Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako napísať návrh na vklad do katastra nehnuteľností v roku 2023? Stiahnite si jeho vzor

návrh na vklad
návrh na vklad Foto: Getty Images
14. februára 2023 Autor Mgr. Silvia HanováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Vlastnícke právo je najvýznamnejším vecným právom, ktoré nám umožňuje vec ovládať, držať, užívať, požívať jej plody a úžitky a nakladať s ňou podľa vlastného uváženia. Vlastnícke právo je garantované ústavou Slovenskej republiky pre každého vlastníka, pričom každý vlastník požíva rovnakú ochranu svojho vlastníckeho práva. Vlastnícke právo k nehnuteľnosti vzniká, mení sa a zaniká vkladom do katastra nehnuteľností.

Konanie o povolení vkladu sa začína na návrh účastníka konania a vlastnícke právo k nehnuteľnosti prechádza na majiteľa dňom rozhodnutia príslušnej správy katastra o povolení vkladu. V článku si priblížime postup pri vklade do katastra nehnuteľností, zoznam dokladov a pripojíme aj vzor vkladu do katastra nehnuteľností.

Návrh na vklad vlastníckeho práva všeobecne

Pri kúpe nehnuteľnosti je vždy dôležité myslieť na to, že samotná kúpna zmluva ešte nestačí na to, aby sa z kupujúceho stal vlastník nehnuteľnosti. Po podpise zmluvy je následne potrebné podať návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností a vlastnícke právo nadobúda kupujúci povolením vkladu. Je to administratívny proces, ktorý je ustanovený zákonom a účastníci právneho vzťahu sú povinní postupovať podľa neho.

Návrh na vklad do katastra nehnuteľností sa predkladá príslušnému Okresnému úradu na Katastrálny odbor. Uvedeným procesom pritom musia prejsť všetky zmluvné prevody nehnuteľností. Návrh na vklad vlastníckeho práva tak má tzv. právotvorné účinky, čo znamená, že až týmto právnym úkonom vzniká, mení sa alebo zaniká právo k nehnuteľnosti. Zmluva o prevode vlastníckeho práva je platná okamihom jej podpisu zmluvnými stranami, vlastníkom nehnuteľnosti sa však kupujúci stáva až povolením vkladu do Katastra nehnuteľností. Katastrálny odbor vykoná vklad na základe právoplatného rozhodnutia o povolení vkladu.

Konanie o povolení vkladu vlastníckeho práva

Konanie o povolení vkladu sa začína vždy len na návrh účastníkov právneho vzťahu, katastrálny odbor nikdy nezačne žiadne konanie o povolení vkladu z vlastnej iniciatívy. Návrh na začatie konanie podáva účastník právneho úkonu, ktorým je jedna zo zmluvných strán.

Upozornenie:

Návrh na vkladu musí byť podaný písomne a podpisy účastníkov právneho vzťahu musia byť úradne osvedčené.

Katastrálny odbor by mal rozhodnúť o podanom návrhu na vlastníckeho práva do 30 dní odo dňa podania návrhu na vklad. Uvedená lehota sa môže skrátiť aj v tzv. zrýchlenom konaní, kedy by mal kataster rozhodnúť do 15 dní. V takomto prípade však platí navrhovateľ poplatok vo výške 266 eur. Konanie môže byť v praxi rýchlejšie aj v prípade, ak je zmluva o prevode nehnuteľnosti vyhotovená vo forme notárskej zápisnice.

Nehnuteľnosť možno prevádzať na základe kúpnej alebo darovacej zmluvy a k návrhu na vklad je vždy potrebné pripojiť dve vyhotovenia takejto zmluvy. Účastníci právneho vzťahu by preto mali pri podpise zmluvy pamätať na to, aby bola vyhotovená v dostatočnom počte rovnopisov tak, aby každá zo strán dostala potrebný počet a rovnako aj Kataster.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Náležitosti návrhu na vklad vlastníckeho práva
  • Prílohy k návrhu na vklad vlastníckeho práva
  • Prerušenie a zastavenie konanie o vklade vlastníckeho práva
  • Oprava alebo doplnenie návrhu na vklad vlastníckeho práva
  • Vzor návrhu na vklad

Náležitosti návrhu na vklad vlastníckeho práva

Návrh na vklad vlastníckeho práva musí byť písomný a musí obsahovať zákonom predpísané prílohy v príslušnom počte. V návrhu musia byť ďalej uvedené aj nasledovné údaje a informácie:

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-hownávrh na vkladPrémiový obsahrok 2023

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zmluvy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

14dec8:30Čo nám priniesli a čo nám prinesú novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X