Sociálny fond
Sociálny fond dokáže najmä u začínajúcich podnikateľoch narobiť pomerne veľa zmätku. Nie všetci totiž vedia, či ho majú tvoriť a ak áno, tak ako?
Čo je to sociálny fond? Na začiatok by sme mohli uviesť definíciu: sociálny fond sú finančné prostriedky organizácie, ktoré sa využívajú na sociálnu politiku organizácie – starostlivosť o zamestnancov. Tvorbu sociálneho fondu prikazuje zákon o sociálnom fonde pre všetky firmy (aj neziskové organizácie), ktoré majú aspoň jedného zamestnanca (platí to aj pre dohodárov). To znamená, že sociálny fond musí tvoriť aj živnostník s jedným zamestnancom.
Zamestnávateľ využíva finančné prostriedky zo sociálneho fondu na rôzne príspevky zamestnancom. Najčastejšie ide o:
- zamestnávateľ sa stará o stravovanie zamestnancov nad ráme zákonníka práce (§ 152)
- dopravu do zamestnania a dopravu späť
- kultúrne podujatia a účasť na športových akciách
- regenerácia pracovnej sily – rekreácia a služby
- peňažné pôžičky
- sociálna výpomoc
- doplnkové dôchodkové poistenie
Finančné prostriedky zo sociálneho fondu je možné poskytnú aj rodinným príslušníkom zamestnanca – manželke/manželovi a nezaopatreným deťom. Tieto peniaze sa môžu použiť aj pre poberateľov starobného, predčasného, invalidného či výsluhového dôchodku, ktorí získali nárok na tieto dôchodky v čase pracovného vzťahu so zamestnávateľom. Zamestnávateľ ďalej môže tieto peniaze použiť aj na činnosť odborovej organizácie pôsobiacej v jeho firme.
Prídel do sociálneho fondu sa delí na povinný a nepovinný. Povinný je minimálne 0,6 percent zo súhrnu hrubých miezd zamestnancov. Toto platí pre zamestnávateľov, ktorých predmet činnosti je zameraný na dosiahnutie zisku. To sú aj podnikatelia fyzické osoby.
Podnikatelia, ktorí za predchádzajúci rok dosiahli zisk, splnili si všetky daňové a odvodové povinnosti voči štátu a v ich organizácii je uzatvorená kolektívna zmluva, majú povinný prídel do sociálneho fondu až 1 percento.