Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Právo spotrebiteľa na odstúpenie od zmluvy uzatvorenej na diaľku

odstúpenie od zmluvy
odstúpenie od zmluvy Foto: Getty Images
9. apríla 2019 Autor Silvia HanováZdroj podnikam.sk Tlačiť

Jedným zo základných zákonných práv spotrebiteľa je právo odstúpiť od zmluvy uzatvorenej na diaľku. Spotrebiteľ môže v určitej lehote a za určitých podmienok vrátiť tovar zakúpený napríklad cez internet predávajúcemu. V aktuálnom článku si priblížime, kto je v zmysle zákona považovaný za spotrebiteľa a predávajúceho a aké práva a povinnosti sa spájajú s postupom, kedy má spotrebiteľ právo odstúpiť od zmluvy do 14 dní.

Kto je spotrebiteľ a predávajúci?

Práva a povinnosti spotrebiteľa upravujú viaceré právne predpisy. Medzi najdôležitejší patrí zákon č. 250/2007 Z. z. o ochrane spotrebiteľa v znení neskorších predpisov a zákon č. 102/2014 Z. z. o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

V ustanoveniach týchto zákonov nájdeme rôzne informácie týkajúce sa vzťahov medzi spotrebiteľom a predávajúcim. Presne definujú aj to, kto je spotrebiteľom a predávajúcim a aké práva a povinnosti majú tieto subjekty v súvislosti s inštitútom odstúpenia od zmluvy uzatvorenej na diaľku do 14 dní.

Spotrebiteľom je fyzická osoba, ktorá pri uzatváraní a plnení spotrebiteľskej zmluvy nekoná v rámci predmetu svojej podnikateľskej činnosti, zamestnania alebo povolania. Inak povedané, spotrebiteľom je fyzická osoba, ktorá nakupuje tovar alebo službu a nekoná tak v rámci podnikateľskej ani inej pracovnej činnosti.

Predávajúcim je osoba, ktorá pri uzatváraní a plnení spotrebiteľskej zmluvy koná v rámci predmetu svojej podnikateľskej činnosti alebo povolania, alebo osoba konajúca v jej mene alebo na jej účet.

TIP:

Rozdiel medzi spotrebiteľom a iným zákazníkom je dôležité poznať najmä s ohľadom na uplatňovanie práv spotrebiteľa podľa ustanovení vyššie uvedených právnych predpisov. Zákazníci, ktorí nie sú spotrebiteľmi, si totiž nemôžu uplatňovať práva podľa týchto zákonov. V praxi to znamená, že napríklad zákazník nakupujúci na firmu, nie je spotrebiteľom v zmysle vyššie uvedeného a nemá tak nárok na vrátenie tovaru bez udania dôvodu.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Zmluva uzatvorená na diaľku
  • Odstúpenie spotrebiteľa od zmluva uzatvorenej na diaľku
  • Kedy spotrebiteľ nemôže odstúpiť od zmluvy uzatvorenej na diaľku?
  • Uplatnenie práva na odstúpenie od zmluvy
  • Povinnosti predávajúceho pri odstúpení od zmluvy
  • Povinnosti spotrebiteľa pri odstúpení od zmluvy

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

K téme

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zmluvy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X