Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo sa pýtať na pohovore?

Pracovný pohovor
Pracovný pohovor: Zdroj: Thinkstock
3. decembra 2019 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Pracovný pohovor je situáciou, ktorú prežije, počas života, každý jeden z nás. Hľadanie zamestnania sa bez tohto kroku jednoducho nezaobíde. Na pohovoroch sa kladú určité typy otázok. V nasledujúcom článku sa na ne pozrieme bližšie.

Pracovný pohovor

Pracovný pohovor je zvyčajne až druhý alebo tretí krok pri výbere kandidátov. Nie každý uchádzač sa na pohovor dostane. Príprava je veľmi dôležitá, pretože skúsenému personalistovi alebo manažérovi, ktorý robí pohovor, stačí len niekoľko minút na to, aby sa rozhodol, či ste vhodným uchádzačom pre danú pracovnú pozíciu. Z tohto dôvodu je potrebné čo najlepšie zapôsobiť na osobu, ktorá s vami pohovor povedie.

Aké sú najčastejšie kladené otázky pri pohovore?

Záleží samozrejme na tom, o aké pracovné miesto či pracovnú pozíciu sa uchádzate, ale je pravdepodobné, že na niektoré z nasledujúcich otázok narazíte pri každom pohovore.

Akú prácu hľadáte?

Prečo sa uchádzate o zamestnanie práve u nás?

Čo očakávate od zmeny miesta?

Prečo odchádzate z predchádzajúceho zamestnania?

Aká bola vaša pracovná náplň a zodpovednosť v predchádzajúcom zamestnaní?

Ako vyzeral váš typický pracovný deň?

Čo vidíte ako svoj najväčší prínos pre našu spoločnosť?

Prečo by sme mali vybrať na túto pozíciu práve vás?

Korešponduje vaše vzdelanie s požiadavkami na uvedenú pozíciu?

Uveďte tri vlastnosti, ktoré považujete za kladné a tri, ktoré chcete zmeniť.

Aké sú vaše profesijné ciele pre nasledujúcich 5 alebo 10 rokov?

Aké máte skúsenosti s vedením ľudí?

Ako si predstavujete svoje finančné ohodnotenie?

Kedy by ste prípadne mohol/a nastúpiť?

Priebeh pracovného pohovoru a príprava

Pracovný pohovor môžeme rozdeliť do troch základných fáz. Prvým krokom je príprava pred pracovným pohovorom. Druhým krokom je deň konania pohovoru. Tretím a posledným krokom je samotný pracovný pohovor.

Príprava pred pracovným pohovorom
Zistite si čo najviac informácií o spoločnosti, v ktorej sa uchádzate o zamestnanie. Získanie maximálneho množstva informácií o spoločnosti sa môže hodiť na prispôsobenie odpovedí na uvedené otázky. Zistite si presný názov spoločnosti, produkty, služby, firemnú politiku a kultúru, projekty, finančnú situáciu, veľkosť či konkurenciu. K hľadaniu týchto informácií použite internetové stránky spoločnosti, sociálne siete, databázy verejných inštitúcií. Najlepšie informácie vám poskytnú ľudia, ktorí v organizácii pracujú alebo poznajú niekoho, kto pre danú organizáciu pracuje. Nájdite si informácie o osobe, ktorá povedie pracovný pohovor. Skúste zistiť, kto s vami bude vykonávať pracovný pohovor. V prípade menších spoločností to bude pravdepodobne jedna osoba. Väčšie spoločností, ktoré majú vlastné personálne oddelenie to majú trochu zložitejšie, ale možno sa vám podarí nájsť informácie o často kladených otázkach.

Rozdielnosť kladených otázok u personalistov a budúcich nadriadených
Dôležité je spomenúť rozdiely medzi pohovorom, ktorý je vedený s personalistom alebo prípadným budúcim nadriadeným. Personalista sa bude pravdepodobne pýtať na šablónové otázky (Prečo chcete pracovať na tejto pozícii?, Aká je vaša predstava o plate? Kedy môžete nastúpiť?). Budúci nadriadený sa vás spýta na konkrétne pracovné skúsenosti, odbornosť či prínosy pre spoločnosť. Ďalej bude zisťovať informácie o vašej motivácii, schopnostiach, možnosti riešenia krízových situácií a vaše začlenenie do kolektívu.

Otázky, na ktoré musíte poznať odpovede

Tu prikladáme sadu najčastejších otázok, na ktoré sa môžu personalisti či budúci nadriadení počas pracovného pohovoru opýtať.

Popis pracovnej pozície
Znalosť konkrétnej pracovnej pozície je veľmi dôležitou súčasťou prípravy na pohovor. Nájdite si všetky informácie, povinnosti a požiadavky, ktoré sú spojené s danou pracovnou pozíciou. Ujasnite si, či ste dané požiadavky plnili v minulosti na iných pracovných pozíciách.

Skúsenosti a referencie
Pripravte sa na to, že na pohovore vám môžu klásť otázky, ktoré budú súvisieť s vašimi skúsenosťami. Tieto znalosti a zručnosti môžu chcieť aj preukázať (pracovný posudok od predchádzajúceho zamestnávateľa). Nebojte sa preukázať svoje silné stránky. Ľudia sa často pri pohovoroch boja predať a vyzdvihnúť svoje silné stránky. Predajte svoje silné stránky, charakterové vlastnosti, kvalifikáciu, skúsenosti či pracovné úspechy. Počas pracovného pohovoru sa nebojte klásť otázky, ktoré sa týkajú popisu pracovného miesta či informácií ohľadom spoločnosti. Môžete tak u budúcich zamestnávateľov preukázať, že máte o dané pracovné miesto skutočne záujem.

Pohovor v cudzom jazyku
Ak ste v životopise uviedli, že ovládate nejaký cudzí jazyk, pripravte sa na možnosť, že časť alebo aj celý pracovný pohovor bude vedený v danom cudzom jazyku. Pred pohovorom si pripravte odpovede na časté otázky v cudzom jazyku. Ďalej si naštudujte v danej reči aj váš životopis a motivačný list. Pomôže vám to pri rýchlejšej reakcii na položené otázky.

Príprava oblečenia na pohovor
Vhodné a slušné oblečenie na pohovor môže výrazným spôsobom rozhodnúť o vašom zamestnaní sa na danej pozícii. Vaše oblečenie by malo byť slušné (pre ženy nie príliš vyzývavé), čisté, vyžehlené a vždy o jeden stupeň formálnejšie, než ako sa bežne obliekate.    Oblečenie si včas vyskúšajte, či je pohodlné a či sa v ňom cítite sebaisto. Oblečenie by malo zodpovedať pozícii, o ktorú sa uchádzate. Rozhodne neurobíte zle, ak sa oblečiete kvalitne, formálne. Svedčí to o vašej snahe.

Niekoľko užitočných tipov

 • Majte pripravené potrebné dokumenty (vytlačený životopis, motivačný list, pracovný posudok, diplomy, dokumenty a dostatok kópií týchto dokumentov)
 • Skúste sa nahlas predstaviť a odpovedať na najčastejšie kladené otázky
 • Berte pohovor ako stretnutie, na ktorom ukážete to najlepšie zo seba
 • Bežte včas spať, nech nie ste ráno unavení a máte dostatok času na príchod na pohovor
 • Nezabudnite, že najdôležitejší je skorý príchod na pohovor

Deň konania pohovoru

Príďte upravení
Pre niekoho je tento bod úplnou samozrejmosťou, avšak aj tak stojí za spomenutie. Osobná hygiena a včasný príchod môžu rozhodnúť o získaní pracovného miesta. Preto osobnú hygienu vykonajte dôkladne (ostrihané nechty, čisté zuby, učesané vlasy).

Dochvíľnosť
Tento bod považujeme za veľmi dôležitý a neskorý príchod môže výrazne rozhodnúť o ďalšom priebehu pohovoru a o vašom prípadnom zamestnaní. Preto buďte naozaj presní a príďte na pohovor načas. Ideálne 10 minút pred plánovaným termínom pohovoru. Ak ste v sídle spoločnosti ešte nikdy neboli, naplánujte si cestu deň vopred. Včasný príchod vám môže pomôcť získať predstavu o firemnom prostredí a pomôže zoznámiť sa s firemnou kultúrou.

Slušné vystupovanie
Vaše vystupovanie a reč tela môže personalistom veľa napovedať o vašej osobnosti. Skúsení personalisti a riaditelia majú schopnosti k odhaleniu vlastností pomocou pohybu tela. Od prvej chvíle, ako vstúpite do miestnosti, snažte sa byť milí. Usmievajte sa a buďte slušní.  Neprekrižujte si ruky, nezívajte, nehrbte sa a neopierajte sa o lakte. Stisk ruky je v tejto situácii nesmierne dôležitý. Otestujte si stisk ruky s niekým, o kom viete, že vám povie pravdu (ideálne člen rodiny). Nájdite správnu rovnováhu pre stisk, ktorý by nemal byť ani silný ani príliš slabý a neistý. Stisk ruky by mal byť predovšetkým pevný a istý.

Niekoľko tipov

 • Aj drobné detaily môžu rozhodovať. Mužom odporúčame, ak to vyžaduje daná pozícia, vhodne padnúci oblek, čisté topánky, primerané písacie potreby a dosky na materiály
 • Dámam odporúčame vhodne zvolené oblečenie podľa konkrétnej pozície. V žiadnom prípade neodporúčame vyzývavé oblečenie
 • Pre obe pohlavia platí kvalitná osobná hygiena, čisté a vyžehlené oblečenie

Ako sa správať pri pracovnom pohovore

Pred nami je posledná a najdôležitejšia kapitola v príprave na pracovný pohovor, ktorý môže rozhodnúť o ďalšom kariérnom rozvoji.

Vypnite si mobilný telefón
Mobilný telefón musí byť počas pohovoru vypnutý alebo aspoň vypnuté zvonenie bez vibrácií. Nie je totiž trápnejšia situácia, ako keď vám počas rozhovoru začne zvoniť telefón a musíte sa ospravedlňovať.

Vstup do miestnosti
Snažte sa byť prirodzení a v žiadnom prípade sa nehrajte na osobu, ktorou v skutočnosti nie ste. Buďte pozitívni a usmievajte sa. Nezabudnite, že podanie ruky o vás veľa vypovedá. Počkajte, kým vás vyzvú a až následne sa posaďte.

Rozhovor

 • Nezačínajte konverzáciu, počúvajte a neprerušujte personalistu či prípadného nadriadeného
 • Ovládajte pohyby svojho tela, používajte gestikuláciu (ale nie príliš)
 • Snažte sa vyjadrovať presne, zrozumiteľne a nehovorte rýchlo ani pomaly. Vaše odpovede sa musia týkať výlučne profesionálnej kariéry
 • Prirodzenou formou vyjadrujte záujem a vaše silné stránky

Čomu sa počas rozhovoru vyhnúť

 • Nesnažte sa vytvoriť mylný dojem o vašej osobe. Pokiaľ to nevyžaduje situácia, nepoužívajte technické detaily
 • Nevyhýbajte sa odpovediam. Nekritizujte svojich bývalých kolegov a nadriadených
 • Nepreberajte vedenie pohovoru. Diskusiu musí viesť zástupca spoločnosti
 • V žiadnom prípade neklamte. Skôr alebo neskôr sa na to príde a vyhnete sa tak nepríjemným situáciám

Klaďte otázky
Ak vám počas pohovoru nebolo odpovedané na potrebné otázky, ktoré sa týkajú daného pracovného miesta, nebojte sa opýtať.

 • Pokiaľ pri pohovore uspejem, na ktoré úlohy sa budem musieť sústrediť v prvom rade?
 • Zaškolíte ma na túto pozíciu?
 • Mám veľký záujem o túto pozíciu. Myslíte si, že sú moje skúsenosti dostatočné na získanie pozície, o ktorú sa uchádzam?
 • Aká je kultúra vašej spoločnosti?
 • Kto bude mojím priamym nadriadeným?
 • Budem mať nejakých podriadených? Koľko?
 • Aké právomoci má táto pozícia?
 • Je možné, aby som bol/a súčasťou procesu náboru v prípade, že bude potrebné prijať nového člena tímu?
 • Aké by boli prípadné ďalšie kroky výberového konania?
 • Aká je organizačná štruktúra oddelenia, na ktorom by som pôsobil/a?
 • Aké postavenie má vaša spoločnosť na lokálnej, regionálnej úrovni a svetovom trhu?

Záver pohovoru
Na záver pohovoru nezabudnite poďakovať za pozvanie. Môžete sa opýtať, aké budú ďalšie kroky pri výberovom konaní. Príjemne sa s účastníkmi rozlúčte.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

nadriadenýotázkypersonalistaPracovný pohovorzamestnanec

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Personalistika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

27jan7:30Základné ekonomické minimum7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažérske zručnosti,Manažment

28jan7:30Kolektívne zmluvy - obsah, kolektívne vyjednávanie, postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

28jan7:30Kolektívne zmluvy – obsah, kolektívne vyjednávanie – postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X