Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Darovacia zmluva – Vzor

Darovacia zmluva
Darovacia zmluva
7. januára 2020 Autor Mgr. Silvia HanováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Niekedy sa vyskytnú v živote situácie, kedy nechceme majetok predať, ale darovať. Vtedy je potrebná darovacia zmluva či už na auto, pozemok, dom, byt či inú nehnuteľnosť, alebo aj peniaze. V článku si predstavíme problematiku darovania, čo musí obsahovať darovacia zmluva, práva a povinnosti zmluvných strán darovacej zmluvy, ako aj zánik darovacej zmluvy.Na konci článku nájdete, ako má vyzerať darovacia zmluva a jej vzor.

Darovanie a darovacia zmluva

Darovanie je záväzkovoprávny vzťah, ktorý je založený darovacou zmluvou. Zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „občiansky zákonník“) v § 628 a nasledujúcich ustanovuje, že darovacou zmluvou darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému a ten dar alebo sľub prijíma.

Z uvedeného vyplýva, že zmluvnými stranami darovacej zmluvy je na jednej strane darca (môže byť aj viac darcov) a na druhej strane obdarovaný (môže byť aj viac obdarovaných). Zároveň je zrejmé, že k darovaniu nemôže dôjsť na základe jednostranného právneho úkonu, ale len zmluvne. Je to tak preto, že k právne záväznému úkonu darcu musí zodpovedať vzájomný a obsahovo zhodný úkon obdarovaného.

UPOZORNENIE:

Obdarovaný musí v darovacej zmluve jednoznačne vyjadriť svoju vôľu bezplatne prijať poskytnutý alebo sľúbený majetkový prospech.

Charakteristickým znakom darovacej zmluvy, ktorý vyplýva priamo zo zákona, je tak jej bezplatnosť a dobrovoľnosť. Pojmový znak bezplatnosti je splnený v prípade, že obdarovanému nevzniká žiadna právna povinnosť poskytnúť za dar majetkovú hodnotu vyjadriteľnú v peniazoch.

UPOZORNENIE:

O darovanie nikde nepôjde v prípade, keď darovacia zmluva obsahuje príkaz spočívajúci v tom, že obdarovaný sa musí správať takým spôsobom, že v konečnom dôsledku to prinesie akýkoľvek majetkový prospech darcovi.

Darovanie všeobecne môže byť podmienené určitou podmienkou, takáto podmienka alebo príkaz však nesmie mať pre darcu majetkový prínos a nesmie byť v rozpore so zákonom a dobrými mravmi. Ako príklad nezákonnej podmienky možno uviesť, keď je darovacia zmluva podmienená tým, že obdarovaný musí uzavrieť manželstvo s určitou osobou a tak by nebola platná.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Darovacia zmluva – Podstatné náležitosti
  • Práva a povinnosti zmluvných strán
  • Zánik darovacej zmluvy

K téme

Témy

darovacia zmluvadarovaniePrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zmluvy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

27jan7:30Základné ekonomické minimum7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažérske zručnosti,Manažment

28jan7:30Kolektívne zmluvy - obsah, kolektívne vyjednávanie, postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

28jan7:30Kolektívne zmluvy – obsah, kolektívne vyjednávanie – postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X