Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Výpoveď zmluvy, odstúpenie od zmluvy a odstupné

Výpoveď zmluvy
Výpoveď zmluvy Foto: Getty images
27. marca 2020 Autor Mgr. Silvia HanováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

V podnikateľskej praxi sa bežne stretávame so vznikom a zánikom rôznych zmluvných vzťahov. V aktuálnom článku si priblížime tri často využívané inštitúty pre ukončenie zmluvy, ktorým je výpoveď, odstúpenie od zmluvy a odstupné, ako a s nimi spojené právne účinky.

Podnikanie je dynamická činnosť, pri ktorej možno sledovať neustály vývoj trhov aj samotných podnikateľov, ich aktivít, inovácií, zmeny v osobných pohľadoch, využívaní zdrojov, prudký vývoj technológií a mnohé ďalšie aspekty, ktoré ovplyvňujú majú rôzne dopady aj na zmluvné záväzkové vzťahy. V praxi tak bežne dochádza k vzniku nových a zániku pôvodných zmluvných záväzkov. Každá forma zániku záväzku so sebou prináša určité právne účinky a s nimi spojené atribúty. V nasledujúcich riadkoch si bližšie predstavíme tri najčastejšie využívané inštitúty zániku zmluvných záväzkov, ktorými sú výpoveď zmluvy, odstúpenie od zmluvy a odstupné.

Zánik záväzku všeobecne

Každý záväzkovoprávny vzťah zaniká na základe určitých právnych skutočností, ktoré sú odlišné od tých, na základe ktorých vznikol. Už pri jeho vzniku tak možno ustanoviť, kedy a akým spôsobom má zmluvný tento záväzok zaniknúť. Spôsoby zániku môžu byť v praxi rôzne, najčastejšie to býva uplynutie času, výpoveď, odstúpenie od zmluvy, odstupné, ale aj splnenie iných ustanovených podmienok, ako aj ďalšie spôsoby.

Podmienky pre zánik záväzkového vzťahu môžu byť ustanovené v zmluve alebo inom záväzku, pričom niektoré z nich sú ustanovené priamo v zákone. K zániku záväzku môže dôjsť aj na základe rozhodnutie súdu alebo iného štátneho orgánu.

Upozornenie:

Zánik záväzku ako celku (napríklad zmluvy) je potrebné odlišovať od zániku jednotlivých práv a povinností na strane veriteľa alebo dlžníka. Môže ísť napríklad o povinnosť zaplatenia jednotlivých splátok, kedy môže v určitých prípadoch táto povinnosť trvať aj naďalej.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Výpoveď zmluvy
  • Odstúpenie od zmluvy
  • Odstupné

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

K téme

Témy

odstúpenie od zmluvyodstupnéPrémiový obsahvýpoveď zmluvy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zmluvy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

25jan8:30Ročné zúčtovanie za rok 2020 a aktuálny stav mzdovej agendy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

25jan8:30Ročné zúčtovanie za rok 2020 a aktuálny stav mzdovej agendy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

25jan8:30Ročné zúčtovanie za rok 2020 a aktuálny stav mzdovej agendy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody,Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X