Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kto je tichý spoločník a ako pripraviť vzor zmluvy o tichom spoločenstve?

tichý spoločník
tichý spoločník Foto: Getty Images
20. mája 2020 Autor Mgr. Silvia HanováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

V aktuálnom článku sa budeme venovať právnej povahe inštitútu tichého spoločenstva, formálnoprávnym a obsahovým náležitostiam zmluvy o tichom spoločenstve a pozrieme sa aj na niektoré špecifiká tohto záväzkovoprávneho vzťahu.

Tiché spoločenstvo je niekedy označované aj ako tichá spoločnosť a predstavuje nesubjektívnu formu spoluúčasti viacerých subjektov na podnikaní, nejde však o osobitnú formu obchodnej spoločnosti.

Podstatu tichého spoločenstva tvorí záväzkovoprávny vzťah medzi podnikateľom a tichým spoločníkom, v rámci ktorého sa tichý spoločník zaväzuje podieľať sa na podnikateľskej činnosti podnikateľom určitým vkladom a podnikateľ sa zaväzuje vyplatiť mu určitý podiel na čistom zisku dosiahnutom pri výkone svojej podnikateľskej činnosti.

Tiché spoločenstvo vzniká uzatvorením zmluvy o tichom spoločenstve medzi podnikateľom a tichým spoločníkom. Zmluva o tichom spoločenstve je v právne praxi zaradená medzi tzv. absolútne obchody, čo znamená, že bez ohľadu na povahu účastníkov tejto zmluvy, sa právne vzťahy z tohto záväzkovoprávneho vzťahu vždy budú spravovať ustanoveniami zákona č. 513(1991 Zb. Obchodný zákonník z znení neskorších predpisov (ďalej len ako „obchodný zákonník“).

Právna povaha tichého spoločenstva

Zmluvou o tichom spoločenstve vstupuje podnikateľ do záväzkovoprávneho vzťahu s tichým spoločníkom, pričom podnikateľ poskytuje vklad a jeho cieľom je prostredníctvom tohto vkladu sa podieľať na podnikaní. Výška vkladu tichého spoločníka v praxi zvyčajne ovplyvňuje výšku jeho podielu na podnikaní podnikateľa, nie je to však nevyhnutnou podmienkou.

TIP:

Ak sa na podnikaní zúčastňuje viac tichých spoločníkov, vzniká toľko tichých spoločností, koľko je tichých spoločníkov. Nezáleží pritom na tom, či bola zmluva o tichom spoločenstve uzatvorená s každým z nich zvlášť, alebo sa k zloženiu vkladov zaviazali tichí spoločníci v jednej zmluve. Ani v prípade, že sa zaviazali k zloženiu samostatných vkladov v jednej zmluve, nevzniká medzi nimi navzájom žiadny záväzkovoprávny vzťah.

Môže si však dohodnúť spoločný postup smerom k podnikateľovi, musia ho však ukotviť v zmluve, zo zákona takýto vzťah nevzniká samotným uzatvorením zmluvy a zložením vkladov. Od uvedenej situácie je však dôležité odlišovať situáciu, kedy sa viacero osôb spoločne zaviaže k vloženiu jedného vkladu. V takomto prípade sú v záväzkovoprávnom vzťahu voči podnikateľovi a postupujú ako jeden tichý spoločník.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Zmluva o tichom spoločenstve
  • Obsahové náležitosti zmluvy o tichom spoločenstve
  • Práva a povinnosti zmluvných strán zmluvy o tichom spoločenstve
  • Vzor zmluvy o tichom spoločenstve

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

K téme

Témy

Prémiový obsahtichý spoločník

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

24sep6:30Ochrana súkromia v digitálnom svete6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

24sep8:30Certifikovaný kurz ENVIRO špecialista profi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

24sep8:30Certifikovaný kurz ENVIRO špecialista profi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X