Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

GASTROLÍSTKY: Približne polovica živnostníkov nevyužíva možnosť zníženia dane

Graf Využívané hodnoty stravných lístkov, živnostníci. Štatistika spoločnosti VAŠA Slovensko
7. júla 2015 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Štát umožňuje aj živnostníkom bez zamestnancov využívať stravné lístky a zároveň si týmto spôsobom efektívne znížiť základ dane. 

Približne tretina SZČO je bez stravných lístkov

Podľa štatistík spoločnosti VAŠA Slovensko však takmer tretina z tých, ktorí si ich uplatňujú, nevyužívajú maximálnu výšku daňovo uznateľných nákladov. A podľa odhadov približne tretina zo všetkých samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) nevyužíva stravné lístky vôbec. Hlavným dôvodom je nevedomosť.

Najvyššia hodnota stravného lístka pre živnostníkov, ktorú si môžu za jeden odpracovaný deň uplatniť ako daňový náklad, je 4,20 eura, ročne je to teda až 1 050 eur. „Mnohí živnostníci sa zaujímajú o svoje peniaze a snažia sa robiť racionálne rozhodnutia, aby ušetrili nielen financie, ale i čas. Viac ako 70 % z našich klientov si uplatňuje náklady na zabezpečenie teplého jedla v plnej miere, teda v hodnote 4,20 eura,“ tvrdí Peter Ovari zo spoločnosti VAŠA Slovensko.

 Avšak nie všetci z tých, ktorí si stravné lístky kupujú, využívajú ich maximálnu výšku pre zníženie daňového základu. Zo štatistiky spoločnosti VAŠA Slovensko vyplýva, že zvyšných 30 % zákonnú možnosť dovoleného zníženia dane nevyužíva naplno. „V praxi vidím, že pokiaľ sú živnostníci o tejto možnosti informovaní, tak ju využívajú. Avšak stále je mnoho takých, ktorí o nej nevedia a platia vyššie dane, ako je nutné,“ hovorí Jozef Humeník, odborník na daňovú problematiku zo spoločnosti Biznis line.

Podľa štatistík 18,6 % živnostníkov z tých, ktorí si kupujú stravné lístky, si ich daňovo uplatňujú v nominálnej hodnote 4 eurá a necelých 10 % z nich využíva ešte nižšiu hodnotu. Uvedená štatistika sa týka tých živnostníkov, ktorí už stravné lístky využívajú. 

„Avšak podľa našich odhadov približne 30 % zo všetkých živnostníkov nakupuje jedlo za hotovosť. Z praxe vieme, že mnohí z nich si náklady na zabezpečenie teplého jedla do daňových nákladov nezahrňujú. Buď o tejto možnosti nevedia, alebo je pre nich denno-denné odkladanie registračných bločkov príliš komplikované“ upresňuje Ovari.   

Podľa Humeníka sa tak zbytočne pripravujú o možnosť znížiť si daňový základ dane, ktorú im štát umožňuje. Zákon hovorí, že živnostník, ktorý si počas celého roku 2015 uplatňuje stravné lístky v najvyššej hodnote, si môže ročný základ dane znížiť až o 1 050 eur.

„Tiež je dôležité vedieť, že ak pracujete aj v sobotu, stravné lístky je možné započítať aj za tento deň,“ upozorňuje Peter Ovari. Prácu v sobotu je možné preukázať napríklad vystavenou faktúrou, pokladničným dokladom, dodacím listom či knihou jázd. Výnimku tvoria dni pracovného pokoja. Odhliadnuc od toho, či spadajú na víkend alebo pracovný týždeň, kedy tento nárok na uplatnenie stravného lístka zaniká.

Spätný nákup daňový základ neznižuje

Pre účely zníženia daňového základu možno zahrnúť len stravné lístky kúpené na obdobie dopredu. „Čo si mnohí neuvedomujú a na to by som aj rád upozornil, je fakt, že stravné lístky sa nedajú uplatniť spätne za predchádzajúce obdobie. Často sa mi stáva, že klienti prídu v júli a chcú si tento nárok uplatniť dodatočne za celý prvý polrok a to už, žiaľ, nie je možné uznať za daňový výdavok,“ dodáva Humeník.

Čísla do konca roka

Od júla do konca roka je celkom 127 pracovných dní. Ak stravné lístky začnú využívať v najvyššej hodnote 4,20 eura, základ dane sa zníži až o sumu 533,40 eura (127 pracovných dní x 4,20 eura). V prípade, že živnostník pracuje aj v sobotu, táto suma sa ešte navýši. 

Autor: VAŠA Slovensko

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

PodnikamPodnikám ako dôchodcaPodnikám ako študentPodnikám ako zdravotne postihnutý

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X