Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Čo všetko je potrebné k zápisu zmeny v osobe spoločníka v s.r.o. do obchodného registra v roku 2022?

zmena spoločníka
zmena spoločníka Foto: Thinkstock
5. apríla 2022 Autor Mgr. Silvia HanováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Zmena spoločníka v spoločnosti s ručením obmedzeným je bežnou súčasťou podnikania, na jej uskutočnenie však zákon požaduje nasledovanie pravidiel v rámci predpísaného administratívneho procesu. K úspešnému zápisu zmeny spoločníka v obchodnom registri je potrebné vypracovať predpísané dokumenty a doložiť zákonom ustanovené prílohy. Zmena spoločníka v s.r.o. sa uskutočňuje prevodom obchodného podielu tohto spoločníka na iného spoločníka vo vnútri spoločnosti, alebo úplne inú osobu stojacu mimo spoločnosti.

Zmena spoločníka sa najčastejšie uskutoční na základe zmluvy o prevode obchodného podielu. K zmene v osobe spoločníka však môže dôjsť aj na základe iných skutočností (dedenie, vylúčenie spoločníka zo spoločností a ďalších). S prevodom obchodného podielu môžu byť v praxi spojené aj ďalšie zmeny v spoločnosti, ako napríklad zmena konateľa, zmena sídla firmy, zmena obchodného mena a iné.

Obchodný podiel možno previesť na iného spoločníka v rámci spoločnosti, na tretiu osobu stojacu mimo spoločnosti, ako aj na viacerých nadobúdateľov; pričom nadobúdateľom môže byť v takomto prípade akákoľvek fyzická alebo právnická osoba (slovenská aj zahraničná). Obchodný podiel možno aj rozdeliť a previesť iba jeho časť, respektíve jeho časti, a to aj na viacerých nadobúdateľov, pričom obchodný podiel každého spoločníka musí byť minimálne vo výške 750,- EUR.

Obchodný podiel možno previesť odplatne alebo bezodplatne.

Rozhodnutie o zmene spoločníka

So súhlasom valného zhromaždenia môže spoločník zmluvou previesť svoj obchodný podiel na iného spoločníka, ak spoločenská zmluva neurčuje inak. Spoločník tak môže previesť svoj obchodný podiel na inú osobu, len ak to spoločenská zmluva pripúšťa. Spoločenská zmluva tiež môže určiť, že na prevod obchodného podielu na inú osobu sa vyžaduje súhlas valného zhromaždenia.

V prípade, že sa na prevod obchodného podielu vyžaduje súhlas valného zhromaždenia, konateľ musí zvolať valné zhromaždenie, ktoré vysloví súhlas s prevodom obchodného podielu, respektíve spoločníci sa vyjadria, či využijú svoje predkupné právo na obchodný podiel alebo sa ho vzdajú.

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa od roku 2001 venuje marketingovej komunikácii a copywritingu, ku ktorým sa po ukončení štúdia pridali aj konzultačné služby v oblasti korporátneho práva.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťknow-howPodnikamPrémiový obsahrok 2022

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X