Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Týchto päť rolí by mal vedieť zahrať každý zakladateľ start-upu

Startup, podnikanie, začiatok podnikania
Thinkstock
22. apríla 2021 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj Entrepeneur.com, Podnikam.sk Tlačiť

Každý začínajúci start-upista musí hneď v úvode svojho podnikania obsiahnuť niekoľko rolí. Dôležitá je pritom schopnosť rýchlo sa učiť a prispôsobiť sa novým podmienkam.

Už samotná skutočnosť, že hneď na štarte pomyselného závodu sa pretekári – začínajúci podnikatelia musia naučiť také činnosti ako riadenie podniku, vedenie ľudí, správa financií, rozvoj obchodu a mnohé ďalšie, len potvrdzuje, že podnikanie nie je prechádzka ružovou záhradou. V nasledujúcich riadkoch nájdete príklady niektorých rolí, ktoré by si mal čo najskôr osvojiť každý začínajúci start-upista.

Veriaci

Na rozbeh start-upového typu podnikania je potrebná poriadna dávka odhodlania a nadšenia. Každý zakladateľ takejto firmy musí svoj tím dostatočne navnadiť, inšpirovať, motivovať a viesť tým správnym smerom. Úlohou každého lídra je presvedčiť armádu ľudí, s ktorými pracuje, aby aj oni uverili v jeho myšlienku aspoň tak, ako jej verí on sám.

Bankár

Finančná gramotnosť nie je jadrová fyzika. Rola správcu financií sa v tomto prípade výrazne podobá na pracovnú pozíciu bankového úradníka. Text tohto scenára hovorí o zabezpečovaní výnosov, vyhľadávaní nových investičných príležitostí, sledovaní výdavkov a vývoja na trhu.

Obchodník, ktorý predá aj nepredajné

Či sa už snažíte zaujať potenciálnych investorov, prijať do firmy nové sľubné talenty, alebo si len chcete udržať tie čerstvo ulovené, majte pritom vždy na pamäti, že vašu víziu predávate 24 hodín 7 dní v týždni. Neustála dôvera vo vás samých a vašu myslienku je kľúčová najmä v ťažších časoch.

Vy ste ten, kto rozhoduje

Toto je jedna z najdôležitejších rolí, ktorú je potrebné prijať na ceste za akýmkoľvek úspechom. Musíte sa naučiť správne zvažovať a vyhodnocovať prichádzajúce príležitosti a dané možnosti. Čo je však ešte dôležitejšie, nečakajte, že rozhodujúce chvíle prídu za vami samé. Základom úspechu je proaktívny prístup.

Odpovedač

Ak sa chcete stať dobrým odpovedačom, mali by ste sa najprv stať výborným poslucháčom. Prijímajte čo najviac informácií vo forme spätnej väzby, a to najmä tej kritickej. Pýtajte sa, čo je zle, vyhodnocujte a následne zlepšujte.

Ak uvažujete nad založením start-upu či akejkoľvek inej formy podnikania, pripravte sa na to, že vyššie uvedené pozície by ste mali osvojiť. Ako nováčik medzi dravcami budete konfrontovaní aj s mnohými inými výzvami, ktorých sa budete musieť zhostiť a s ktorými ste sa nikdy predtým nestretli. Začiatok podnikania je určitým krstom, ktorým si musia prejsť všetci nováčikovia.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala právnickú fakultu Univerzity Komenského.Vo svojej praxi sa už 17 rokov venuje právnym a konzultačným službám v oblasti korporátneho práva. Venuje sa tiež marketingovej komunikácii a PR.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

know-howknowhowrok 2021rolestart-upzakladateľ

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Startupy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

21oct8:30Spôsob ochrany nových nápadov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

21oct8:30Psychológia skvelej zákazníckej skúsenosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

21oct8:30Spôsob ochrany nových nápadov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X