Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako napísať dobrý motivačný list v roku 2024?

Businesswoman hand signing a contract on a desk
Motivačný list. Foto: Getty Images
22. augusta 2023 Autor Ing. Lenka FalatováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

S hľadaním vhodného zamestnania sú späté aj určité kroky, bez ktorých to skrátka nepôjde. Jednou z povinností, ktorú mnohé firmy od uchádzača požadujú je napísanie motivačného listu. V súčasnosti ide už o bežnú súčasť výberového konania. Ak ho aj firma nevyžaduje povinne, určite nespravíte krok vedľa ak napíšete motivačný list z vlastnej vôle a odprezentujete tak firme váš záujem v nej pracovať. Ako pri písaní motivačného listu postupovať, čo zahrnúť a čomu sa radšej vyhnúť vám prezradíme v nasledujúcom článku.

Motivačný list zamestnávateľovi mnoho napovie

Motivačný list netreba brať na ľahkú váhu. V súčasnosti patrí k základným dokumentom, ktoré od vás môže váš budúci zamestnávateľ požadovať.  Nie vždy musí byť motivačný list povinnou prílohou k žiadosti o zamestnanie a životopisu, ale niekedy je dobré motivačný list priložiť, aj keď ho zamestnávateľ priamo nepožaduje.

Jeho vypracovaním dávate najavo, že o prácu máte vážny záujem, prezentujete svoje doterajšie skúsenosti a prezradíte niekoľko informácií aj o sebe. Pošlite ho aj v prípade, že ide o dobrovoľnú úlohu. Dáte tak zamestnávateľovi najavo, že ste ochotní robiť aj veci nad rámec zadaných povinností.

Ak motivačný list nepošlete aj napriek tomu, že ho zamestnávateľ žiada, ani nečakajte spätnú reakciu.

Motivačný list musí byť však obsiahlejší ako jeden odstavec. Veta ako chcem u vás pracovať, lebo mám rád vašu spoločnosť skôr zamestnávateľa odradí ako zaujme. Musíte mu dať najavo skutočný záujem a vašu motiváciu. Ideálne je ak si pred písaním preštudujete firemnú históriu a hodnoty a využijete tieto znalosti pri písaní listu.

Štruktúra a forma motivačného listu

Text formulujte stručne, jasne a výstižne. Neprekročte rozsah jednej strany, pretože dlhý text je nezáživný a nikto nebude strácať čas jeho čítaním. Povinnou súčasťou je hlavička, obsahujúca kontaktné údaje firmy a, samozrejme, aj vaše. Text bude prehľadnejší, ak ho rozdelíte na odseky. Absencia gramatických chýb by mala byť samozrejmosťou. V prípade graficky rozdeleného životopisu voľte obdobnú formu aj pre motivačný list. Elektronické zasielanie dokumentov striktne nevyžaduje podpis, avšak môžete vložiť jeho elektronickú podobu.

Obsah motivačného listu by mal byť rozdelený do troch samostatných odsekov. V prvom rade popíšte, prečo sa pokladáte za vhodného kandidáta pre danú pracovnú pozíciu a akým prínosom budete pre spoločnosť. V druhom odseku sa zamerajte na prezentáciu vašich doterajších pracovných skúsenosti, nadobudnutých vedomostí a zručností. Svoje tvrdenia podložte konkrétnymi príkladmi. Tretí odsek by mal patriť schopnostiam, zručnostiam a osobnostným predpokladom. Spomeňte len tie, ktoré využijete v rámci ponúkanej pracovnej pozície.

Zásady písania motivačného listu

  • Individuálny prístup – každá pracovná ponuka rovná sa nový motivačný list. Aspoň tak by to malo byť. Máte vypracovaný motivačný list, ktorý, podľa potreby, len upravujete? Nezabudnite meniť hlavne dôležité časti, akými sú oslovenie, adresát či meno firmy. Svoje skúsenosti odprezentujte na príkladoch, ktoré by mohli byť zaujímavé pre konkrétnu spoločnosť.
  • Poznatky o spoločnosti – o firme, v ktorej sa uchádzate o prácu, si niečo naštudujte a spomeňte to v motivačnom liste. Pozrite si najmä profil na sociálnych sieťach a internetovú stránku.
  • Dôraz na podstatu – v motivačnom liste spomeňte len tie fakty, ktoré zamestnávateľa zaujmú a sú dôležité pre vykonávanie práce, o ktorú sa uchádzate. Vyhnite sa klamstvám. Pri pracovnom pohovore by ste vymyslené znalosti obhajovali len veľmi ťažko.
  • Dôvod na stretnutie – požiadajte o osobný pohovor, avšak zdôvodnite význam a účel stretnutia. Súčasťou povinnej dokumentácie by mal byť aj súhlas so spracovaním osobných údajov. Prispôsobte sa navrhovanému času aj dátumu.
  • Neklaďte si podmienky – v motivačnom liste nespomínajte vaše platové požiadavky ani nároky na dĺžku pracovnej doby. Neriešte predchádzajúcich zamestnávateľov ani príčiny odchodu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-howknowhowmotivačný listrok 2024uchádzač o zamestnaniezamestnávateľ

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Personalistika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X