- Podnikam.sk
- Články
- Ochranna podnikania
- Manažment
- Bezpečnostný manažment
- Akú odmenu môžete získať za ohlásenie kartelu v roku 2023?
Akú odmenu môžete získať za ohlásenie kartelu v roku 2023?

Kartel je dohoda medzi podnikateľmi, ktorí sú vzájomnými konkurentmi. Táto forma patrí v praxi medzi najzávažnejšie porušenia súťažných pravidiel, ktoré so sebou prinášajú prospech výlučne ich účastníkom.
Vzájomná dohoda konkurentov odstráni konkurenčný boj a tlak na podnikateľov. Výsledkom je výrazné zvýšenie cien, menší výber tovarov a služieb aj spomalenie inovácií. Spotrebitelia tak v konečnom dôsledku platia viac za horšiu kvalitu a pocíti to napokon aj ekonomika ako celok.
Kartely sú zakázané vždy a za akýchkoľvek okolností.
Aké kartely sa vytvárajú?
Predmetom kartelov býva najmä priame a nepriame určenie cien. To spôsobuje, že ceny odberateľov sú vyššie, ako by boli pri ich nezávislom správaní. Nebezpečné sú pritom aj dohody o rozdelení trhu, pretože na vymedzenom teritóriu si podnikatelia vzájomne nekonkurujú.
Protisúťažný efekt majú aj dohody obsahujúce diskrimináciu. Tieto určujú rozdielne podmienky pre jednotlivých podnikateľov, alebo viazanie zmlúv na prijatie záväzkov, ktoré nesúvisia s predmetom danej zmluvy. Škodlivý vplyv majú tiež dohody v procese verejného obstarávania. Ich dôsledkom sú vyššie ceny zákaziek z verejných zdrojov.
Kolúzia v procese verejného obstarávania
Osobitnou formou kartelu je kolúzia v procese verejného obstarávania (tzv. bid rigging). Vtedy sa účastníci tendra či verejnej súťaže vopred dohodnú na vzájomnom nekonkurovaní. Tým zmaria účel a aj cieľ verejného obstarávania.
Ako podať podnet
Ak existuje podozrenie, že zo strany podnikateľov došlo k uzavretiu kartelu, je možné podať podnet na Protimonopolný úrad SR. Podnet by mal obsahovať označenie účastníkov a popis ich správania a ideálne aj dôkazy podporujúce a preukazujúce uvedené tvrdenia.
Obzvlášť v prípade kartelov to môžu byť práve súčasní i bývalí zamestnanci podnikateľa, ktorý je účastníkom kartelovej dohody. Často sa obávajú postihu. Hoci sú ochotní poskytnúť úradu podnet či informácie o podozrení, prezradenie ich identity by mohlo vážne ohroziť ich alebo ich blízkych.
Osoby, ktoré si neželajú odhaliť svoju identitu, sa môžu na úrad obrátiť aj anonymne. Telefonicky, poštou, emailom, alebo sa obrátiť priamo na pracovníka povereného riadením odboru kartelov. Následne sa môžu dohodnúť na spôsobe komunikácie a zachovaní anonymity.
Na uľahčenie podávania podnetu je k dispozícii vzor formulára:
Váš podnet môžete Protimonopolnému úradu SR adresovať:
- v elektronickej forme:
- buď prostredníctvom e-mailu odoslaného na e-mailovú adresu podateľne úradu podatelna@antimon.gov.sk alebo
- prostredníctvom elektronickej služby dostupnej na Ústrednom portáli verejnej správy na tomto odkaze.
- poštou na adresu: Protimonopolný úrad Slovenskej republiky, Drieňová 24, 826 03 Bratislava 29
- osobne do podateľne úradu počas stránkových hodín v pracovných dňoch od 9.00 hod. do 14.00 hod.
Záväzky
Alternatívnou možnosťou k uloženiu pokuty v prípade porušenia zákazu dohôd obmedzujúcich súťaž, zákazu zneužitia dominantného postavenia alebo v prípade iných foriem nedovoleného obmedzovania súťaže, je využitie inštitútu záväzkov.
Podnikateľ môže podľa zákona o ochrane hospodárskej súťaže úradu navrhnúť záväzky, ktoré odstránia súťažný problém na trhu.
Úrad môže po posúdení navrhnutých záväzko začaté konanie ukončiť rozhodnutím, ktorým uloží podnikateľovi povinnosť plniť ním navrhnuté záväzky. V takomto prípade úrad v rozhodnutí nekonštatuje porušenie zákona, ale priamo zaväzuje podnikateľa na plnenie opatrení, ktoré odstránia identifikovaný problém na trhu.
Urovnanie
Ďalšou možnosťou podnikateľa v prípade kartelov je využitie inštitútu urovnania. Urovnanie umožňuje osobe, ktorá porušila zákon o ochrane hospodárskej súťaže, získať benefit v podobe zníženej pokuty, a to až do výšky 30 %, ak sa táto osoba k porušeniu dobrovoľne prizná a zároveň za takéto porušenie preberie zodpovednosť.
Program zhovievavosti
- rozhodujúci dôkaz o takom porušení alebo ako prvý požiada o rezerváciu poradia a predloží takýto dôkaz v lehote určenej úradom a splní podmienky účasti na programe zhovievavosti, alebo
- informáciu a dôkaz, ktorý je rozhodujúci pre vykonanie inšpekcie podľa § 17, ktorou sa má získať rozhodujúci dôkaz umožňujúci preukázať takéto porušenie, alebo ako prvý požiada o rezerváciu poradia a predloží takúto informáciu a dôkaz v lehote určenej úradom a splní podmienky účasti na programe zhovievavosti.
- skončil účasť na dohode obmedzujúcej súťaž najneskôr bezprostredne po podaní svojej žiadosti o zhovievavosť, okrem účasti na dohode obmedzujúcej súťaž so súhlasom úradu, ak je to nevyhnutné na zachovanie efektivity inšpekcie alebo ďalšieho postupu úradu,
- nedonútil iného podnikateľa zúčastniť sa na dohode obmedzujúcej súťaž,
- poskytol úradu všetky jemu dostupné dôkazy a riadne, úplne, nepretržite a bezodkladne spolupracoval s úradom od podania žiadosti až do ukončenia konania a
- neprezradil zámer podať žiadosť o zhovievavosť ani podanie svojej žiadosti o zhovievavosť ani jej obsah až do odoslania výzvy pred vydaním rozhodnutia.
Odmena za predloženie dôkazov o dohode obmedzujúcej súťaž
- dokument v listinnej podobe alebo elektronickej podobe, ktorý je rozhodujúcim dôkazom takého porušenia, alebo
- informáciu a dôkaz, ktorý je rozhodujúci pre vykonanie inšpekcie, ktorou sa získa rozhodujúci dôkaz umožňujúci preukázať takéto porušenie zákona.