Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Viete, čo je to zmenka a na čo sa používa? Takto vyzerá jej vzor

čo je to zmenka
thinkstock
13. septembra 2017 Tlačiť

Pojem zmenka sa často skloňuje v médiách, no nie každý vie, čo presne sa týmto pojmom označuje. Ak vás zaujíma, čo je to zmenka, ako vyzerá je vzor a chcete sa dozvedieť viac, prinášame vám podstatné informácie v článku.

Čo je to zmenka

Zmenka je obchodovateľný cenný papier a jeho podstatou je záväzok určitých osôb zaplatiť majiteľovi zmenky v určenom mieste a čase sumu určenú v zmenke. Ide o bezpodmienečný záväzok zmenkového dlžníka. Z právneho hľadiska zmenky u nás upravuje Zmenkový a šekový zákon, ktorý vychádza zo ženevských zmenkových a šekových dohôd.

Zmenkový zákon rozlišuje medzi vlastnou a cudzou zmenkou. Cudzia zmenka je príkaz vystaviteľa zmenky zmenkovníkovi, aby zaplatil určitú peňažnú čiastku veriteľovi. Vlastná zmenka je platobný prístup, ktorým sa vystaviteľ zaväzuje, že zaplatí veriteľovi v danej lehote určitú finančnú čiastku.

Zmenka a jej druhy

 1. Zmenka je cenný papier – zmenka je prísne formálny cenný papier, to znamená, že zmenkou sú len také listiny, ktoré zodpovedajú zmenkovému zákonu. Teda obsahujú zákonom stanovené náležitosti.
 2. Je to abstraktný záväzok – zmenka nie je závislá od hlavného obchodu, od kúpnej zmluvy, jej okolností, následkov a dôvodov
 3. Je to papier na rad – zmenka je prevoditeľná indosamentom
 4. Zmenka je písomný záväzok – musí mať zákonom predpísané náležitosti, je možné uplatňovať len písomné pohľadávky
čo je to zmenka
Zmenka musí spĺňať niekoľko náležitostíthinkstock

Čo musí spĺňať zmenka, aby bola zmenkou:

 • musí mať označenie, že ide o zmenku, ktoré musí byť zahrnuté do vlastného textu listiny, musí byť vyjadrené v jazyku, v ktorom je zmenka napísaná
 • dátum a miesto vystavenie zmenky
 • termín splatnosti zmenky
 • sumu, na ktorú je vystavená
 • meno, kto má platiť a meno toho, komu má platiť
 • miesto uhradeni zmenky
 • meno, adresa a podpis jej vystaviteľa

Vzor zmenky

vzor zmenky
Takto vyzerá zmenkazmenka-vzor.sk

Bianko zmenka (blankozmenka)

Bianko zmenka je cenný papier vystavený v zákonom definovanej forme. Obsahuje sľub vystaviteľa bianko zmenky, teda dlžníka, že veriteľovi zaplatí peniaze. Bianko zmenka však znamená, že niektoré údaje nie sú vyplnené. Môže to byť napríklad dátum splatnosti alebo zmenková suma, a tak sa bianko zmenka stáva platnou až vo chvíli, keď sú chýbajúce údaje vyplnené.

Najčastejšie sa s bianko zmenkou môžete stretnúť pri úveroch a pôžičke v bankách. Pri zmluvách o úvere platí, že ak dlžník svoj dlh uhrádza v mesačných splátkach, výška istiny sa postupne zvyšuje. Banka preto nie je schopná vystaviť zmenku v určitej sume, pretože nie je isté, v akej výške a kedy bude dlh splatný.

Bianko zmenka (blankozmenka) sa stane platnou a úplnou až po jej vyplnení. Bianko zmenka nie je platná, pokiaľ nie je vyplnená.

Bianko zmenka spolu so zmluvou alebo splnomocnením o vypĺňacom práve k bianko zmenke zaručuje, že sa do zmluvy doplní vždy aktuálna výška sumy a dátum na základe zmluvy.

Platenie zmenky

Majiteľ zmenky musí zmenku predložiť na platenie v platobný deň. Pri platení zmenky môže zmenečník žiadať, aby mu bola vydaná zmenka opatrená potvrdení majiteľa o platení. Majiteľ nemôže odmietnuť čiastočné platenie a pri čiastočnom platení sa zmenečník môže domáhať toho, aby dostal zmenku opatrenú potvrdením majiteľa o platení.

Dôležité je poznamenať, že majiteľ zmenky nie je povinný prijať platenie pred sročnosťou, pretože zmenečník platiaci pred sročnosťou koná na vlastné nebezpečenstvo.

Kedy je zmenka premlčaná

Zmenečné nároky sa proti prijímateľovi premlčujú v troch rokoch odo dňa sročnosti zmenky. Nároky majiteľa proti vystaviteľovi zmenky a indosantom sa premlčujú v roku od dátumu včas urobeného protestu alebo pri doložke bez trov v jednom roku odo dňa sročnosti zmenky.

Nároky indosantov proti iným indsantom sa proti vystavovateľovi sa premlčiavajú v šiestich mesiacoch odo dňa, keď indosant zmenku vyplatil.

K téme

Témy

3zmenka

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

25nov7:30Aktuálne povinnosti firiem v oblasti legislatívy ochrany životného prostredia7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Enviro

25nov7:30Aktuálne povinnosti firiem v oblasti legislatívy ochrany životného prostredia7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Enviro

28nov7:30Ekonómia pre manažérov a riaditeľov - ako sa správne zorientovať v ekonomických ukazovateľoch, účtovnej závierke, daniach a DPH7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment,Riadenie firmy

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X