Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Aké orgány je povinná vytvárať s.r.o. v roku 2024?

Organy s.r.o.
organy s.r.o. Foto: Thinkstock
18. apríla 2024 Img_2614.jpg Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Spoločnosť s ručením obmedzeným je jedným z najpreferovanejších a najrozšírenejších typov obchodnej spoločnosti na našom území. Každoročne zároveň stúpa počet podnikateľov, ktorí si pre svoje podnikanie volia práve túto formu obchodnej spoločnosti. Aj z tohto dôvodu sme sa rozhodli venovať jej trochu viac priestoru. V článku si viac priblížime orgány, ktoré je spoločnosť s ručením obmedzeným povinná vytvárať na základe zákona.

Spoločnosť s ručením obmedzeným je kapitálovou spoločnosťou, čo znamená, že jej majetok je oddelený od majetku jej spoločníkov. Založenie spoločnosti s ručením obmedzeným sprevádza zákonom ustanovený administratívny proces a samotné obmedzené ručenie spoločníkov je pre nich veľmi výhodné. Po splatení základného imania totiž prestávajú spoločníci ručiť za záväzky spoločnosti. Všetky tieto skutočnosti spoločne vytvárajú vhodný podklad pre relatívne flexibilnú a bezpečnú formu podnikania. Aby mohla spoločnosť plniť svoje poslanie a ustanovené ciele, je nevyhnutné zabezpečiť koordináciu úloh prostredníctvom určitej štruktúry orgánov.

Orgány v s.r.o.

Spoločnosť s ručením obmedzeným je právnickou osobou, ktorá disponuje vlastnou právnou subjektivitou, respektíve spôsobilosťou mať práva a povinnosti. Ako právnická osoba však aj napriek tomu nemôže konať takým spôsobom, ako bežne konajú fyzické osoby. Preto potrebuje určitú štruktúru a vnútornú organizáciu, prostredníctvom ktorej bude riadne vykonávať svoju pôsobnosť. Z tohto dôvodu aj zákon ustanovuje povinnosť vytvárať vnútornú štruktúru orgánov v tomto type obchodnej spoločnosti. Jej orgány rozdeľuje do dvoch kategórií – obligatórne (povinne vytvárané)fakultatívne (dobrovoľne vytvárané).

Medzi povinne vytvárané orgány s.r.o. patrí valné zhromaždenie tvorené všetkými spoločníkmi spoločnosti. Ak má spoločnosť len jedného zakladateľa a spoločníka, vykonáva pôsobnosť valného zhromaždenie tento jediný spoločník. Valné zhromaždenie je zároveň najvyšším orgánom spoločnosti s ručením obmedzeným. Ďalším povinne vytváraným orgánom sú konatelia. Zákon ustanovuje, že spoločníci sa môžu v spoločenskej zmluve dohodnúť aj na zriadení dozornej rady. Valné zhromaždenie tak možno prirovnať k zákonodarnému orgánu, konateľov k výkonnému orgánu a dozorná rada (ak je zriadená) má postavenie kontrolného orgánu spoločnosti.

Pre optimálne fungovanie firmy je potrebné, aby nemal žiadny z týchto orgánov príliš dominantné postavenie vo vzťahu k ostatným. Hlavným cieľom právnej úpravy je ustanoviť ich pôsobnosť, práva a povinnosti takým spôsobom, aby bolo ich vzájomné postavenie v praxi vyvážené. V prípade jednoosobovej spoločnosti sa však môže bežne stáva, že pôsobnosť valného zhromaždenia a funkciu konateľa vykonáva tá istá osoba.

Legálna definícia pojmu orgány spoločnosti s ručením obmedzeným neexistuje. V tomto prípade si však môžeme pomôcť právnou teóriou, ktorá ich definuje ako vnútorné útvary spoločnosti bez právnej subjektivity, ktoré sú tvorené určitými osobami. Tieto osoby zabezpečujú činnosť spoločnosti ako právnickej osoby vo vzťahu k tretím osobám aj smerom dovnútra spoločnosti.

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Img_2614.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa venuje oblasti korporátneho práva, copywritingu a prekladateľskej činnosti.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-howpodnikanie v s.r.o.Prémiový obsahrok 2024

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Spoločnosť s ručením obmedzeným (s.r.o.)

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X