Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Darovacia zmluva v roku 2024 – Vzor

Darovacia zmluva
Darovacia zmluva
26. apríla 2024 Img_2614.jpg Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

V aktuálnom článku sa budeme podrobne venovať problematike darovania, priblížime si viac tento právny inštitút, podstatné náležitosti darovacej zmluvy, ako aj práva a povinnosti zmluvných strán. Predstavíme si zánik darovacej zmluvy a upozorníme vás aj na špecifické ustanovenie k zániku tejto zmluvy. Na konci článku nájdete, ako má vyzerať darovacia zmluva a jej vzor.

Darovanie a darovacia zmluva

Darovanie je záväzkovoprávny vzťah, ktorý je založený darovacou zmluvou. Zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „občiansky zákonník“) v § 628 a nasledujúcich ustanovuje, že darovacou zmluvou darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému a ten dar alebo sľub prijíma.

Z uvedeného vyplýva, že zmluvnými stranami darovacej zmluvy je na jednej strane darca (môže byť aj viac darcov) a na druhej strane obdarovaný (môže byť aj viac obdarovaných). Zároveň je zrejmé, že k darovaniu nemôže dôjsť na základe jednostranného právneho úkonu, ale len zmluvne. Je to tak preto, že k právne záväznému úkonu darcu musí zodpovedať vzájomný a obsahovo zhodný úkon obdarovaného.

UPOZORNENIE:

Obdarovaný musí v darovacej zmluve jednoznačne vyjadriť svoju vôľu bezplatne prijať poskytnutý alebo sľúbený majetkový prospech.

Charakteristickým znakom darovacej zmluvy, ktorý vyplýva priamo zo zákona, je tak jej bezplatnosť a dobrovoľnosť. Pojmový znak bezplatnosti je splnený vtedy, ak obdarovanému nevzniká žiadna právna povinnosť poskytnúť za dar majetkovú hodnotu vyjadriteľnú v peniazoch.

UPOZORNENIE:

O darovanie nikdy nepôjde v prípadoch, kedy darovacia zmluva obsahuje príkaz spočívajúci v tom, že obdarovaný sa musí správať takým spôsobom, že v konečnom dôsledku to prinesie akýkoľvek majetkový prospech darcovi.

Darovanie všeobecne môže byť podmienené určitou podmienkou, takáto podmienka alebo príkaz však nesmie mať pre darcu majetkový prínos a nesmie byť v rozpore so zákonom a dobrými mravmi. Ako príklad nezákonnej podmienky možno uviesť, keď je darovacia zmluva podmienená tým, že obdarovaný musí uzavrieť manželstvo s určitou osobou. Takáto darovacia zmluva by nebola platná.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Darovacia zmluva – Podstatné náležitosti
  • Práva a povinnosti zmluvných strán
  • Zánik darovacej zmluvy

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Img_2614.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje prekladateľskej činnosti, copywritingu, právu obchodných spoločností, podnikovému právu a oblasti seba-rozvoja.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

darovacia zmluvadarovaniePrémiový obsahrok 2024

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zmluvy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X