Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako vypracovať pracovný poriadok pre zamestnancov v roku 2023? Stiahnite si jeho vzor

pracovný poriadok
pracovný poriadok Foto: Getty Images
6. marca 2023 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Pracovný poriadok patrí medzi základné vnútropodnikové dokumenty v mnohých firmách a prevádzkach. Jedným z jeho hlavných cieľov je zabezpečenie vnútorného poriadku v spoločnosti a ochrana zamestnancov pred neadekvátnymi zásahmi na strane zamestnávateľa.

Súčasná platná a účinná legislatíva neukladá zamestnávateľovi povinnosť vypracovať pracovný poriadok, v praxi však býva najmä v záujme zamestnávateľa, aby takýmto pokynom pokryl niektoré oblasti príslušnými internými pravidlami. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad informácií súvisiacich s vyhotovením pracovného poriadku a jednoduchý vzor tohto dokumentu.

Čo je pracovný poriadok?

Pracovný poriadok je jedným zo základných interných dokumentov u zamestnávateľa, ktorý obsahuje pracovnoprávne normy a podrobnejšie upravuje viaceré pracovnoprávne otázky a oblasti. Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej v texte len ako „zákonník práce“) v § 84 ustanovuje, že zamestnávateľ môže vydať pracovný poriadok. Nejde teda o zákonnú povinnosť zamestnávateľa, ktorú si zamestnávateľ musí splniť.

Základným účelom pracovného poriadku je vymedzenie vzájomných práv a povinností zamestnávateľa a zamestnancov (pracovníkov), pričom má tiež ustanoviť podrobné pravidlá, postupy a procesy v organizácii. Pracovný poriadok často obsahuje aj rôzne špecifické pracovné podmienky, konkrétne práva a povinnosti zamestnancov s ohľadom na ich pracovné zaradenia a môže upravovať aj ďalšie oblasti a zodpovednosti zamestnancov v nadväznosti na ich funkcie.

TIP:

S ohľadom na obsah pracovného poriadku je tak zrejmé, že ide o dôležitý vnútropodnikový dokument, ktorý odporúčame vypracovať.

Upozornenie:

Ustanovenia pracovného poriadku musia byť vždy v súlade s ustanoveniami Zákonníka práce a ostatnými právnymi predpismi. Inými slovami, pracovný poriadok musí byť vypracovaný v súlade s platnou a účinnou legislatívou. 

Zákonník práce neustanovuje konkrétne oblasti, ktoré by mali byť upravené v pracovnom poriadku a nepredpisuje ani jeho formu. S ohľadom na zvýšenie právnej istoty je vhodné vypracovať pracovný poriadok v písomnej forme a ustanoviť ho napríklad ako prílohu pracovnej zmluvy. Zároveň by mal umiestnený na fyzickom alebo online mieste, kde k nemu majú neobmedzený prístup všetci zamestnanci.

Ak sa zamestnávateľ rozhodne vypracovať pracovný poriadok, takýto dokument je zo zákona záväzný pre zamestnávateľa aj všetkých jeho zamestnancov. Pracovný poriadok nadobúda účinnosť dňom, ktorý je v ňom určený, najskôr však dňom, keď bol zverejnený u zamestnávateľa. Pracovný poriadok patrí k základným komunikačným dokumentom zamestnávateľa a tvorí praktickú príručku riešení špecifických pracovných situácií u konkrétneho zamestnávateľa.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Vzor pracovného poriadku
  • Obsah pracovného poriadku

Upozornenie:

Každý zamestnanec musí byť na základe zákona oboznámený s obsahom pracovného poriadku a musí mať k nemu neobmedzený prístup. Ak zároveň pôsobia u zamestnávateľa zástupcovia zamestnancov, zamestnávateľ je v zmysle § 84 ods. 1 povinný prerokovať pracovný poriadok pred jeho vydaním so zvolenými zástupcami zamestnancov a až takto odsúhlasený môže vydať/zverejniť ako záväzný. Nesplnenie tejto zákonnej povinnosti zákonník práce sankcionuje absolútnou neplatnosťou pracovného poriadku.

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-howknowhowpracovný poriadokPrémiový obsahrok 2023

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Personalistika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X