Predstavíme si aj podstatné náležitosti, ktoré musí obsahovať zmluva o diela podľa Obchodného zákonníka, aby vstúpila do platnosti.

V kontexte zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty vyplývajú v zásade dve skutočnosti, ktoré sa týkajú jednotlivých zdaniteľných obchodov, a to vznik daňovej povinnosti a vznik práva na odpočítanie dane, samozrejme, vo výške ustanovenej zákonom o DPH. Deň vzniku práva na odpočítanie dane a daňovej povinnosti je z hľadiska účtovných predpisov dňom uskutočnenia účtovného prípadu. Základné princípy účtovania DPH sa realizujú v zmysle ustanovenia § 52 ods. 4 opatrenia MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva.

Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X