Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Dobrovoľné gastrolístky nebudú

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
30. júna 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

 Poslanci neposunuli do druhého čítania návrh novely Zákonníka práce, ktorý by umožňoval zamestnancom vybrať si, či chcú dostávať od zamestnávateľa gastrolístky alebo finančnú náhradu ako príspevok na stravovanie. 

Finančný príspevok na stravovanie mal byť oslobodený od dane z príjmu

Poslanci neposunuli do druhého čítania návrh novely Zákonníka práce od skupiny poslancov za OĽaNO a poslanca Juraja Drobu (SaS). Pracovný kódex chceli opoziční poslanci novelizovať tak, aby umožňoval zamestnancom vybrať si, či chcú dostávať od zamestnávateľa gastrolístky alebo finančnú náhradu ako príspevok na stravovanie.

Takáto možnosť by bola zakotvená buď v kolektívnej zmluve, alebo by sa umožnilo zamestnávateľovi uzavrieť písomnú dohodu so zamestnancom o poskytovaní finančného príspevku. Poslanci tiež navrhovali, aby bol finančný príspevok na stravovanie oslobodený od dane z príjmu, čím by sa zrovnoprávnili nároky zamestnancov pri poskytovaní akejkoľvek formy finančného príspevku na stravovanie. 

Opozícii neprešli ani ďalšie návrhy

Do druhého čítania sa nedostal ani návrh novely zákona o príspevkoch na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa, ktorý predložili poslanci za SaS Lucia Nicholsonová a Peter Osuský. Navrhovali, aby suma jednorazového príspevku pri zverení do náhradnej starostlivosti bola zhodná so sumou príspevku pri narodení prvého až tretieho dieťaťa vo výške 829,86 eura. 

Neuspel ani poslanec za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník s návrhom novely zákona o sociálnom poistení. Podľa jeho návrhu by minimálnym vymeriavacím základom samostatne zárobkovo činných osôb pri platení odvodov nebola polovica priemernej mzdy na Slovensku, ale minimálna mzda.

Pre všetky ekonomicky činné osoby by tak podľa Kaníka platila rovnaká minimálna príjmová hranica na určenie sumy minimálnych povinných odvodov, ktoré sa musia platiť do sociálneho a zdravotného systému. Minimálny vymeriavací základ SZČO na platenie odvodov pritom v súčasnosti dosahuje 412 eur, kým minimálna mzda je na úrovni 380 eur. 

Parlament zastavil aj ďalší legislatívny proces pri návrhu novely zákona o sociálnom poistení od poslancov Martina Chrena, Juraja Miškova, Jozefa Kollára a Daniela Krajcera. Žiadali znížiť od budúceho roka sadzbu poistného na sociálne poistenie zamestnancov celkovo o 3,4 percentuálneho bodu.
Sadzba poistného na nemocenské poistenie by sa u zamestnancov znížila z 1,4 % na navrhované 1 %, sadzba poistného na invalidné poistenie by klesla z terajších 3 % na navrhované 2,3 % a sadzba poistného na poistenie v nezamestnanosti by išla nadol z 1 % na 0,1 %.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X