Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo si všímať pri pohovore s uchádzačom o zamestnanie

Čo si všímať pri pohovore s uchádzačom o zamestnanie
Fotobanka Pixmac
25. februára 2013 Zdroj Podnikam.SK, DS Tlačiť
Nie raz sa v praxi môžeme stretnúť s názorom manažéra, majiteľa firmy, že prehlási o sebe, že má odhad na ľudí a dokáže človeka odhadnúť za pár minút. 
 
Je to veľmi zavádzajúce a aj skúsení personalisti a ľudia, ktorí sa živia výberom, si musia dať pozor, aby sa nenechali zlákať svojou skúsenosťou, spoliehaním sa na svoj odhad ľudí a „neodpísali“ vhodného kandidáta.
 

U budúceho kolegu preverte aj koníčky či sebareflexiu

Čo si teda všímať na pohovore? V prvom rade si všímame neverbálnu komunikáciu, čiže reč tela a spôsob prezentácie a komunikácie kandidáta. Začína to už podaním ruky, postojom tela, spôsobom akým kandidát hovorí (hlasitosť, dynamika, artikulácia). Všímame si aj, ako sa uchádzač obliekol na pohovor. To nám napovie, koľko času venoval príprave a či má skutočný záujem o prácu. 
 
V takom prípade, kandidát svojím oblečením zohľadnil pozíciu a firmu, kam sa hlási. Farebnosť, doplnky a štýl oblečenia napovedá aj o ďalších kandidátových povahových črtách. Neverbálna komunikácia je viac autentická a prezradí vám oveľa viac ako slovný prejav, keďže v nej sa prejavujú naše emócie a postoje.
 

 

Dôležitý je prístup k práci a motivácia

Veľmi nápomocný je predpripravený formulár, alebo aspoň otázky, ktoré sa chceme kandidátov opýtať. Vopred si premyslite oblasti, na ktoré sa kandidáta potrebujete opýtať . Pri overovaní pracovných skúseností je dôležité preskúmať aj dôvody odchodov z predchádzajúcich zamestnaní, čo ho najviac bavilo, ale aj nebavilo v predchádzajúcich zamestnaniach, aký spôsob riadenia a komunikácie mu vyhovuje, čo ho motivuje a naopak. 
 
O tom ako pristupuje k práci sa dozviete, keď preskúmate aj ako sa pripravil na pohovor, či má vedomosti o vašej spoločnosti, vašich produktoch, postavení na trhu a úspechoch. V časti venovanej prepátraniu osobnostných a povahových vlastností, zameriavame sa na silné a slabé stránky kandidáta a ako je schopný ich odkomunikovať a nakoľko je schopný pracovať aj so sebareflexiou.
 

Trávenie voľného času prezradí veľa

Často podceňovanou položkou v životopisoch bývajú koníčky, záujmy a spôsob, ako trávi voľný čas. Práve tu sa kandidáti často uvoľnia a dokážu odhaliť o sebe oveľa viac. My môžeme posúdiť, či máme pred sebou viac introverta, „samostatného bežca“, ambiciózneho alebo tímového hráča.
 
Taktiež sa dozviete, do akej miery je pre kandidáta dôležitý jeho mimopracovný život a zvážte vzhľadom k pozícii, či nebudú jeho voľnočasové aktivity bariérou pre tie pracovné. Napríklad, kto sa vo voľnom čase venuje trénovaniu tenisu, bude ťažšie spoľahlivým účtovníkom, ktorý v čase uzávierok, musí svoj voľný čas prispôsobiť tomu pracovnému.
 

Referencie a vzdelávanie

Dôležitou časťou je aj oblasť vzdelávania. Potrebujeme poznať nielen najvyššie dosiahnuté vzdelanie kandidáta, ale aj akými školeniami prešiel alebo vlastní osvedčenia či certifikáty. Táto informácia vám umožní zvážiť si náklady na ďalšiu prípravu a adaptáciu zamestnanca a koľko budete musieť zainvestovať do jeho profesionálneho zvládania práce. Ďalej sa dozviete, aký má kandidát postoj k ďalšiemu zdokonaľovaniu a ochote pracovať na sebe, prehlbovať si vedomosti vo svojej profesii.
 
Hospodárska kríza priniesla dôležitosť overovania si spoľahlivosti a dôveryhodnosti uchádzačov. Preto je dobrým signálom, ak si kandidát uvádza v životopise ľudí, ktorí môžu na neho poskytnúť referencie. Pri vyšších a kľúčových pozíciách odporúčame si overovať referencie na kandidátov, nie však u súčasných zamestnávateľov, aby sme kandidáta nedostali do zložitej situácie.
 

Zakázané otázky

Je dôležité vedieť aj čo sa podľa zákona pýtať nesmieme, aby sme kandidáta nediskriminovali, ako napríklad na vek, rodinný stav, ako sa postará o deti a podobne. Na zdravotný stav sa môžete pýtať len v situácii, ak zamestnanca prijímate na rizikovú prácu a zdravotný handicap by mohol byť pre neho limitujúci.
 
Trendom je viesť behaviorálne vedený rozhovor, čo znamená, že sa kandidáta nepýtame len na to ako sa správa v práci, ale necháme si ho aj podrobnejšie popísať. Napríklad, ak o sebe niekto tvrdí, že je nekonfliktný, opýtame sa ho na situácie, kedy takto zareagoval a ako sa mu podarilo zvládnuť konkrétnu konfliktnú situáciu.
 
Všimnite si, či kandidát mal aj vlastné otázky, čo a kedy sa pýtal. Ak sa niekto pýta hneď na začiatku na plat, či benefity, je väčšie riziko, že odíde po kratšom čase za lepšie platenou prácou a že bude menej motivovaný pre samotný výkon práce.
 

Súvisiace články v seriáli "Proces výberu zamestnanca"

Zobraziť všetky články v seriáli "Proces výberu zamestnanca"

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

15júl8:00Online certifikované štúdium: Certifikovaný projektový manažér8:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

15júl9:00WEBINÁR: Legislatívne zmeny v mzdovej učtárni v roku 20209:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

15júl9:00WEBINÁR: Legislatívne zmeny v mzdovej učtárni v roku 20209:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X