Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo všetko je potrebné k zápisu zmeny spoločníka v s.r.o. do obchodného registra?

zmena spoločníka
zmena spoločníka Foto: Thinkstock
1. júla 2021 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Zmena spoločníka v spoločnosti s ručením obmedzeným je bežnou súčasťou podnikania, na jej uskutočnenie však zákon požaduje nasledovanie pravidiel v rámci predpísaného administratívneho procesu. K úspešnému zápisu zmeny spoločníka v obchodnom registri je potrebné vypracovať predpísané dokumenty a doložiť ustanovené prílohy. Zmena spoločníka v s.r.o. sa uskutočňuje prevodom obchodného podielu tohto spoločníka na iného spoločníka vo vnútri spoločnosti, alebo úplne inú osobu stojacu mimo spoločnosti.

Zmena spoločníka sa najčastejšie uskutoční na základe zmluvy o prevode obchodného podielu. K zmene v osobe spoločníka však môže dôjsť aj na základe iných skutočností (dedenie, vylúčenie spoločníka zo spoločností a ďalších). S prevodom obchodného podielu môžu byť v praxi spojené aj ďalšie zmeny v spoločnosti, ako napríklad zmena konateľa, zmena sídla firmy, zmena obchodného mena a iné.

Obchodný podiel možno previesť na iného spoločníka v rámci spoločnosti, na tretiu osobu stojacu mimo spoločnosti, ako aj na viacerých nadobúdateľov; pričom nadobúdateľom môže byť v takomto prípade akákoľvek fyzická alebo právnická osoba (slovenská aj zahraničná). Obchodný podiel možno aj rozdeliť a previesť iba jeho časť, respektíve jeho časti, a to aj na viacerých nadobúdateľov, pričom obchodný podiel každého spoločníka musí byť minimálne vo výške 750,- EUR.

Obchodný podiel možno previesť odplatne alebo bezodplatne.

Rozhodnutie o zmene spoločníka

So súhlasom valného zhromaždenia môže spoločník zmluvou previesť svoj obchodný podiel na iného spoločníka, ak spoločenská zmluva neurčuje inak. Spoločník tak môže previesť svoj obchodný podiel na inú osobu, ak to spoločenská zmluva pripúšťa. Spoločenská zmluva môže určiť, že na prevod obchodného podielu na inú osobu sa vyžaduje súhlas valného zhromaždenia.

V prípade, že sa na prevod obchodného podielu vyžaduje súhlas valného zhromaždenia, konateľ musí zvolať valné zhromaždenie, ktoré vysloví súhlas s prevodom obchodného podielu, respektíve spoločníci sa vyjadria, či využijú svoje predkupné právo na obchodný podiel alebo sa ho vzdajú.

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala právnickú fakultu Univerzity Komenského.Vo svojej praxi sa už 17 rokov venuje právnym a konzultačným službám v oblasti korporátneho práva ako zakladateľka a majiteľka spoločnosti Pomáhame v podnikaní. Venuje sa tiež marketingovej komunikácii a PR.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

Chcem začať podnikaťknow-howPodnikamPrémiový obsahrok 2021

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

30júl8:30Zadávanie zákaziek v oblasti stavebníctva8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo,žiadny

02aug8:30Medzinárodné zdaňovanie - konzultácia a príklady na jednom mieste pre rok 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné zdaňovanie,Ostatné dane,Účtovníctvo

02aug8:30Medzinárodné zdaňovanie - konzultácia a príklady na jednom mieste pre rok 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné zdaňovanie,Ostatné dane,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X