Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Akú odmenu môžete získať za ohlásenie kartelu v roku 2024?

Thinkstockphotos 585774310.jpg
Thinkstock
6. februára 2024 Autor Ing. Lenka PajtinkováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Kartel je dohoda medzi podnikateľmi, ktorí sú vzájomnými konkurentmi. Táto forma patrí v praxi medzi najzávažnejšie porušenia súťažných pravidiel, ktoré so sebou prinášajú prospech výlučne ich účastníkom.

Vzájomná dohoda medzi priamymi konkurentmi odstráni konkurenčný boj a tlak na podnikateľov, čo má za následok výrazné zvýšenie cien, menší výber tovarov a služieb a spomalenie inovácií. V dôsledku toho spotrebitelia platia viac za horšiu kvalitu. Tento negatívny dopad na spotrebiteľa sa napokon prejaví aj v ekonomike ako celku. Preto sú kartely vždy a za každých okolností zakázané a je nevyhnutné ich prísne postihovať.

Odhaľovanie takýchto kartelov je mimoriadne náročné. Úrad má preto v zákone zabezpečené právomoci pri získavaní informácií a podkladov, ako aj pri uskutočnení inšpekcií u podnikateľa.

Kartely sú zakázané vždy a za akýchkoľvek okolností.

Aké kartely sa vytvárajú?

Predmetom kartelu je najmä priame a nepriame určenie cien, čo spôsobuje, že ceny odberateľov sú vyššie, ako by boli pri ich nezávislom správaní. Nebezpečné sú aj dohody o rozdelení trhu, pretože na vymedzenom teritóriu si podnikatelia vzájomne nekonkurujú.

Protisúťažný efekt majú aj dohody obsahujúce diskrimináciu, teda rozdielne podmienky pre jednotlivých podnikateľov alebo viazanie zmlúv na prijatie záväzkov, ktoré nesúvisia s predmetom danej zmluvy. Negatívny vplyv majú aj dohody podnikateľov v procese verejného obstarávania, dôsledkom ktorých sú vyššie ceny zákaziek hradených z verejných zdrojov.

„Leniency program“

V rámci boja proti kartelom protimonopolný úrad vypracoval tzv. leniency program alebo program zhovievavosti. Účastník nelegálneho kartelu má možnosť informovať úrad o existencii kartelovej dohody a po doložení relevantných dokladov a komunikácií mu úrad môže znížiť alebo úplne odpustiť pokutu, ktorá by inak mohla dosiahnuť výšku až do výšky 10 % z obratu. Viac o tzv. leniency programe nájdete v tu.

Ako podať podnet

Ak máte podozrenie, že zo strany podnikateľov došlo k uzavretiu kartelu, je možné podať podnet Protimonopolnému úradu SR. Podnet by mal obsahovať označenie podnikateľa/ľov a popis jeho/ich správania, ktoré podľa Vás predstavuje porušenie zákona. Ak máte dôkazy o takomto konaní, je vhodné ich k podnetu priložiť.

Obzvlášť v prípade kartelov to môžu byť práve zamestnanci (súčasní aj bývalí) podnikateľa, ktorý je účastníkom kartelovej dohody, a tí sú ochotní poskytnúť úradu podnet či informácie o podozrení, avšak obávajú sa postihu a toho, že prezradenie ich identity by mohlo vážne ohroziť ich alebo ich blízkych. Preto osoby, ktoré si neželajú odhaliť svoju identitu, sa môžu obrátiť na úrad anonymne – telefonicky na sekretariát odboru kartelov prostredníctvom tel. č. 02/22 12 21 30 a dohodnúť sa na spôsobe komunikácie a zachovaní anonymity.

Na uľahčenie podávania podnetu je k dispozícii vzor formulára. Môžete si ho stiahnuť po kliknutí na jeden z nasledujúcich odkazov a vyplniť:

Váš podnet môžete adresovať Protimonopolnému úradu SR

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky
Drieňová 24
826 03 Bratislava 29
  • osobne do podateľne úradu počas stránkových hodín, t. j.
    v pracovných dňoch – pondelok až piatok od 9.00 hod. do 14.00 hod.

Záväzky

Alternatívnou možnosťou k uloženiu pokuty v prípade porušenia zákazu dohôd obmedzujúcich súťaž, zákazu zneužitia dominantného postavenia alebo v prípade iných foriem nedovoleného obmedzovania súťaže je využitie inštitútu záväzkov (§ 38f zákona).

Podnikateľ môže podľa zákona o ochrane hospodárskej súťaže úradu navrhnúť záväzky, ktoré odstránia súťažný problém na trhu. Úrad, po posúdení navrhnutých záväzkov, môže začaté konanie ukončiť rozhodnutím, ktorým uloží podnikateľovi povinnosť plniť ním navrhnuté záväzky. V takomto prípade úrad v rozhodnutí nekonštatuje porušenie zákona, ale priamo zaväzuje podnikateľa na plnenie opatrení, ktoré odstránia identifikovaný problém na trhu.

Urovnanie

Ďalšou možnosťou podnikateľa v prípade kartelov je využitie inštitútu urovnania. Urovnanie umožňuje osobe, ktorá porušila zákon o ochrane hospodárskej súťaže, získať benefit v podobe zníženej pokuty, a to až do výšky 30 %, ak sa táto osoba k porušeniu dobrovoľne prizná a zároveň za takéto porušenie preberie zodpovednosť.

Odmena za predloženie dôkazov o dohode obmedzujúcej súťaž

Oznamovateľ je fyzická osoba, ktorá ako prvá úradu doručila informácie o dohode obmedzujúcej súťaž, a to:
  • Listiny, e-maily a pod., z ktorých vyplýva, že sa konkurenti medzi sebou dohadovali napríklad o tom, kto zvíťazí v tendri alebo sa dohodli na poplatku za nejaký tovar alebo službu, resp. dohodli sa na opatreniach proti konkurentom a pod.
  • Alternatívne môže ísť aj o informácie, ktoré pomôžu úradu vykonať inšpekcie u konkrétnych subjektov s cieľom získať dôkaz o karteli.

Fyzická osoba, ktorá ako prvá poskytne úradu dôkazy o karteli má nárok na odmenu vo výške 1 % z uložených pokút v jednom rozhodnutí úradu, maximálne však 100 000 eur. Aj v prípade, že by pokuta úradu nebola zaplatená, vzniká oznamovateľovi nárok na odmenu vo výške 50 % toho, čo by mu inak patrilo, maximálne však 10 000 eur.

Ochrana oznamovateľa

Ak o to oznamovateľ požiada, ochrana jeho identity bude zabezpečená.
Úrad chráni identitu oznamovateľa v zmysle platných právnych predpisov a o ďalšom postupe a súvisiacich skutočnostiach bude riadne poučený pri prvom kontakte so zamestnancom úradu.
V záujme zabezpečenia ochrany oznamovateľa zákon výslovne garantuje, že oznámením fyzická osoba neporuší prípadné povinnosti mlčanlivosti, ktoré jej vyplývajú z osobitných právnych predpisov, resp. z pracovnoprávnych alebo iných zmluvných vzťahov. Oznamovanie protiprávnej činnosti tak nebude považované za protiprávne konanie.
Oznamovateľ môže v ktorejkoľvek fáze spolupráce s úradom vziať svoje oznámenie späť bez akýchkoľvek následkov voči svojej osobe.

Súvisiace články v seriáli "Ochranna podnikania"

Zobraziť všetky články v seriáli "Ochranna podnikania"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

hospodárska súťažkartelknowhowobranaPrémiový obsahrok 2024

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Bezpečnostný manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X