Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zmluva o sprostredkovaní (Sprostredkovateľská zmluva) podľa Obchodného zákonníka v roku 2023 – VZOR

sprostredkovateľská zmluva
sprostredkovateľská zmluva Foto: Getty Images
24. apríla 2023 Autor Mgr. Silvia HanováZdroj podnikam.sk Tlačiť

V aktuálnom článku si bližšie predstavíme zmluvu o sprostredkovaní upravenú v Obchodnom zákonníku, podstatné náležitosti tejto zmluvy a iné dôležité práva a povinnosti zmluvných strán, ako aj základný rozdiel pri uzatváraní tejto zmluvy podľa Obchodného zákonníka a sprostredkovateľskou zmluvou podľa Občianskeho zákonníka.

Zmluva o sprostredkovaní (Sprostredkovateľská zmluva)

Zmluva o sprostredkovaní v obchodných vzťahoch je upravená v § 642 až 651 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „obchodný zákonník“). Zmluva o sprostredkovaní patrí do skupiny obstarávateľských zmlúv a je odvodená od mandátnej zmluvy. Na rozdiel od ostatných obstarávateľských zmlúv však nie je zmluvou o zastúpení, pretože v nej nie je obsiahnutý prvok zastúpenia, respektíve konania v mene záujemcu.

Zmluvou o sprostredkovaní sa sprostredkovateľ zaväzuje, že bude vyvíjať určitú činnosť smerujúcu k tomu, aby záujemca mal príležitosť uzatvoriť určitú zmluvu s treťou osobou, a záujemca sa zaväzuje zaplatiť sprostredkovateľovi odplatu (províziu). Zmluvnými stranami zmluvy o sprostredkovaní sú tak na jednej strane sprostredkovateľ a na druhej strane záujemca.

Účastníkmi zmluvy o sprostredkovaní môžu byť na oboch stranách podnikatelia, a to vtedy, ak s prihliadnutím na všetky okolnosti ich záväzkového vzťahu je zrejmé, že sa tento vzťah týka ich podnikateľskej činnosti. Ak však zmluvu o sprostredkovaní uzatvárajú osoby, ktoré nie sú podnikatelia, alebo jedna z nich nie je podnikateľom, v takomto prípade sa už bude jednať o sprostredkovateľskú zmluvu podľa ustanovení zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „občiansky zákonník“).

Upozornenie:

Ustanovenie § 262 obchodného zákonníka umožňuje aj osobám, ktoré nie sú podnikatelia, aby sa ich vzťah pri uzatváraní zmluvy o sprostredkovaní spravoval ustanoveniami obchodného zákonníka (§ 642 až 651 – zmluva o sprostredkovaní), pokiaľ sa na tom výslovne tieto subjekty dohodnú, čo odporúčame uviesť priamo v príslušnej zmluve s tým, že sa na tom zmluvné strany dohodli.

Zo základného ustanovenia zmluvy o sprostredkovaní vyplýva, že ide o odplatnú zmluvu, ktorá je uzatváraná medzi sprostredkovateľom a záujemcom. Zmluva o sprostredkovaní sa však v praxi nevzťahuje na sústavnú činnosť, ale na jednorazovú, prípadne opakovanú aktivitu sprostredkovateľa.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Podstatné náležitosti zmluvy o sprostredkovaní
  • Práva a povinnosti zmluvných strán
  • Zánik zmluvy o sprostredkovaní
  • Sprostredkovateľská zmluva – vzor

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Img_2614.jpg
Silvia Hanová

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa od roku 2001 venuje marketingovej komunikácii a copywritingu, ku ktorým sa po ukončení štúdia pridali aj konzultačné služby v oblasti korporátneho práva.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsahrok 2023sprostredkovateľská zmluvazmluva o sprostredkovaní

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zmluvy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X