Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako sa brániť v rámci hospodárskej súťaže?

Businessman exchanging bribe with female coworker
Cork, Ireland
8. júla 2021 Zdroj Podnikam.sk/MG Tlačiť

Súťaž medzi podnikateľmi by mala byť základným mechanizmom trhovej ekonomiky. Podporuje inovácie, znižuje výrobné náklady a zvyšuje výkonnosť celého hospodárstva. Firmy poháňané konkurenciou sa snažia ponúkať kvalitnejšie výrobky za nižšie ceny. Aby súťaž riadne fungovala, súťažné právo zakazuje praktiky, ktoré ju obmedzujú.

Chrániť a podporovať hospodársku súťaž a vytvárať podmienky pre jej ďalší rozvoj má na Slovensku Protimonopolný úrad SR. Právomoci na sledovanie protisúťažných konaní má aj Európska komisia.

Úlohou Protimonopolného úradu SR je zasahovať proti zakázaným praktikám, kontrolovať štruktúru trhov a pôsobiť na vytváranie priaznivých konkurenčných podmienok.

Najčastejšie hrozby pre podnikateľskú súťaž

Dohody medzi podnikateľmi

Obmedzujú hospodársku súťaž. Cieľom kartelov a ďalších typov obmedzujúcich dojednaní medzi podnikateľmi býva zväčša zmiernenie konkurencie a následný nárast cien.

Zneužívanie dominantného postavenia

Dominantné podniky sa často snažia zneužívať svoju trhovú silu. Ich cieľom býva vytlačiť z trhu svojich konkurentov.

Koncentrácie

Veľké koncentrácie môžu mať na štruktúru jednotlivých trhov veľmi nepriaznivé dopady. Je preto potrebná ich preventívna kontrola.

Konanie orgánov štátnej správy a samosprávy

Zvýhodňovať určitého podnikateľa alebo iným spôsobom obmedzovať súťaž môžu tiež orgány štátnej správy alebo územnej samosprávy.

Nekalá súťaž

Neférová hospodárska súťaž môže mať podobu klamlivej reklamy, klamlivého označenia tovaru a služieb, vyvolania nebezpečenstva zámeny, parazitovania na povesti, podplácania, zľahčovania, porušenia obchodného tajomstva, či výroby produktov a uvádzania na trh a poskytovanie služieb ohrozujúcich zdravie alebo životné prostredie.

Druhy ochrany

Verejná

Orgány verejnej moci môžu konať proti subjektu, podozrivému z protisúťažného konania z vlastnej iniciatívy, alebo aj na podnet súťažiteľa alebo inej osoby. V prípade, ak sledujúci orgán v rámci svojich právomoci zistí, že došlo k porušeniu pravidiel hospodárskej súťaže, uloží povinnosť zdržať sa protisúťažného konania. Ďalej nariadi odstrániť neprijateľný stav a prípadne uloží aj pokutu, či inú sankciu.

Verejný orgán tak uplatňuje verejnoprávne postupy a ukladá verejnoprávne sankcie. Zabezpečuje pritom verejnoprávnu ochranu hospodárskej súťaže. Uložené sankcie sú preskúmavané v rámci správneho súdnictva. Pre verejnoprávne postihovanie súťažných porušení, teda správne trestanie, platia zásady trestného práva.

Súkromná

Súkromnoprávna ochrana hospodárskej súťaže znamená, že subjekt súkromného práva podá žalobu proti inému subjektu, porušiteľovi súťažného práva. Žalujúcim môže byť súťažiteľ, dodávateľ alebo aj spotrebiteľ. Napríklad obeť kartelu, ktorá musela zaplatiť za tovar cenu vyššiu, ako trhovú.

Druhy použitia ochrany

Ustanovenia zabezpečujúce ochranu súťaže možno použiť ako:

  • štít (ako ochranu pred uplatňovaním si nárokov vyplývajúcich z právom neakceptovaných praktík, teda ako obranu proti účastníkovi kartelu požadujúcemu zvýšenú cenu tvrdením, že zmluva je neplatná),
  • meč (ako nástroj ochrany vlastných záujmov ofenzívnym spôsobom, napríklad uplatňovaním si nárokov v podobe nárokovania si náhrady škody z dôvodu kartelovo zvýšenej ceny).

Súvisiace články v seriáli "Ochranna podnikania"

Zobraziť všetky články v seriáli "Ochranna podnikania"

Témy

hospodárska súťažochrana proti nekalým praktikámPrémiový obsahProtimonopolný úrad SR

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Bezpečnostný manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

26oct8:30Ako postupovať pri vrátenom tovare (dobropis/ťarchopis) z pohľadu colných povinností8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

28oct8:30Ako písať a štrukturovať texty8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

28oct8:30Ako písať a štrukturovať texty8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X