Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako zvýšiť základné imanie v s.r.o. v roku 2021?

Zvýšenie základného imania
zvýšenie základného imania Foto: Thinkstock
18. novembra 2020 Autor Silvia HanováZdroj podnikam.sk Tlačiť

Existuje viacero dôvodov, v dôsledku ktorých podnikatelia pristupujú k zvýšeniu základného imania v spoločnosti s ručením obmedzeným. Medzi nimi je napríklad napríklad aj záujem o čerpanie úveru na podnikanie alebo finančných prostriedkov z eurofondov. V žiadnom z týchto prípadov však nie je sledovaným ukazovateľom samotná výška základného imania. Pre mnohých podnikateľov je v týchto prípadoch dôležitá najmä skutočnosť, že základné imanie je súčasťou majetku spoločnosti a jeho zvýšením rastie aj hodnota vlastného imania spoločnosti. Zvýšenie základného imania v spoločnosti s ručením obmedzeným sa môže realizovať len zákonom predpísaným spôsobom. V článku si priblížime podmienky spojené s procesom zvýšenia základného imania a upozorníme podnikateľov na niektoré aspekty, ktoré súvisia s týmto procesom.

Základné imanie spoločnosti s ručením

Spoločnosť s ručením obmedzeným je kapitálovou spoločnosťou, ktorá je zo zákona povinná vytvárať základné imanie. Základné imanie tvorí súhrn všetkých peňažných a nepeňažných vkladov spoločníkov do spoločnosti. Zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších právnych predpisov (ďalej len ako „obchodný zákonník“) ustanovuje minimálnu výšku základného imania v spoločnosti s ručením obmedzeným, a to na 5 000 eur, ako aj výšku vkladu jedného spoločníka na 750 eur. Výška základného imania a vkladu každého spoločníka musí byť uvedená v každej zakladateľskej listine a spoločenskej zmluve a povinne sa registruje aj v Obchodnom registri Slovenskej republiky (ďalej len ako „obchodný register“). Podnikatelia sú povinní oznamovať obchodnému registru akúkoľvek zmenu tohto údaju.

Výška vkladu určuje obchodný podiel každého spoločníka spoločnosti. To znamená, že vymedzuje konkrétny rozsah jeho práv a povinností voči spoločnosti v závislosti od ustanovení spoločenskej zmluvy. Samotný názov tohto druhu obchodnej spoločnosti naznačuje, že jej spoločníci ručia za záväzky spoločnosti len v obmedzenom rozsahu, a to do výšky svojich nesplatených vkladov zapísaných v obchodnom registri. Základné imanie spoločnosti zároveň predstavuje minimálnu výšku aktív, ktoré je spoločnosť povinná udržiavať počas svojej existencie a plní tak akúsi úlohu ručiteľského fondu.

TIP:

Výšku základného imania je v praxi potrebné odlišovať od premeny menovitej hodnoty základného imania a premeny menovitej hodnoty vkladov do základného imania zo slovenskej koruny na euro.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Zvýšenie základného imania v roku 2021
  • Sankcia za nesplnenie povinnosti včasného splatenia vkladu
  • Postup pri zvyšovaní základného imania

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

know-howpodnikanie s.r.o.Prémiový obsahrok 2021základné imaniezvýšenie základného imania

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Základné imanie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

09mar8:30Komplexný kurz: Logistika8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

09mar8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

09mar8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X